Α.Σ. Ρόδος -ΠΑΣ Κόρινθος: 4-1 Περίπατος στο ντέρμπι και κορυφή…

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Α.Σ. Ρόδος επιβλήθηκε στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας του ΠΑΣ Κόρινθος με σκορ 4-1 για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 3ο όμιλο.
Τα «ελάφια» μετέτρεψαν το ντέρμπι σε… περίπατο και παρέμειναν στην κορυφή τηου βαθμολογικού πίνακα.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Α.Σ. Ρόδος, αφού στην πρώτη του ευκαιρία κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με ωραίο πλασέ του Μπαρμπαρούση μόλις στο 3ο λεπτό.
Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 14ο λεπτό, όμως ο Μανουσάκης απέκρουσε την επικίνδυνη κεφαλιά του Rojano. Τελικά ο ΠΑΣ Κόρινθος έφτασε στην ισοφάριση με σουτ του Rojano, έπειτα από λάθος του Μανουσάκη, με το 1-1 να είναι να αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Α.Σ. Ρόδος είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να σκοράρει τρείς φορές.
Στο 48ο λεπτό, ο Μπαρμαπούρης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, κάνοντας το 2-1 για τα «ελάφια». Στο 75ο λεπτό, ο Δούμτσης με ωραία ατομική προσπάθεια πέτυχε το 3-1 και στο 79ο λεπτό ο Κέρι με εξαιρετικό σουτ σημείωσε το 4-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
3ο λεπτό, γκολ: Ωραία κάθετη πάσα του Μίσκου προς τον Μπαρμπαρούση, ο επιθετικός του Α.Σ. Ρόδος μέσα από την περιοχή πλάσαρε εύστοχα τον Διασσινό, κάνοντας το 1-0 για τα «ελάφια».
14ο λεπτό. Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Παπαχρήστος έκανε την σέντρα από τα αριστερά, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Rojano έκανε την κεφαλιά, με τον Μανουσάκη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
31ο λεπτό, γκολ: Λάθος πάσα από τον Μανουσάκη, η μπάλα έφτασε στον Rojano που έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Α.Σ. Ρόδος ισοφαρίζοντας σε 1-1.
33ο λεπτό: Αντεπίθεση για τον Α.Σ. Ρόδος, η μπάλα έφτασε στον Δούμτση που έκανε το σουτ από καλή θέση, χωρίς να ανησυχήσει ο Διασσινός.
48ο λεπτό, γκολ: Πάσα του Δούμτση στον Μπαρμπαρούση που βρισκόταν μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος έκανε την προσπάθεια με την μπάλα να σταματά σε χέρι αντιπάλου, με τον διαιτητή Κολορίζο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαρμπαρούσης, κάνοντας το 2-1 για τον Α.Σ. Ρόδος.
69ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Παπουλή, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Μανουσάκη.
75ο λεπτό, γκολ. Λάθος της άμυνας της Κορίνθου, ο Δούμτσης έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ωραία ατομική προσπάθεια, πέτυχε το 3-1 για τα «ελάφια».
79ο λεπτό, γκολ: Πάσα του Δούμτση στον Κέρι, με τον τελευταίο, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, να κάνει το εξαιρετικό σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 4-1.
Α.Σ. Ρόδος: Μανουσάκης, Κέρι, Λάσκαρης (57ο Αργκιλέσι), Δούτσης, Μπαρμαρούσης (80ο Ξαπαπαδάκης), Νικολόπουλος (80ο Ζούνης), Τρόκα (65ο Πατσιαβούρας), Μίσκου (65ο Τσούτσης), Καψάλης, Καρρίκι, Γωνιωτάκης.
ΠΑΣ Κόρινθος: Διασσινός, Παπαχρήστος, Καλούσης, Αργυρόπουλος, Μερκούρης (77ο Συρεγγέλας), Χαλάτσης, Δερμιτζάκης (54ο Ζαχαράκης), Παπουλής (84ο Παπανικολάου), Γεωργίου (84ο Τσέλιος), Νικολάου, Rojano.