Πλούσια δράση στα τοπικά πρωταθλήματα της Τ.Ε. Ε.Ο.ΠΕ.

Με οκτώ παιχνίδια συνεχίστηκαν τα τοπικά πρωταθλήματα βόλεϊ το διήμερο 3 και 4 Φεβρουαρίου. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και όλες οι λεπτομέρειες για τους αγώνες που διεξήχθησαν από την Τ.Ε. Ε.Ο.ΠΕ. στα γήπεδα της Ρόδου για τα πρωταθλήματα των ανδρών, γυναικών, εφήβων, κορασίδων και παγκορασίδων.

ΑΝΔΡΙΚΟ: 4 ΣΤΑ 4 ΓΙΑ ΦΟΙΝΙΚΑ
Με χαρακτηριστική άνεση ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας κέρδισε στο «Βενετόκλειο» τη Φλόγα (3-0 σετ) και έκανε το 4 στα 4 στο ανδρικό πρωτάθλημα, αποδεικνύοντας ότι αποτελεί το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, ώστε να διεκδικήσει στη συνέχεια την άνοδο του στην Α2 Κατηγορία.
Α.Π.Σ. Φλόγα- Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας 0-3 (14-25, 9-25, 19-25)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ: ΑΝΕΤΑ ΤΕΛΧΙΝΙΔΑ ΚΑΙ ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ
Η αήττητη πορεία της Τελχινίδας συνεχίστηκε και μάλιστα εύκολα στην «τέντα». Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά κέρδισε άνετα τον Διαγόρα με 3-0 σετ και έκανε το 6 στα 6 στο γυναικείο πρωτάθλημα. Το Ροδίων Άθλησις επικράτησε με 3-0 σετ του Φοίνικα και βρίσκεται στα… χνάρια της Τελχινίδας.
Γ.Σ. Διαγόρας- Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς 0-3 (18-25, 18-25, 5-25)
Ροδίων Άθλησις- Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας 3-0 (25-20, 25-19, 25-19)

ΕΦΗΒΟΙ:  ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΦΟΙΝΙΚΑ
Την πρώτη του νίκη στο εφηβικό πρωτάθλημα πέτυχε ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας, ο οποίος κέρδισε με 3-0 σετ την Τελχινίδα. Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη συνάντησε δυσκολίες μόνο στο 1ο σετ και στη συνέχεια κέρδισε εύκολα την Τελχινίδα.
Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας- Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς 3-0 (26-24, 25-16, 25-19)

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: ΠΡΟΕΛΑΣΗ ΤΗΣ ΤΕΛΧΙΝΙΔΑΣ
Η Τελχινίδα έκανε το 4 στα 4 κερδίζοντας εκτός έδρας το Ροδίων Άθλησις με 3-0 σετ, ενώ ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας πέτυχε την πρώτη του νίκη στο τάι-μπρέικ (3-2) με αντίπαλο τον Διαγόρα, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην Κρεμαστή.
Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας- Γ.Σ. Διαγόρας 3-2 (23-25, 25-22, 25-19, 12-25, 15-9)
Ροδίων Άθλησις-Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς 0-3 (15-25, 17-25, 20-25)

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΕΛΧΙΝΙΔΑ Β’
Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι η Τελχινίδα Β’ κέρδισε στο τάι-μπρέι (3-2) το Ροδίων Άθλησις και βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Γ.Σ. Διαγόρας πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στην Τελχινίδα Α’.
Γ.Σ. Διαγόρας- Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς Α’ 3-1 (25-8, 14-25, 25-19, 25-19)
Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς Β’- Ροδίων Άθλησις 3-2 (25-23, 28-30, 20-25, 25-12, 15-9)

