Με το δεξί το Ροδίων Άθλησις!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες το Ροδίων Άθλησις νίκησε στο τάι-μπρέικ (3-2) τον Πανιώνιο και ξεκίνησε με το δεξί τις επίσημες υποχρεώσεις του στην Α2 Κατηγορία (2ος όμιλος νότου).

Στο κατάμεστο κλειστό του «Ροδίων Παιδεία», οι παίκτες του Νίκου Τρατσέλα έκαναν κατάθεση ψυχής και πήραν την πολύτιμη νίκη, αν και δυσκολεύτηκαν πολύ, έχοντας αρκετές μεταπτώσεις στην απόδοση τους, κάτι φυσιολογικό αφού είναι το ξεκίνημα της σεζόν.

Το πρώτο σετ είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Η ομάδα μας προηγήθηκε με 14-13, αλλά τα απανωτά λάθη έδωσαν το δικαίωμα στον Πανιώνιο να προηγηθεί με 14-18. Το Ροδίων Άθλησις αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 21-20. Με τον Μοσχούς να είναι καθοριστικός και να δίνει λύσεις το σκορ έγινε 24-24 και 25-25. Δύο λάθη των γηπεδούχων έδωσαν το δικαίωμα στους Νεοσμυρνιώτες να πάρουν το σετ με 26-28.

Στο 2ο σετ, το Ροδίων Άθλησις έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο. Πεισμωμένοι και αποφασισμένοι οι Ροδίτες ξέφυγαν με 3-0 και 7-3, ενώ μετά το 8-7, πάτησαν γκάζι και «καθάρισαν» το σετ προηγούμενοι με 20-10 και 22-12, για να πάρουν το σετ εύκολα με 25-13 και να ισοφαρίσουν σε 1-1. Με καλή ψυχολογία, η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα δεν δυσκολεύτηκε να πάρει και το 3ο σετ με 25-16, ωστόσο ο Πανιώνιος αντέδρασε και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων ισοφάρισε σε 19-25. Στο τάι-μπρέικ όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με το Ροδίων Άθλησις να προηγείται με 11-9, τον Πανιώνιο να αντιδράει και να μειώνει αλλά στο φινάλε, οι Ροδίτες πήραν την πολύτιμη νίκη με 16-14.

Τα σετ: 26-28 (27′), 25-13 (22′), 25-16 (22′), 19-25 (27′), 16-14 (20′)

Διαιτητές: Μιχαήλογλου- Παπαστάμος

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Δεληγιώργης Α., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Ε., Γιώτης Δ., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ν., Αρβανίτης Ν., Παππάς Α., Ποτολίδης Π.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αργύρης Τσάρας): Φύτρος Γ., Κουτσούρης Σ., Καντιώτης Γ., Κωνσταντόπουλος Σ., Παντελούκας Α., Δελητρίμης Ε., Κωνσταντινίδης Π., Ανέστης Ι., Κλειδόπουλος Δ., Τασάκος Ι., Στυλιανού Ι., Βλαβιανός Ν., Τραπέζουντίδης Γ.