Οι Ατομικοί σχολικοί αγώνες σκάκι της Δωδεκανήσου, με συμμετοχές από όλα τα Νήπια, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια του νομού μας, που συνδιοργάνωσαν ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» και η Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου στην Αίθουσας Πολλαπλών Χρήσεων του Πανεπιστημίου ¨ΚΟΡΝΗΛΙΟΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΔΗΣ» στη Ρόδο, διεξήχθησαν το περασμένο σαββατοκύριακο, ενώ την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου ακολουθούν οι Ομαδικοί σχολικοί αγώνες.

Με αφορμή το ατομικό Σχολικό πρωτάθλημα σκάκι της Δωδεκανήσου, ο πρόεδρος του Δημοτικού Οργανισμού Πολιτισμού και Αθλητισμού Ρόδου (ΔΟΠΑΡ) κ. Στέφανος Κυριαζής συγχαίρει όλους τους συμμετέχοντες μαθητές για το ήθος και την αγωνιστικότητα τους, καθώς και τους γονείς τους. Επίσης, συγχαίρει τον Σκακιστικό Όμιλο Ρόδου «Ιππότης» και την Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου για την άρτια διοργάνωση των αγώνων, στον πάντα  σεβαστό χώρο επιμόρφωσης του Πανεπιστημίου. Τέλος, ο κ. Κυριαζής εύχεται καλή επιτυχία στους μαθητές που προκρίθηκαν στην τελική φάση του Πανελληνίου Σχολικού πρωταθλήματος σκάκι 2019, που θα ακολουθήσει στην Αθήνα.

Τα αποτελέσματα που σημειώθηκαν στο ατομικό πρωτάθλημα:

Νήπια

Rank   Name Gr Pts Res. BH. BH. SB
1   Δεμερούτης Ιωάννης ΝΗΠ 3½ 0 9 4½ 8,00
2   Δουκόπουλος Γιώργος ΝΗΠ 3 0 8 3½ 4,50
3   Παλιού Εντιόν ΝΗΠ 3 0 6½ 2½ 4,00
4   Παλιού Αλμπιόν ΝΗΠ 2½ 0 8½ 4 4,75
5   Μαρια Καζη-Γεωργακη (1ο Κ) ΝΗΠ 2 0 8 4 2,00
6   Αναγνωστάκη Κατερίνα (2ο Κ) ΝΗΠ 1 1 8 4½ 0,50
7   Μάγου Φιλήμονας ΝΗΠ 1 0 5½ 2½ 0,50

Α΄ Δημοτικού

Rank   Name Club Gr Pts Res. BH. BH. SB
1   Περγαντής Χρήστος ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ Α ΔΗΜ 6 1 29½ 21 24,50
2   Κανσίζογλου Γεώργιος ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ Α ΔΗΜ 6 0 29½ 20½ 23,50
3   Κιουρτζής Αλκιβιάδης 2ο ΡΟΔΟΥ Α ΔΗΜ 5 0 28½ 21 18,50
4   Κοκκίνης Παύλος 2ο ΡΟΔΟΥ Α ΔΗΜ 4½ 0 21 14 10,50
5   Τσουμάνης Άγγελος 13ο ΡΟΔΟΥ Α ΔΗΜ 4 0 31 22½ 15,00
6   Απανοζίδης Δημήτρης ΠΑΡΑΔΕΙΣΙ Α ΔΗΜ 4 0 27 19½ 10,00
7   Κορινιώτη Μυρτώ (1ο Κ) 15ο Ρόδου Α ΔΗΜ 4 0 26½ 18½ 14,00
8   Τσαμπανάκης Στέλιος 2ο ΡΟΔΟΥ Α ΔΗΜ 4 0 26½ 18 10,50
9   Κρητικού Βασιλική (2ο Κ) ΑΜΑΡΑΝΤΙΟ Α ΔΗΜ 3½ 1 23½ 16 8,25
10   Σαμαράς Νικόλαος 3ο ΙΑΛΥΣΟΥ Α ΔΗΜ 3½ 0 24½ 16½ 9,75
11   Πεταυράκης Νεόφυτος 2ο ΡΟΔΟΥ Α ΔΗΜ 3 0 26½ 18½ 8,50
12   Σταματέλος Σταμάτης 2ο ΡΟΔΟΥ Α ΔΗΜ 3 0 23½ 16½ 6,50
13   Παλάζη Γαλάτια (3ο Κ) ΑΠΟΛΛΟΝΑ Α ΔΗΜ 3 0 20 14 6,00
14   Δικαστόπουλος Κωννος 2ο ΡΟΔΟΥ Α ΔΗΜ 2½ 1 18 12 5,75
15   Ηλιού Εμμανουέλα 17ο ΡΟΔΟΥ Α ΔΗΜ 2½ 0 20 14 5,75
16   Κωσταντίνου Αιμιλία 2ο ΡΟΔΟΥ Α ΔΗΜ 2 0 21 14½ 3,50
17   Κωστάκης Αντώνης ΑΦΑΝΤΟΥ Α ΔΗΜ 1½ 0 21 15 3,50

