Πρωταθλητής Ελλάδας ο Κωνστάντουρας!

Πρωταθλητής Ελλάδας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Όμνιουμ, που διεξήχθη το σαββατοκύριακο στην πίστα του ΟΑΚΑ, αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κωνστάντουρας του Διαγόρα.

Στην κατηγορία Εφήβων, ο νεαρός αθλητής του «γηραιού», συγκέντρωσε 231 πόντους από τα έξι αγωνίσματα που περιλαμβάνει το Όμνιουμ, κατακτώντας μάλιστα την πρώτη θέση σε όλα, και ανέβηκε το ψηλότερο σκαλί του βάθρου, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Στους Άνδρες, ο Κυριάκος Παπασταματάκης του Ροδήλιου, επέστρεψε στο νησί μας με την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, έχοντας συγκεντρώσει 183 πόντους, επίδοση αναμενόμενη για τον ποδηλάτη του ροδίτικου συλλόγου, καθώς συγκαταλεγόταν στα φαβορί για το βάθρο. Στην ίδια κατηγορία, ο Δανιήλ Κελεπέρας του Έλαφου ήταν 15ος με 75 πόντους.

Εξαιρετική ήταν για ακόμη μια φορά η Σταματία Κούρου του Ροδήλιου, η οποία κατέλαβε τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία Κορασίδων και με204 πόντους, ενώ η Φωτεινή Νικήτα του Μεσόγειου ακολούθησε στην Τρίτη θέση με 194 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Εισοδία Λουτσιού του Ροδήλιου, που κατετάγη έβδομη στην ίδια κατηγορία.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ανδρέας Καλαθενός του Διαγόρα στην κατηγορία Παίδων, συγκεντρώνοντας 150 πόντους. Μάλιστα, ο Καλαθενός έκανε και νέο πανελλήνιο ρεκόρ στα 500μ με 34.90! Πέμπτος στην ίδια κατηγορία ήταν ο Αθανάσιος Παπαδόπουλος του Έλαφου (133 πόντοι) και έκτος ο Γεώργιος Ζαχαριάς του Μεσόγειου (131 πόντοι).