Δεν τα κατάφερε ο Διαγόρας με την Α.Ε.Κ. Β’!

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε ο Διαγόρας από την Α.Ε.Κ. Β’, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για τον όμιλο νότου της Super League 2. Η «Ένωση» ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες, είχε δύο δοκάρια και τελικά κέρδισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιούση στο 80ο λεπτό.
Ο Διαγόρας ήταν αυτός ο οποίος ξεκίνησε καλύτερα στο δημοτικό στάδιο, ωστόσο μετά το πρώτο 15λεπτό, η Α.Ε.Κ. ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και έλεγξε το ρυθμό του αγώνα, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με κορυφαίες το οριζόντιο δοκάρι του Κορνέζου και το τετ α τετ με τον Χριστόπουλο Ε. Στο β’ ημίχρονο, ο Διαγόρας ισορρόπησε αισθητά το παιχνίδι, χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση μπροστά στην εστία του Χατζηεμμανουήλ. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο τελευταίο 15λεπτό του αγώνα, πέτυχαν το γκολ, είχαν δοκάρι και έφυγαν νικητές από τη Ρόδο.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
1’: Συρτό σουτ του Κουιρουκίδη, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο αμυντικό και πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χατζηεμμανουήλ
2’: Στη συνέχεια της φάσης, ο Τσιαντούλας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ρουγκάλας πήρε την κεφαλιά που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Α.Ε.Κ. Β’
5’ Σέντρα του Γιούση, ο Ιατρούδης δεν έκανε το πλασέ όπως θα ήθελε και η μπάλα έφυγε άουτ
10’: Μεγάλη ευκαιρία για την Α.Ε.Κ. Β’… Ο Χριστόπουλος Ε. βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, έκανε το σουτ, το οποίο πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Μπίντση
11’: Δυνατό συρτό σουτ του Τσιαντούλα, στην αγκαλιά του Χατζηεμμανουήλ
13’: Σέντρα του Μπαστιάνου, ο Κουιρουκίδης δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε
23’: Ωραία ατομική προσπάθεια του Γιούση, έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε το σώμα του Ιατρούδη και κατέληξε άουτ
27’: Σέντρα του Μπαστιάνου, ο Λαμπίρης έκανε κεφαλιά-πάσα στον Τσιαντούλα, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός
30’: Τεράστια ευκαιρία… Φάουλ του Γερολέμου κεφαλιά του Κορνέζου, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπίντση
41’: Έξυπνο σουτ του Μπαστιάνου έξω από την περιοχή, απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Χατζηεμμανουήλ
43: Μεγάλη και κλασική ευκαιρία για την Α.Ε.Κ. Β’…Ο Χριστόπουλος Ε’ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Μπίντση, με τον τερματοφύλακα του Διαγόρα να σώζει την ομάδα του.
51’: Μακρινό σουτ του Γερολέμου δεν ανησύχησε ο Μπίντσης
64’: Πάσα του Γιούση, ο Γερολύμου από καλή θέση, σούταρε άουτ
80’: ΓΚΟΛ Η Α.Ε.Κ. Β’ 0-1: Κράτημα του Κουιρουκίδη στην μικρή περιοχή στον Λάτσι και πέναλτι υπέρ της Α.Ε.Κ. Β’. Ο Γιούσης από την άσπρη βούλα δίνει το προβάδισμα στην «Ένωση».
86’: Νέο δοκάρι για την Α.Ε.Κ. Δυνατό σουτ του Γκαρσία έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Μπίντση
Π.Α.Ε. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Τοπάλ, Σινγκ, Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Μουμίν, Γιώργου (59’ Πίσπας), Λαμπίρης (89’ Παραστατίδης), Κουιρουκίδης, Τσιαντούλας (73’ Μιράντα), Μπαστιάνος (59’ Μπλάνκο)
Α.Ε.Κ. Β’ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Λάτσι, Κορνέζος, Σταμούλης, Μιτάι, Μουστακόπουλος (89’ Ρουκουνάκης), Σαμπανάτζοβιτς, Γερολέμου (75’ Αμούρ), Γιούσης (89’ Παρράς), Χριστόπουλος Ε. (62’ Γκαρσία), Ιατρούδης.