Διαγόρας: Διεύρυνε το σερί και συνεχίζει

Με τον βαθμό της ισοπαλίας στις αποσκευές του, έφυγε το απόγευμα της Κυριακής από το «Οικονομίδειο» ο Διαγόρας, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 με τον ΓΑΣ Ιάλυσος στο τοπικό ντέρμπι του νησιού μας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Football League.
Ο «γηραιός» κατάφερε να προηγηθεί στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με τον Κέρι, ωστόσο, δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με τον Διαγόρα να έχει ευκαιρία για να πάρει την νίκη, αλλά και να απειλείται από τους «τοξοβόλους» με ήττα.
Όπως και να έχουν τα πράγματα, η ισοπαλία κρίνεται θετικό αποτέλεσμα για τον Διαγόρα, καθώς δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ήταν ένα εκτός έδρας παιχνίδι, με τον χαρακτήρα του τοπικού ντέρμπι.
Ο «γηραιός» διεύρυνε το σερί των θετικών αποτελεσμάτων, καθώς στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές έχει σημειώσει δύο νίκες, ενώ απέσπασε και δύο εκτός έδρας ισοπαλίες, που του επέτρεψαν να φτάσει τους εννέα βαθμούς στην συλλογή του.
Πλέον το παιχνίδι με τον ΓΑΣ Ιάλυσος ανήκει στο παρελθόν, με όλους στον «γηραιό» να στρέφουν την προσοχή τους στο εντός έδρας παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Νίκη Βόλου όπου οι «κυανέρυθροι» θα επιδιώξουν να επιστρέψουν στα «τρίποντα».
Να σημειώσουμε ότι οι άνθρωποι του Διαγόρα ευχαρίστησαν την διοίκηση του ΓΑΣ Ιάλυσος για την άψογη φιλοξενία και δεσμεύθηκαν για ανάλογη φιλοξενία στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου της Football League.
Στα αγωνιστικά
Χθες ξεκίνησαν οι προπονήσεις της εβδομάδας για τους ποδοσφαιριστές του Διαγόρα, με τον Πέτρο Ρουτζιέρη να τους χωρίζει σε δύο γκρουπ.
Στο πρώτο γκρουπ ήταν όσοι αθλητές αγωνίστηκαν στην μεγαλύτερη διάρκεια του τοπικού ντέρμπι με τον ΓΑΣ Ιάλυσος, εκτελώντας ασκήσεις αποθεραπείας και χαλάρωμα, ενώ στο δεύτερο γκρουπ ήταν όλοι οι υπόλοιποι αθλητές που έδωσαν φιλικό παιχνίδι με την Κ-18 του «γηραιού» στο «Κλεόβουλος Χατζηγεωργίου».
Σήμερα οι «κυανέρυθροι» θα έχουν ρεπό για να ξεκουραστούν και την Τετάρτη θα επιστρέψουν στις προπονήσεις τους, προκειμένου να ξεκινήσουν την προετοιμασία ενόψει Νίκης Βόλου.
Τέλος, να αναφέρουμε ότι το ευχάριστο για τον Πέτρο Ρουτζιέρη είναι ότι δεν προέκυψαν τραυματισμοί ή τιμωρίες από το παιχνίδι με τους «τοξοβόλους» και όλοι οι ποδοσφαιριστές είναι διαθέσιμοι ενόψει Νίκης, εκτός φυσικά από τον Κριστιάνο Μεντί που έχει υποβληθεί σε επέμβαση στο γόνατο.