Τρεις νίκες και δύο ήττες για Τελχινίδα

Αήττητες, χωρίς να έχουν χάσει σετ, παρέμειναν και αυτή την αγωνιστική οι Γυναίκες και οι Κορασίδες του ΡΣΦΠ Τελχινίς, νίκη στο τάι μπρέικ για τις Παγκορασίδες Β΄ ενώ δεν τα κατάφεραν και έκαναν τη 2η ήττα τους οι Παγκορασίδες Α΄ και οι Έφηβοι.
Ασταμάτητες οι γυναίκες
Χωρίς να δυσκολευτούν απέναντι στον γηπεδούχο Διαγόρα οι γυναίκες της Τελχινίδας έκαναν το 6 στα 6. Η επιθετική υπεροχή των νικητριών και η μέτρια υποδοχή του Διαγόρα έδωσαν και σ’ αυτήν την αναμέτρηση των δύο ομάδων τη νίκη στην Τελχινίδα.
ΓΣ Διαγόρας -ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 69΄(18-25 σε 27΄, 18-25 σε 25΄και 05-25 σε 17’)
Διαγόρας: (Χαρούλα Ελευθεριάδου) Αρβανίτη, Μαμαλίγκα, Προβατοπούλου, Πανιέρα,  Σίσκου, Τσακίρη, Αμπλιανίτη (λ), Βαγιάκου, Τάκο, Βαρβεράκη,  Μολοπόδη (λ) και Κυπριώτη.
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Αγλαΐα Σκορδά, Μαρία Βρατσάλη, Μίρκα Στρατάκη,  Ντιλέκ Χουσεΐν, Φαμπιόλα Τερζίου, Κέλυ Δαουτοπούλου, Κική Μυρωνίδου, Κατερίνα Χειμωνέττου, Ειρήνη Σφυρίου (λ),  Νίκη Κουτζούκη, Ανθή Γκίκα, Μαριλιάνα Σούρδη, Κατερίνα Δεληγιώργη και Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ).
Διαιτητές ήταν η Νικολέττα Κρίτσα, ο Νίκος Χατζησταυρίδης και η Μαίρη Ιγγλέση.

2η ήττα για τους έφηβους
Για το πρωτάθλημα των εφήβων η Τελχινίδα ηττήθηκε από τον Φοίνικα στην Κρεμαστή. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες επιθετικές επιλογές και δυσκολεύτηκαν μόνο στο 1ο σετ.
ΑΕΣΠ Φοίνικας – ΡΣΦΠ Τελχινίς 3-0 σετ σε 66΄ (26-24 σε 22΄, 25-16 σε 22΄ και 25-19 σε 22΄)
Φοίνικας: (Νίκος Αντωνιάδης) Α. Σαράντης, Φ. Γιαννίκης, Δ. Σαμπάνης (λ), Ι. Αναστασάς, Ρ. Σαμπάνης, Μ. Ανθης, Π. Χατζηκυριαζής και Β. Κοσμάς.
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Σεβαστός Φιλίππου, Αντώνης Χατζηγεωργίου, Δημήτρης Καλιόζης, Δημήτρης Γκίκας, Άλμπι Σωτηρίου και Ηλίας Ρέγκλης.
Διαιτητές ήταν ο Σάββας Πάττας και η Καλλιόπη Πόγκα.

3-0 οι κορασίδες και το Ροδίων Άθλησις
Πολύ καλή εμφάνιση που συνοδεύτηκε από νίκη με 3-0 σετ πέτυχαν οι κορασίδες στο κλειστό του Ροδίων Παιδεία. Οι νικήτριες ήταν καλύτερες πάνω στο φιλέ και πήραν ένα ακόμα εκτός έδρας τρίποντο κάνοντας το 4 στα 4.
Ροδίων Άθλησις – ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 75’ (15-25 σε 27΄, 17-25 σε 23΄και 20-25 σε 25΄)
Ροδίων Άθλησις: (Βασίλης Προδρομίδης) Διακολιού, Σωτηρίου, Ντέμο, Τουλουμτζίδου, Παπαβασιλείου (λ), Πέρου, Γεράκη, Μαλλιού, Σταυρούλη, Ευθυμίου (λ), Μίγου, Νουρελίν και Μάγκου.
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Φαμπιόλα Τερζίου, Ανθή Γκίκα, Κική Μυρωνίδου, Δέσποινα Κρητικού, Κατερίνα Δεληγιώργη, Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Ελένη Μαστλορου, Ειρήνη Κακλαμάνου, Μιχαέλα Βογιατζή, Αριέτα Τερζίου, Πάολα Σουσάρι, και Εριέτα Μπατζία.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Νίκος Χατζησταυρίδης, η Μαρία Ινγγλέση και η Καλλιόπη Πόγκα.