Β΄Δημοτικού

Rank   Name Club Gr Pts Res. BH. BH. SB
1   Καραβοκυρός; Σπύρος 3ο ΙΑΛΥΣΟΥ Β ΔΗΜ 5 0 14 8 16,50
2   Πισσαδάκη Δέσποινα ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ Β ΔΗΜ 4 0 15 8 10,50
3   Τσερεμέγκος Αχιλλέας ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ Β ΔΗΜ 3 1 13 7½ 6,00
4   Ουσουλτζόγλου Χρήστος ΠΑΡΑΔΕΙΣΙ Β ΔΗΜ 3 0 11½ 7 6,00
5   Μουταφτσής Ιάσονας 2ο ΡΟΔΟΥ Β ΔΗΜ 2½ 0 15 9½ 5,25
6   Σπανού Αθηνά (1ο Κ) ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ Β ΔΗΜ 2½ 0 15 9 5,50
7   Καλλερές Σεβαστιανός ΚΕΦΑΛΟΥ ΚΩ Β ΔΗΜ 2½ 0 13 7½ 4,75
8   Μάγου Φιλαρέτη (2ο Κ) ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ Β ΔΗΜ 2½ 0 12 7½ 5,75
9   Κωστόπουλος Ανδρέας 3ο ΙΑΛΥΣΟΥ Β ΔΗΜ 2½ 0 11 6 3,00
10   Μαρινόπουλος Γιώργος ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ Β ΔΗΜ 2 0 9½ 5½ 2,50
11   Τσιρώνη Ήριδα (3ο Κ) ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ Β ΔΗΜ 1½ 0 10 6½ 2,00
12   Λαουδίκος Σάββας – Λούις ΡΟΔΙΟΝ ΠΑΙΔΕΙΑ Β ΔΗΜ 1½ 0 10 6 1,50
13   Τσιρώνης Άγγελος ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ Β ΔΗΜ 1½ 0 9½ 6 1,75

