Ένα μετάλλιο, δύο «ατυχίες»

Με ένα μετάλλιο, αλλά και με καλές εμφανίσεις, επέστρεψαν οι δωδεκανήσιοι αθλητές από τους 58ους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες Κλασσικού Αθλητισμού που διεξήχθησαν το περασμένο διήμερο στην Πάτρα. Συγκεκριμένα, το χάλκινο μετάλλιο «φόρεσε» η Ιωάννα Χλωρού από τη Λέρο στα 3000 μέτρα, ενώ ιδιαίτερα άτυχοι στάθηκαν η Νεφέλη Ράμμου και ο Νικήτας Γιαννουκάς που κατέλαβαν την τέταρτη θέση στα αγωνίσματα που συμμετείχαν.

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στα 3000 μέτρα κοριτσιών πήρε η Ιωάννα Χλωρού (ΓΕΛ Λέρου), τερματίζοντας σε χρόνο 11.07.08, πίσω από τις Αλεξάνδρα Καίσαρη και Ευσταθία Φλώρου που ανέβηκαν στις δύο ψηλότερες θέσεις του βάθρου.

Από την πλευρά της η Νεφέλη Ράμμου (Εκπαιδευτήρια Πυθαγόρας), έχασε στο φώτο φίνις το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα με εμπόδια κοριτσιών. Η Νεφέλη προκρίθηκε στον τελικό με την τέταρτη καλύτερη επίδοση (14.61) από τις αθλήτριες που συμμετείχαν στο αγώνισμα και στον τελικό, αν και πάλεψε, έμεινε στην τέταρτη θέση, τερματίζοντας σε χρόνο 14.44, όπως και οι Κλεάνθη Σάντα και Ραφαέλλα Κεσίση, οι οποίοι όμως βάσει του φώτο φίνις είχαν επίδοση 14.43.4 και 14.43.6, αντίστοιχα, έναντι 14.43.8 της ροδίτισσας αθλήτριας.

Ο Νικήτας Γιαννουκάς (1ο ΓΕΛ Καλύμνου) έχασε για τρία δευτερόλεπτα το μετάλλιο στα 2000 μέτρα στιπλ αγοριών, κατακτώντας τελικά την τέταρτη θέση με επίδοση 6.23.49 πραγματοποιώντας έναν εξαιρετικό αγώνα.

Στον τελικό στα 200 μέτρα αγοριών συμμετείχαν οι Αντώνης Αναστασιάδης (4ο ΓΕΛ Ρόδου) και Διονύσης Ζήκας (1ο ΓΕΛ Ρόδου), οι οποίοι προκρίθηκαν βάσει χρόνου από την ημιτελική σειρά και κατέκτησαν την 6η και την 8η θέση, με επιδόσεις 22.83 και 22.96, αντίστοιχα.

Ο Ευθύμιος Καραγιώργος (Μουσικό Σχολείο Ρόδου) πήρε μέρος στην ημιτελική σειρά των 400 μέτρων με εμπόδια αγοριών, όμως δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό, καθώς τερμάτισε 10ος με χρόνο 60.48.

Στην έβδομη θέση του δεκάθλου αγοριών κατετάγη τελικά ο Αναστάσιος Νταλλάρης του ΓΕΛ Λέρου, ο οποίος έκανε πολύ καλές εμφανίσεις σε όλα τα αγωνίσματα και άφησε υποσχέσεις για το μέλλον.

Σε όλα τα αγωνίσματα που έγιναν στην Πάτρα σημειώθηκαν πολύ καλές επιδόσεις. Οι αθλητές της κατηγορίας των Παίδων – Κορασίδων ήταν οι πρωταγωνιστές του προγράμματος, καθώς με τις εμφανίσεις τους άφησαν πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Μάλιστα πέντε από αυτούς κατάφεραν να σημειώσουν τα όρια συμμετοχής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας τους στο Κάλι της Κολομβίας, ενώ αρκετοί άλλοι έδειξαν πως θα είναι σε θέση να το κάνουν πολύ σύντομα.