“Σβηνουν” οι ελπίδες για τον Διαγόρα

Πολύ δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό από τη Β’ Εθνική, ο Διαγόρας, ο οποίος έχασε και από τον Δούκα με 78-71! Καλύτερη για τρία δεκάλεπτα η αθηναϊκή ομάδα κέρδισε στο «Βενετόκλειο» τον Διαγόρα με 78-71, με τους «κυανέρυθρους» να χάνουν πιθανότατα και την τελευταία ευκαιρία που είχαν για παραμονή στη Β’ Εθνική. Ο ελλιπής Διαγόρας (δεν έπαιξαν οι Ελαμέ, Ιορδάνογλου και ο Σκλήβας) ήταν πολύ κακός στο α’ ημίχρονο, συνήλθε και επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι, κάνοντας ένα εξαιρετικό γ’ δεκάλεπτο. Όταν όμως πλησίασε στον πόντο, οι «κυανέρυθροι» δεν είχαν καθαρό μυαλό, έκαναν κακές επιλογές και ο Δούκας με κορυφαίο τον Στεργίου πήρε την σπουδαία νίκη στη Ρόδο, παίρνοντας τη δική του εκδίκηση για την ήττα στον α’ γύρο. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού έκανε ένα απίστευτο γ’ δεκάλεπτο με μπροστάρη τον Χρύση, αλλά οι Ροδίτες τα γκρέμισαν όλα όταν μείωσαν σε 57-58 και 59-61. Διαδοχικές κακές επιλογές και λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στους Αθηναίους να ξεφύγουν και να πανηγυρίσουν τη νίκη, που δικαιούνταν, αφού ήταν καλύτεροι για τρία δεκάλεπτα.