Παλικαρίσια νίκη με ανατροπή για τον Κολοσσό!

Τι κι αν έπαιξε με εννέα παίκτες, τι κι αν βρέθηκε να χάνει και με -12, ο Κολοσσός δεν καταλαβαίνει τίποτα… Με τεράστια ψυχή και ψυχραιμία στο τέλος και καθοριστικό τον Ντίξον, η ροδίτικη ομάδα κέρδισε το Λαύριο με 90-87 και ξεκίνησε ιδανικά το 2023. Με τη νίκη αυτή ο Κολοσσός θα κλείσει τον α’ γύρο από την… προνομιούχο 5η θέση και μάλιστα ακολουθούν δύο εντός έδρας παιχνίδια με τον Ιωνικό Νικαίας και την Καρδίτσα. Με τον εξαιρετικό και πάλι Κατσίβελη να είναι το «πρώτο βιολί» και τους Ντίξον και Σμιθ να «μιλούν όταν έπρεπε ο Κολοσσός έβγαλε… ομαδικότητα και έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, πανηγύρισε μία τεράστια νίκη, κλείνοντας ιδανικά τον α’ γύρο και ανοίγοντας επίσης ιδανικά την αυλαία της χρονιάς.
Εξαιρετική παρουσία είχε στο α’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός, ο οποίος έβγαζε… «φλόγες» στην επίθεση με τους Κατσίβελη και Τιγκ. Οι «θαλασσί» ξεκίνησαν με 10/11 προσπάθειες και μάλιστα ξέφυγαν και με διψήφιο αριθμό στο πρώτο κομμάτι του αγώνα. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε με 4-0 και 8-2 (3.30’). Όταν το Λαύριο πλησίασε σε 11-8 (4’), οι «θαλασσί» ανέβασαν στροφές και ξέφυγαν αρχικά με 18-12 και στη συνέχεια με 22-15. Με Τιγκ και Κατσείβελη η διαφορά έφτασε και το +11 (26-15 και 28-17) για να μειώσει με τρίποντο ο Γκρέι σε 28-20, που ήταν και το αποτέλεσμα του α’ δεκαλέπτου στην Καλλιθέα.
Στο β’ δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, αφού το Λαύριο κυριάρχησε στο παρκέ χάρη στον απίστευτο Κόουλ, που πρόλαβε να πετύχει 20 πόντους στο α’ ημίχρονο. Μετά το 28-22, ο Κολοσσός έκανε σερί 7-0 και ξέφυγε με +13 (35-22 και 37-24) και κάπου εκεί ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση του Λαυρίου. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν γρήγορα τέμπο στο παιχνίδι τους και απάντησαν με σερί 0-10, μειώνοντας σε 39-37 (16’). Το Λαύριο ισοφάρισε με τον Κολοβέρο (41-41 στο 16’) και πέρασε μπροστά με τρίποντο του απίστευτου Κόουλ (41-44 στο 17’). Έκτοτε και μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου, η ομάδα της Λαυρεωτικής είχε το προβάδισμα στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (48-49).
Στο γ’ δεκάλεπτο, ο Γ.Σ. Λαυρίου ήταν απόλυτα κυρίαρχος και μάλιστα ξέφυγε ακόμη και με +13. Ο παίκτης που άλλαξε τη ροή του αγώνα ήταν ο Κολοβέρος, ο οποίος οργάνωσε το παιχνίδι της ομάδας του και σκόραρε. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σερί 0-9 και ξέφυγαν με διψήφιο αριθμό (48-58 στο 24’). Αν και οι «θαλασσί» περιόρισαν τον Κόουλ στο διάστημα αυτό, το Λαύριο βρήκε λύσεις με τον Φλαγκ και ξέφυγε με 56-68 (27’). Στο σημείο εκείνο οι Ροδίτες αντέδρασαν και μείωσαν σε 60-68 και 64-69 με δύο βολές του Κατσίβελη. Όταν χρειάστηκε να πλησιάσει ο Κολοσσός τα εις βάρος του «σφυρίγματα» έδωσαν το δικαίωμα στο Λαύριο να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα και να κλείσει το γ’ δεκάλεπτο με 64-71.
Στην τελευταία περίοδο «έσπασαν καρδιές»… Το Λαύριο με τον Νικολάϊδη διατήρησε το +7 (66-73 στο 32’), με τον Κολοσσό να ξεκινάει την αντεπίθεση του… Το 71-77 (34’), έγινε 75-77 με Μορέιρα και Κατσίβελη και 78-79 με τρίποντο του Σμιθ (35’). Ο Κουζέλογλου έδωσε ανάσα στο Λαυριο (78-81) και με μία βολή ο Λάνγκεβαιν έκανε το σκορ 78-82 (35.30’). Ο Σμιθ μείωσε σε 80-82 και ο Κόουλ έκανε το 80-84 (36.30’). Με Μορέιρα και Ντίξον ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 84-84 (38’), ενώ ο Ντίξον έκλεψε τη μπάλα από τον Κόουλ και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ στο 1.48. Με 2/2 βολές έκανε το 86-84, ενώ ο ίδιος με καλάθι διαμόρφωσε το 88-84 (1.28’ πριν το τέλος). Ο Κολοβερός αστόχησε σε δίποντο στο 1.14’, ενώ το ίδιο έκανε και ο Κατσίβελης. Στα 40’’ ο Λανγκεβάιν είχε 0/2 βολές και ο Κόφεϊ στα 38’’ με 1/2 βολές έκανε το σκορ 89-84. Αυτό ήταν και το τέλος, με το Λαύριο απλά να μειώνει με τρίποντο του Ζάρα σε 90-87 στο φινάλε. Ο Κολοσσός μετά το -12 (56-68), έκανε κατάθεση ψυχής στο παρκέ και σε 13 λεπτά έκανε επιμέρους σκορ 34-19, παίρνοντας μία νίκη, που φάνταζε… χαμένη με βάση την εικόνα του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 28-20, 48-49(ημ.), 64-71, 90-87
Διαιτητές: Τσαρούχα- Πουρσανίδης Κ.- Θεοδωρόπουλος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 11(1), Μορέιρα 10, Όσμπορν, Ντίξον 16(1), Κόφεϊ 14(1), Χατζηδάκης 6, Κατσίβελης 21(1), Ιορδάνου, Τιγκ 12(1).
Γ.Σ. ΛΑΥΡΙΟΥ (Σερέλης): Γκρέι 3(1), Φλαγκ 10(2), Κόουλ 27(3), Νικολαΐδης 2, Λάνγκεβαϊν 10, Μάρτιν 2, Ζάρας 12(2), Κολοβερός 9(1), Κουζέλογλου 9, Γερομιχαλός 3(1).