Γ΄ Δημοτικού

Rank   Name Club Gr Pts Res. BH. BH. SB
1   Ρούσος Γεώργιος 2ο ΡΟΔΟΥ Γ ΔΗΜ 7 0 28 20½ 28,00
2   Κακάς Μιχαήλ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ Γ ΔΗΜ 5 0 31½ 21½ 19,50
3   Δελιέζος Αναστάσιος ΛΑΚΚΙ ΛΕΡΟΥ Γ ΔΗΜ 5 0 30 21 19,00
4   Αμπατζίδης Κωννος ΑΓ. ΜΑΡΙΝΑ ΛΕΡΟΥ Γ ΔΗΜ 5 0 25½ 18½ 17,50
5   Σταυριανός Αναστάσιος ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ Γ ΔΗΜ 5 0 24½ 18 15,50
6   Μάγου Εμμέλεια (1ο Κ) 2ο ΡΟΔΟΥ Γ ΔΗΜ 4 0 31 22 14,00
7   Ζαχαριού Νομικός 12ο ΡΟΔΟΥ Γ ΔΗΜ 4 0 31 21 14,00
8   Νικολάου Νικήτας ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ Γ ΔΗΜ 4 0 30½ 22 17,50
9   Καστανάκη Μαρία (2ο Κ) Β ΠΕΙΡΑΜ. ΡΟΔΟΥ Γ ΔΗΜ 4 0 29 20½ 12,00
10   Κοκκίνης Γεράσιμος 2ο ΡΟΔΟΥ Γ ΔΗΜ 4 0 27½ 20½ 13,50
11   Φιλίππ Σαρλάι ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ Γ ΔΗΜ 4 0 22 15½ 11,50
12   Χατζηλαζάρου Παναγιώτης ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ Γ ΔΗΜ 4 0 20 14½ 9,00
13   Κουλουμπρής Ραφαήλ ΠΑΣΤΙΔΑΣ Γ ΔΗΜ 3½ ½ 27 18½ 9,25
14   Γιαλλούσης Ιωάννης 14ο ΡΟΔΥ Γ ΔΗΜ 3½ ½ 22½ 16 7,75
15   Σαχινιδης Νικόλας 2ο ΡΟΔΟΥ Γ ΔΗΜ 3 0 26 18½ 9,50
16   Γρύλλιας Μιχάλης ΑΓ ΜΑΡΙΝΑΣ ΛΕΡΟΥ Γ ΔΗΜ 3 0 23 17½ 8,00
17   Πέρος Γιώργος Τσαμπίκος !ο ΑΦΑΝΤΟΥ Γ ΔΗΜ 3 0 22 15½ 5,00
18   Ορφανός Νικόλας 15ο ΡΟΔΟΥ Γ ΔΗΜ 3 0 18½ 13 5,50
19   Δικαστόπουλος Μιχάλης 2ο ΡΟΔΟΥ Γ ΔΗΜ 2½ 0 24 15½ 4,25
20   Τσούλος Π. Γιώργος ΚΑΛΥΘΙΕΣ Γ ΔΗΜ 2 0 20 14½ 3,00
21   Δαϊκοπούλου Αντιγόνη (3ο Κ) 2ο ΡΟΔΟΥ Γ ΔΗΜ 2 0 19 13 3,50
22   Τσούλος Ι. Γιώργος ΑΣΓΟΥΡΟΥ Γ ΔΗΜ 2 0 18½ 13 3,00
23   Παπακωσταντίνου Γιώργος ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ Γ ΔΗΜ 1½ 0 16½ 11½ 2,75
24   Πιρβελίδης Μιχάλης 1ο ΡΟΔΟΥ Γ ΔΗΜ 0 0 17½ 11½ 0,00
Δ΄ Δημοτικού

