Πρωτιά για Πιλατάκη στον πανελλήνιο αγώνα ιππασίας

Με τις καλύτερες εντυπώσεις έφυγαν από τη Ρόδο οι αθλητές που πήραν μέρος στον 2ο αγώνα πρωταθλήματος ιππικής αντοχής που έγινε το περασμένο σαββατοκύριακο στο νησί μας και συγκεκριμένα στις εγκαταστάσεις του Ιππικού Ομίλου Ρόδου «Κάδμος».

Ήταν ένας άψογα οργανωμένος αγώνας με πολλές παροχές προς τους αθλητές και την επιτροπή της ΕΟΙ, που βρέθηκαν στο νησί μας προκειμένου να διεξαχθεί ο αγώνας κάτω από τις καλύτερες δυνατές συνθήκες.

Οι κατηγορίες του αγώνα ήταν τρεις: 20χλμ για την προκρίσεις ίππων και αναβατών, 60χλμ και 90 χλμ CEN1* για τον πρωταθλητή Ελλάδος και την εθνική ομάδα.

6η θέση Διάκουλα Δέσποινα με kaskador

ακολουθούν με πρόκριση οι: Μιχάλης Χατήρης, Αλεξάνδρος Πεζουβανάκης, Αντώνης Χατζημιχάλης και Σωτήρης Πατσιούρας από Κιλκίς.

Η κατηγορία 60χλμ είχε νικητές την Παπασάββα Κατερίνα με Fanco στην 1η θέση και τον Άγα Σάββα με farao στην 2η.

Την Α κατηγορία cen1* 90χλμ πρωταθλήματος κατέκτησε η αθλήτρια της Ρόδου Ναταλί Πιλατάκη με τον ίππο Bess-habib με διαφορά ενός δευτερόλεπτου από τον Παντελή Σαλονικιό με τον AMIR. Στην 3 θέση βρέθηκε η αθλήτρια του Ιππικού Ομίλου Βαρυπόμπης Αριάννα Βενιζέλου με τον ίππο Ase Myadour, ενώ στην 4η θέση ο Salih Kalafat με το Nikippo. Την 5η θέση κατέλαβε η Ειρήνη Μιτώνα από το Κιλκίς με την afroditi, την 6η θέση η Σχοινά Βικτόρια από το Κιλκίς με τον Salamon και ο Δημήτρης Μίτωνας επίσης από το Κιλκίς με τον Seichi.

Έτσι μετά τα μέχρι τώρα αποτελέσματα των δύο αγώνων που έχουν γίνει για το πρωτάθλημα ιππικής αντοχής, η κατάταξη έχει ως εξής:

1η θέση Σαλονικιός Παντελής (Ρόδος) με 78 βαθμούς

2η θέση Ναταλί Πιλατάκη (Ρόδος )με 76 βαθμούς

3η θέση Αριάννα Βενιζέλου (Αθήνα) με 36 βαθμούς

4η θέση Salih Kalafat (Ρόδος) με 34 βαθμούς

5η θέση Μαίρη Χατζηβασιλείου (Ρόδος) με 34 βαθμούς

6η θέση Ειρήνη Μιτώνα (Κιλκίς )με 32 βαθμούς

Ο επόμενος αγώνας πρωταθλήματος θα διεξαχθεί στο Κιλκίς, ενώ ο τελικός με τον οποίο θα ολοκληρωθεί η σεζόν, θα γίνει στην Κατερίνη.