Υπέταξε και τον Πανιώνιο!

Την εντυπωσιακή του πορεία συνέχισε το Ροδίων Άθλησις, το οποίο νίκησε το Σάββατο και τον Πανιώνιο με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για τον 1ο όμιλο της Α2 Κατηγορίας.

Με μία ακόμη εκπληκτική εμφάνιση, η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη συνέχισε νικηφόρα και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.  Από τις αρχές του πρώτου σετ η ομάδα της πόλης μας έδειξε τι ήθελε και αμέσως πήρε το προβάδισμα με 8-3 και τον προπονητή του Πανιωνίου να παίρνει το πρώτο timeout του παιχνιδιού.

Όμως, δεν ήταν αρκετό για να διακόψει τη δυναμική του Ροδίων Άθλησις, το οποίο ανάγκασε τον κ. Ψαρρά σε δεύτερο timeout όταν το σκορ ήταν 13-6 υπέρ των γηπεδούχων. Η διαφορά παρέμεινε μεγάλη έως το 20-13 , όπου ο Πανιώνιος με ένα επιμέρους 4-0 έκανε το 20-17 αναγκάζοντας τον κ. Αντωνιάδη να καλέσει timeout. Ο Πανιώνιος κατάφερε να πλησιάσει κι  άλλο το Ροδίων Άθλησις κάνοντας το 23-22, όμως η ομάδα μας ήταν πιο ψύχραιμη και κατάφερε να πάρει το 1ο σετ με 25-22.

Το Ροδίων Άθλησις συνέχισε δυναμικά και στο δεύτερο σετ, όπου πήρε διαφορά 5 πόντων (10-5). Το Ροδίων είχε ένα σημαντικό προβάδισμα μέχρι το 18-14,όπου η φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 4-0 έκαναν το 18-18 αναγκάζοντας τον κ. Αντωνιάδη να καλέσει timeout. Το Ροδίων Άθλησις κατάφερε να ξεφύγει στο 23-20 και πήρε το σετ με 25-21, κάνοντας το 2-0.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου και τελευταίου σετ του παιχνιδιού , ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να πλησιάσει το Ροδίων Άθλησις στο σκορ. Το σκορ ήταν 8-2, έγινε 15-7 και με συνοπτικές διαδικασίες 25-16, οπότε οι Ροδίτες επικράτησαν σχετικά άνετα με 3-0, συνεχίζοντας τη ξέφρενη πορεία τους.

Τα σετ: 25-22, 25-21, 25-16

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Αντωνιάδης): Μακρής, Γιώτης, Κάλας, Προδρομίδης, Ρουσέττος, Καβαρατζής, Μοσχούς, Γκένοφ, Καρύδας, Κοκολάκης, Μαυράκης, Σταυλάς, Δεληγιώργης,
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ψαρράς): Βλαβιάνος, Στυλιανού, Κλειδόπουλος, Σπάλας, Κωνσταντινίδης, Φελέρης, Κωνσταντόπουλος, Καντιώτης, Κουτσούρης,Τσέργας

Μίλησαν οι έδρες

Οι έδρες είχαν τον πρώτο λόγο στα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής, με το Ροδίων Άθλησις, τον Ο.Φ.Η. και τον Α.Ο. Μυτιλήνης να παίρνουν τις νίκες. Το παιχνίδι Μίλων- Ο.Π. Ρεθύμνου αναβλήθηκε, ενώ η αυλαία της αγωνιστικής θα πέσει την Τρίτη στις 16:00 με την αναμέτρηση Πανελλήνιος- Α.Ο. Παλλήνης.