Rank   Name Club Gr Pts Res. BH. BH. SB
1   Χούλλης Αγησίλαος 7ο ΡΟΔΟΥ Δ ΔΗΜ 6½ ½ 30½ 21 27,25
2   Σταθάτος Αλέξανδρος ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ Δ ΔΗΜ 6½ ½ 29½ 20 26,25
3   Περγαντή Αναστασία (1ο Κ) ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ Δ ΔΗΜ 5 0 28½ 21½ 15,50
4   Καμπουράκη Αναστασία (2ο Κ) ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ Δ ΔΗΜ 4 0 30½ 21½ 12,50
5   Κρητικός Νίκος (3ο Κ) 7ο ΡΟΔΟΥ Δ ΔΗΜ 4 0 28½ 20½ 10,50
6   Μπαρός Κωννος 6ο ΡΟΔΟΥ Δ ΔΗΜ 4 0 25 17 9,00
7   Μαγαλιός Στέλιος ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ Δ ΔΗΜ 4 0 24 16 9,50
8   Τσιμπλής Παναγιώτης 2ο Ιαλυσού Δ ΔΗΜ 4 0 18 13½ 7,00
9   Δρακιού Σάββας – Εμμανουήλ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ Δ ΔΗΜ 3 0 30 21 10,50
10   Λουντάκας Σταύρος ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ Δ ΔΗΜ 3 0 28 19½ 7,00
11   Μωρόγιαννης Χρήστος 12 ΔΗΜΟΤιΚο Δ ΔΗΜ 3 0 19½ 15 5,50
12   Νικόλαος Σταμάτης ΚΕΦΑΛΟΥ ΚΩ Δ ΔΗΜ 3 0 17½ 13 4,50
13   Μουταφτσή Μάρθα 2ο ΡΟΔΟΥ Δ ΔΗΜ 2½ 0 18½ 14 3,25
14   Πιτροπάκης Κυριάκος ΣΑΛΑΚΟΣ Δ ΔΗΜ 1½ 0 21 16½ 1,50
15   Τρέπας Μάξιμος ΠΑΣΤΙΔΑ Δ ΔΗΜ 1 0 23 17 4,00
16   Κασδαγλη Βασιλική ΚΟΛΛΕΓιΟ ΡΟΔΟΥ Δ ΔΗΜ 1 0 18 12½ 0,50

Ε΄ Δημοτικό

Rank   Name   Club Gr Pts Res. BH. BH. SB
1   Καλπακίδης Δαβίδ   2ο ΡΟΔΟΥ Ε-ΣΤ 5½ 0 29½ 20½ 22,00
2   Παρπέρης Γιώργος   2ο ΡΟΔΟΥ Ε-ΣΤ 4 0 30½ 21½ 14,25
3   Ταλαδιανός Ιωάννης   ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ Ε-ΣΤ 4 0 25½ 18½ 10,50
4   Σαπουντζάκη Νεφέλη F ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ Ε-ΣΤ 3½ 0 24 18½ 8,00
5   Παπαδόπουλος Διονύσης   ΑΛΙΝΤΟΝ ΛΕΡΟΥ Ε-ΣΤ 3½ 0 18 13 6,75
6   Γρίβας Ιωάννης   3ο ΙΑΛΥΣΟΥ Ε-ΣΤ 2½ 0 19½ 15½ 4,50
7   Μωρόγιαννη Μελίνα F 12 ΡΟΔΟΥ Ε-ΣΤ 2 0 19 13 2,00
8   Χουσεϊν Γιουσούφ   1ο ΡΟΔΟΥ Ε-ΣΤ 1 0 22½ 16 3,50
9   Σταυριανανάκηςς Εμμανουήλ   1ο ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ Ε-ΣΤ 0 0 19 14 0,00

