Δύσκολη η κατάσταση για Τελχινίδα

Τα πράγματα πλέον μοιάζουν πολύ δύσκολα και η Τελχινίδα θα χρειαστεί ένα μικρό «θαύμα» για να παραμείνει στην Α2 Κατηγορία.  Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά ηττήθηκε στο «Βενετόκλειο» από τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου με 3-0 σετ και η παραμονή πλέον μοιάζει πολύ δύσκολη υπόθεση για τις πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου. Απέναντι στην πιο βατή από τις ομάδες που αντιμετώπισε μέχρι στιγμής η Τελχινίδα, δεν μπόρεσε να πάρει έστω ένα σετ και ηττήθηκε με το ίδιο σκορ (3-0), όπως και στα υπόλοιπα παιχνίδια.

Ο Αστέρας είχε μία εξαιρετική ακραία, την Βακαλοπούλου που έδωσε πολλές λύσεις, ενώ η Τελχινίδα αν και στην άμυνα δεν τα πήγε άσχημα, δεν ήταν αποτελεσματική στην επίθεση. Μάλιστα το 2ο σετ το έχασε εύκολα, με σκορ όμως που μάλλον αδικεί τα κορίτσια της Τελχινίδας, τα οποία προσπάθησαν αλλά έχασαν τη ψυχολογία τους και μοιραία βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο. Όπως και να έχει ο Αστέρας ήταν καλύτερος στο «Βενετόκλειο» και πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στην Τελχινίδα που μετράει πέντε ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα σετ: 19-25 (22’), 12-25 (22’), 17-25 (20’)

Διαιτητές: Παπαστάμος- Καντλή

ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Μαθιουδάκη Χ., Χρυσοχού Κ., Τερζίου Φ., Βρατσάλη Μ., Βερβιδάκη Γ., Αμορανίτη Ν. (λ.), Μίχου Φ., Αποστολάκη Α., Μητροπούλου Ελ., Δαουτοπούλου Κ., Αμορανίτη Ε. (λ), Κουτζούκη Ν., Γιαννέλη Μ., Χειμωνέττου Κ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Δημήτρης Στάθης): Μάρκου Γ., Παπαδημητρίου Κ., Αγγελάκου Φ., Ράπτη Χ., Νιάρχου Ι., Καρκατζούλη Α., Σταματέλου Μ., Γεωργακοπούλου Δ., Δελάγα Ε., Φιλίππου Φ., Βασιλειάδου Η., Λεκάτσα Ε., Βακαλοπούλου Μ.

Α’ Όμιλος – 2ος Υποόμιλος – 5η αγωνιστική

ΡΣΦΠ Τελχινίς – Αστέρας Αγ. Δημητρίου 0-3 (19-25, 12-25, 17-25)
ΑΟ Αιγάλεω – ΑΟ Ηλυσιακός 0-3 (19-25, 12-25, 17-25)
ΑΣ Ηλιούπολης – ΓΣ Πανιώνιος 0-3 (25-27, 21-25, 16-25)
ΑΣΣ Αναγέννηση – ΑΟΦ Πορφύρας 0-3 (21-25, 17-25, 16-25)
ΑΟ Παλλήνη – ΑΕ Αγίας Παρασκευής 0-3 (22-25, 13-25, 22-25)

Η ομάδα ‘ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου’ έχει -3 βαθμούς

Σε μία εξαιρετική πρωτοβουλία προχώρησε το Ροδίων Άθλησις, προκειμένου να βοηθήσει οικονομικά την Τελχινίδα. Αναλυτικά, η ανακοίνωση του συλλόγου: ”Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΡΣΦΠ Τελχινίς ευχαριστεί το αθλητικό σωματείο Ροδίων Άθλησις και ειδικότερα τον πρόεδρό του κ. Κυριάκο Κυριακούλη για την συνεργασία και την έμπρακτη υποστήριξη που παρέχει στη γυναικεία μας ομάδα βόλεϊ. Συγκεκριμένα, το Ροδίων Άθλησις ανέλαβε να καλύψει τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής των διαιτητών στους αγώνες της ομάδας μας στην Α2 γυναικών που ημερολογιακά συμπίπτουν με τους αγώνες της ανδρικής ομάδας του Ροδίων Άθλησις στην Α2 (κοινοί διαιτητές στους δύο αγώνες). Σας ευχαριστούμε και ευχόμαστε υγεία και καλή πορεία στις φετινές σας αγωνιστικές υποχρεώσεις”.