Διαγόρας- Εργοτέλης: 1-1 Μοιρασιά που δεν άρεσε σε κανένα

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Διαγόρας και Εργοτέλης στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2.
Οι δύο ομάδες μπορεί να διέκοψαν το αρνητικό τους σερί (προέρχονταν από 5 συνεχόμενες ήττες), ωστόσο, το αποτέλεσμα δεν άφησε κανέναν ικανοποιημένο. Ο Διαγόρας την στιγμή που είχε την ψυχολογία υπέρ του έπειτα από την ισοφάριση του σκορ από τον Κονέ, έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κωστούλας στο 58ο λεπτό.
Ο Εργοτέλης από την πλευρά του παρότι προηγήθηκε και από το 58ο λεπτό αγωνιζόταν με αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του «γηραιού».
Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, οι οποίες προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.
Ο Εργοτέλης στην πρώτη του ουσιαστικά επίσκεψη στην εστία του Τσέλιου κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Ήταν το 13ο λεπτό, με τον Μανουσάκη να κάνει το μακρινό σουτ, ο Τσέλιος δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας η οποία κατέληξε στα δίχτυα του, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 1-0.
Οι Κρητικοί με ανεβασμένη ψυχολογία μετά το γκολ που πέτυχαν, πήραν τον έλεγχο και προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του «γηραιού» και σε κάποιες περιπτώσεις ήταν επικίνδυνοι χωρίς όμως να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση.
Ο Διαγόρας από την πλευρά του, δεν ήταν καλός με αποτέλεσμα να μην δημιουργήσει φάσεις στην εστία των φιλοξενούμενων, με το 1-0 υπέρ του Εργοτέλη να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο 45λεπτό ο «γηραιός» μπήκε αποφασισμένος να ισοφαρίσει το σκορ και τα κατάφερε σχετικά γρήγορα. Στο 52ο λεπτό, ωραία ομαδική προσπάθεια των «κυανέρυθρων»… έβγαλε σε θέση βολής τον Κονέ που με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κατσιμήτρου κάνοντας το 1-1 για τον Διαγόρα.
Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο «γηραιός» ήταν αποφασισμένος να γυρίσει το παιχνίδι, άλλαξαν οι ισορροπίες, με τον Διαγόρα να μένει με 10 ποδοσφαιριστές στο 58ο λεπτό έπειτα από αποβολή του Κωστούλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Ο Εργοτέλης με παίκτη περισσότερο ανέβασε την απόδοσή του, παίρνοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, ενώ ο Διαγόρας προσπαθούσε να κλείσει τους διαδρόμους προς την άμυνά του και μετά αναζητούσε χώρους για να αντεπιτεθεί.
Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε την μεγάλη φάση για να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με το 1-1 να μένει έως και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Αγγελάκη.
Τα γκολ
13ο λεπτό. Μακρινό σουτ του Μανουσάκη, ο Τσέλιος δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, η οποία κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1
52ο λεπτό. Ωραία πάσα του Μπαστακού στον Κάκκο που βρισκόταν μέσα στην περιοχή του Εργοτέλη, ο τελευταίος με κεφαλιά έστρωσε την μπάλα στον Κονέ με τον Ιβοριανό επιθετικό να την στέλνει στα δίχτυα με κοντινό σουτ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Διαγόρα.
ΠΑΕ Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Θ. Τσέλιος, Σανδραβέλης, Σελινιωτάκης (46ο Σμυρλής), Κωστούλας, Κοντοχρήστος, Μασούρας, Ντοριβάλ, Λινάρδος (85ο Καρατάσιος), Κάκκο (61ο Αθανασίου), Αλάεθ (46ο Κονέ), Μπαστακός (61ο Αθανασίου).
ΠΑΕ Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι (68ο Μποτέ), Ποζατζίδης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Η. Τσέλιος, Μπουτσάκης (68ο Κούατενγκ), Κόνραντ (83ο Πατρινός), Κωστανάσιος (57ο Μπουρσέλης), Μανουσάκης.