Πρώτη ήττα για Κολοσσό!

Την ήττα με σκορ 93-69 από την ΑΕΚ, που ήταν η πρώτη του στη φετινή σεζόν, γνώρισε ο Κολοσσός H Hotels, για τη 2η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα τρία λεπτά του ματς (6-5), με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται την αστοχία των «θαλασσί» και να πηγαίνει στο +9 (14-5), στο 7’. Στη συνέχεια, η ομάδα μας έσφιξε αμυντικά και με τον Μαραγκό μείωσε (18-14), με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να ήταν το 20-14.
Με τα τρίποντα του Παύλος, η ομάδα μας πλησίασε στην αρχή της δεύτερης περιόδου (23-20), αλλά τα λάθη επέστρεψαν στους γηπεδούχους να πάνε αρχικά στο +10 (30-20) και με τον Λάνγκφορντ στο +14 (41-27), στο 18’. Οι παίκτες του Λυκογιάννη εξακολουθούσαν να είχαν προβλήματα στην άμυνα και έτσι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε στο -16 (45-29). Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα μας βρέθηκε στο -21 (52-31), με τον Μπρέιζελτον να μειώνει στο -13 (52-39), στα μισά. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη τα πήγαιναν πολύ καλά επιθετικά, όχι όμως αμυντικά και έτσι το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε στο -20 (71-51). Λόγω της μεγάλης διαφοράς, η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ομάδα μας να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 93-69.
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 45-29, 71-51, 93-69
ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας, Κακλαμανάκης 4, Λάνγκφορντ 25 (1), Σαντ-Ρος 1, Γιάνκοβιτς 11, Μαυροειδής 10, Χρυσικόπουλος 1, Γιαννόπουλος 12 (2), Ματσιούλις 6, Ρογκαβόπουλος, Ρέι 23 (4).
Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Κρομά 15 (1), Μπρέιζελτον 14 (3), Αγκμπελέσε 4, Τζάκσον 8 (2), Μπρούσεβιτς, Μωραΐτης 3, Πουλιανίτης, Καλογιαννίδης, Μαραγκός 8, Τουτζιαράκης 2, Ντάνιελς 6, Παύλος 9 (2).