Μικτές Δωδεκανήσου: Νίκη οι Παίδες, ισοπαλία οι Νέοι

Μία νίκη και μία ισοπαλία ήταν ο απολογισμός των Μικτών Ομάδων της Δωδεκανήσου στο δεύτερο επίσημο παιχνίδι τους στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών Ομάδων, με αντίπαλο την ΕΠΣ Χίου.
Οι Παίδες επικράτησαν με σκορ 3-0, με δύο τέρματα του Ζερβού και ένα του Ξεπαπαδάκη, ενώ οι Νέοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1, με το γκολ της ομάδας μας να το σημειώνει ο Μαγιόγλου.
Αναλυτικά:
Παίδες
Η ομάδα της Δωδεκανήσου ήταν καλύτερη από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού, καθώς είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, δημιουργώντας ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Ωστόσο, δεν κατάφερε να σκοράρει καθώς δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Παίδες μας μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη και τα κατάφεραν. Στο 50ο λεπτό ο Αποστόλης Ξεπαπαδάκης με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγα μέτρα μπροστά από την σέντρα, έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» κάνοντας το 1-0. Στο 60ο λεπτό έγινε το 2-0 με κοντινή κεφαλιά του Νίκου Ζερβού , έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ξεπαπαδάκη και στο 65ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ του Σταμάτη Κοντού και πάλι ο Νίκος Ζερβός με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τους Παίδες της Δωδεκανήσου.
Οι συνθέσεις
ΕΠΣ Δωδεκανήσου: Ηλιός, Σταμάτουλας (70ο Χατζηνικολάου), Ξεπαπαδάκης, Ζερβός, Καραμανώλης, Χαράπας, Θύμιος (75ο Αχλαδιώτης), Κοντός, Χατζηβασιλείου (46ο Κουλλάλι), Μαγκούλιας (70ο Χατζηκυριαζής), Κυριόπουλος (75ο Αναγνώστου).
ΕΠΣ Χίου: Πούλος, Σεζένιας, Πρέλιας, Δολέρης, Γιανναράς, Ντέντα (50ο Κλαδιάς), Στρουμπάκης (55ο Σαχίνι), Βάσσης, Ψυχιάς, Μουντές, Κακούσιος (41ο Γαντούδης).
Νέοι
Οι Νέοι της Δωδεκανήσου μπορεί να είχαν τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, όμως σπατάλησαν τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη, με την ομάδα της Χίου να παίρνει τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας.
Η Μικτή μας ομάδα άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με κεφαλιά του Δημήτρη Μαγιόγλου, με την Χίο να ισοφαρίζει στο 42ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζούμα και με τον αέρα να παίζει καθοριστικό ρόλο στην επίτευξη του τέρματος.
ΕΠΣ Δωδεκανήσου: Παρδαλός, Αρέτογλου, Κεχαγιόγλου, Αμπελάς, Πότσης, Θοδωρής (55ο Αλαβέρας), Κόκκαλης, Μαγιόγλου, Καραμανώλης (64ο Καραμούζης ), Τζουανάκης, Αυγουστάκης (69ο Πόλος).
ΕΠΣ Χίου: Ψώρας, Μελέκος, Τζούμας, Καμμάς, Νικολόπουλος, Ντάνος, Γεωργίτσης (60ο Μαυράκης), Καβουλάκης ( 50ο Ξυλάς), Τσάκος, Μούχλης, Μαρινάκης (85ο Λουμπαρδέας).