Μία νίκη και μία ήττα για τις παγκορασίδες
Σε ένα ματς 133 λεπτών που καθοριστικό ρόλο έπαιξε η ψυχολογία των νεαρών αθλητριών και των δύο ομάδων οι μικρές της Κατερίνας Χειμωνέττου επικράτησαν στο τάι μπρέικ του πολύ καλού και αγωνιστικού Ροδίων Άθλησις. Ήταν η 2η νίκη της Τελχινίδας Β που την ανεβάζει στη 2η θέση της βαθμολογίας.
ΡΣΦΠ Τελχινίς – Ροδίων Άθλησις 3-2 σετ σε 133’ (25-23 σε 30΄, 28-30 σε 37΄, 20-25 σε 26΄, 25-12 σε 20΄και 15-09 σε 20΄)
Τελχινίς: (Κατερίνα Χειμωνέττου, Νίκος Τσιντομηνάς) Σία Ζάγορα, Ειρήνη Κακλαμάνου, Κριστιάνα Ζντράβα, Ζωή Φαρμακίδου, Νικολέτα Γκίκα, Κάλλια Θαρρενάκη, Ελένη Μαστόρου, Νοέμη Ντούσκου, Χριστίνα Παρασκευά, Ραφαέλα Ζωγράφη, Σταματίνα Γκιζέττη και Αλέξια Γκιάτα.
Ροδίων Άθλησις (Βασίλης Προδρομίδης) Πέρου, Λαχανιάτη, Κουνιου, Παπαβασιλείου, Ευθυμίου, Γεράκη, Παπαδοπούλου, Τουλουμτσίδου, Γιαννά και Μετσάι.
Διαιτητές του αγώνα ήταν η Μαίρη Παπαδούλη, ο Ανδρέας Παπαδόπουλος και η Μαρία Ινγγλέση.

Ηττήθηκαν με 3-1 σετ από τον Διαγόρα, στην Τέντα, οι παγκορασίδες Α της Τελχινίδας. Τα κορίτσια του Νίκου Τσιντομηνά δεν κατάφεραν να σπάσουν την άμυνα του «γηραιού» που στο μεγαλύτερο του αγώνα ήταν καλύτερος πιο αποτελεσματικός..
ΓΣ Διαγόρας – ΡΣΦΠ Τελχινίς Α 3-1 σετ σε 93΄(25-08 σε 19΄, 14-25 σε 28΄, 25-19 σε 27΄και 25-19 σε 19΄)
Διαγόρας: (Χαρά Ελευθεριάδου) Α. Κυπριώτη, Α. Τάκο, Ε. Κυπριώτη, Δ. Μπάρκα, Ρ. Κυπριώτη, Δ. Κουφού, Β. Καβουνίδη, Μ. Χακίγ και Α. Ντερβίση.
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Αριέτα Τερζίου, Πάολα Σουσάρι, Μιχαέλα Βογιατζή, Δήμητρα Βαρτζιά, Μιχαηλία Λαζαρίδου, Δέσποινα Μαστόρου, Ελευθερία Τερζή, Σοφία Μεταξά και Ευρυδίκη Μαθιουδάκη.
Διαιτητές ήταν ο Νίκος Χατζησταυρίδης και ο Ανδρέας Παπαδόπουλος.