Οι αριθμοί στο Κύμη- Κολοσσός

Η έδρα «μίλησε» και στα δύο παιχνίδια μεταξύ της Κύμης και του Κολοσσού στην περσινή, πρώτη σεζόν κατά την οποία συνυπήρξαν στη Basket League. Οι δύο ομάδες σημείωσαν από μία νίκη στο γήπεδο τους και μάλιστα με την ίδια διαφορά, αυτή των 10 πόντων. Το παιχνίδι της 11ης Μαρτίου 2017 στη Χαλκίδα, κρίθηκε στην τελευταία του περίοδο καθώς μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά το σκορ ήταν 52-54. Η Κύμη όμως κυριάρχησε στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 22-10 έφτασε στην επικράτηση με 74-64. Ο Τζέισον Καντί είχε 23 πόντους με 7/13 σουτ για τους νικητές που πήραν ακόμη 13 πόντους και οχτώ ριμπάουντ από τον Σταύρο Τουτζιαράκη. Για τους Ρόδιους ο Τρέβορ Ρέλεφορντ, σε ένα παιχνίδι που έγινε ο 2ος πασέρ στην ιστορία τους, είχε 18 πόντους, επτά ριμπάουντ και πέντε ασίστ.
Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε χρήσιμα στατιστικά στοιχεία για την εντός έδρας παρουσία του Γ.Σ. Κύμης στη Basket League μέχρι και την 10η αγωνιστική, αλλά και την εκτός έδρας εικόνα των «θαλασσί», που μετρούν δύο νίκες (με Προμηθέα Πάτρας και Πανιώνιο) και τρεις ήττες (Π.Α.Ο.Κ., Λαύριο και Κόροιβο Αμαλιάδας). Αναλυτικά:
Η ΚΥΜΗ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ
Ο Γ.Σ. Κύμης έχει πετύχει μόλις μία νίκη σε τέσσερις αγώνες της. Σκοράρει κατά μέσο όρο 73.3 πόντους και δέχεται 78.8. Έχει πολύ χαμηλό ποσοστό στις βολές (μόλις 51.9%), αλλά σουτάρει και με 37.4% στα τρίποντα. Όλα τα στοιχεία της ομάδας του Καστρίτη.