ΣΤ΄Δημοτικού

Rank   Name   Club Gr Pts Res. BH. BH. SB
1   Γεωργίου Βασίλης   12ο ΔΗΜ Ε-ΣΤ 6 0 29½ 22 24,25
2   Καστανάκης Σεβαστιανός   1ο Ιαλυσού Ε-ΣΤ 5½ 0 31 21½ 22,75
3   Μουταφτσής Στράτος   2ο ΡΟΔΟΥ Ε-ΣΤ 5 0 31 23 19,75
4   Περγαντής Νικόλας   ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ Ε-ΣΤ 4½ 0 30 21 16,25
5   Μπαδάνης Μάριος   7ο Ρόδου Ε-ΣΤ 4 0 29 20½ 13,50
6   Καστανάκη Ελευθερία (1ο Κ) F Β ΠΕΙΡΑΜ. ΡΟΔΟΥ Ε-ΣΤ 4 0 25½ 19 12,75
7   Μαρκάκη Εμμανουέλα F 7ο ΡοδοΥ Ε-ΣΤ 4 0 25 18 12,00
8   Τσιρώνης Αλέξανδρος   ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ Ε-ΣΤ 4 0 21 15 11,50
9   Σκανδαλιάρη Αγορίτσα (2ο Κ)   15ο ΡΟΔΟΥ Ε-ΣΤ 3½ 0 19 13½ 6,25
10   Αγγελίδης Κωννος   1ο ΡΟΔΟΥ Ε-ΣΤ 3 0 26 18½ 9,00
11   Καραμποΐκη Μαρία (3ο Κ) F ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ Ε-ΣΤ 3 0 23½ 17½ 5,50
12   Κόκκινου Μαρία Μιχαέλα   ΚΑΡΠΑΘΟΣ Ε-ΣΤ 3 0 22 17½ 6,00
13   Χατζηδάκη Σταματία Σπυριδούλα   ΑΛΛΙΝΤΑ ΛΕΡΟΥ Ε-ΣΤ 2 1 21½ 15 3,50
14   Κουρής Μιχάλης   2ο ΡΟΔΟΥ Ε-ΣΤ 1½ 0 19 15 1,00

Α΄ Γυμνασίου

Rank   Name Club Gr Pts Res. BH. BH. SB
1   Διακίδης Τζώρτζης ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ Γ-Λ 4 0 27½ 20 10,50
2   Ράμμος Ηλίας 1ο ΡΟΔΟΥ Γ-Λ 4 0 23½ 17 9,50
3   Λουντάκας Μιχάλης ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ Γ-Λ 3½ 0 22½ 16 10,75
4   Ζαχαριάς Νίκος 6ο ΡΟΔΟΥ Γ-Λ 3½ 0 21 15 9,00
5   Γρίβας Μιχάλης 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ Γ-Λ 3 0 19½ 14½ 5,00
6   Παπαδόπουλος Πέτρος ΚΡΕΜΑΣΤΗ Γ-Λ ½ 0 23 16½ 1,25

Β΄ Γυμνασίου

Rank   Name   Club Gr Pts Res. BH. BH. SB
1   Πουλάκης Στεφανίδης Στέφανος   ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ Γ-Λ 4½ 0 23½ 16 11,00
2   Παπαδόπουλος Παντελής   ΚΡΕΜΑΣΤΗ Γ-Λ 4 0 26½ 17½ 10,50
3   Τρουμούχη Κάλλυ (1ο Κ) F 6ο ΡΟΔΟΥ Γ-Λ 3½ 0 24½ 17½ 12,00
4   Παρακευόπουλος Σάββας     Γ-Λ 3 0 30½ 21 9,00
5   Ρούσος Αντώνης   1o ΡΟΔΟΥ Γ-Λ 2 0 20½ 16 4,50
6   Μάτσης Κωννος Μιχαήλ   1ο ΡΟΔΟΥ Γ-Λ 1½ 0 19½ 15 2,75

Γ΄ Γυμνασίου

Rank   Name   Club Gr Pts Res. BH. BH. SB
1   Καλπακίδης Ντάνιελ   3ο ΡΟΔΟΥ Γ-Λ 6 0 29 19 22,00
2   Νανεβ Νίκολας   1ο ΡΟΔΟΥ Γ-Λ 4 0 25½ 17½ 14,00

Γυμνάσια Λύκεια (ενιαία κατηγορία)

Rank   Name   Club Gr Pts Res. BH. BH. SB
1   Ρούσος Σταμάτης   3ο ΡΟΔΟΥ Γ-Λ 7 0 28 19 28,00
2   Πουλάκης Στεφανίδης Γεράσιμος   ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ Γ-Λ 3½ 0 29 19½ 10,50
3   Παγώνης Δημήτρης   1ο ΡΟΔΟΥ Γ-Λ 3½ 0 22½ 15 6,75

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