Αιγάλεω –Διαγόρας: 0-2 «Ατσάλινη» πρόκριση στην παράταση

Στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Διαγόρας, έπειτα από την νίκη του με σκορ 2-0 σε βάρος του Αιγάλεω στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης».
Ο «γηραιός» με δύο γκολ του Μιχάλη Μανιά στην παράταση, καθώς η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, πήρε το νίκη- πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, όπου και θα υποδεχθεί τον Παναιτωλικό.
Η εικόνα
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Ο Διαγόρας έχασε την πρώτη καλή φάση στο 26ο λεπτό, με το σουτ του Λούκιτς, έπειτα από σέντρα του Πάρντο, να απομακρύνεται από τους αμυντικούς των γηπεδούχων.
Στο 44ο λεπτό ο Διαγόρας απείλησε εκ νέου, όμως η κεφαλιά του Μασούρα σταμάτησε στον τερματοφύλακα του Αιγάλεω Τσιμόπουλο, ενώ στο 45ο λεπτό το σουτ του Λεσάι κατέληξε άουτ.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο το Αιγάλεω ξεκίνησε καλύτερα και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν και έφτασαν τέσσερις φορές κοντά στο γκολ (51ο, 66ο, 69ο και 70ο λεπτό) με πρωταγωνιστεί στον Σταμένκοβιτς, που δεν κατάφερε να σκοράρει. Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Βάρκα στο 75ο λεπτό.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος ο Διαγόρας ισορρόπησε με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση.
Με την έναρξη της παράτασης ο «γηραιός» έφτασε στο πολυπόθητο γκολ, με τον Μιχάλη Μανιά στο 94ο λεπτό να κάνει το 1-0, ενώ στο 104ο λεπτό ο έμπειρος επιθετικός διπλασίασε τα τέρματα του Διαγόρα, αλλά και τα δικά του, σημειώνοντας το 2-0.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν για να μπουν στη διεκδίκηση του αγώνα, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, αφού η εκτέλεση πέναλτι του Ζυγκερίδη κατέληξε άουτ, με το 2-0 υπέρ του Διαγόρα να μένει μέχρι και το τέλος της παράτασης, με τους «κυανέρυθρους» να προκρίνονται στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.
Φάσεις και γκολ
26ο λεπτό: Σέντρα του Πάρντο από τα δεξιά, ο Λούκιτς έκανε το σουτ από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής τω γηπεδούχων, με την μπάλα να κοντράρει στον Βάρκα και να απομακρύνεται.
44ο λεπτό: Φάουλ του Λουκιτς από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα που έκανε την κεφαλιά, με τον Τσιμόπουλο να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
45ο λεπτό: Σέντρα του Αρίας από τα δεξιά, ο Λεσάι έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.
51ο λεπτό: Σουτ του Σταμένκοβιτς, η μπάλα κόντραρε σε ποδοσφαιριστή του Διαγόρα και κατέληξε κόρνερ.
66ο λεπτό: Εκτέλεση κόρνερ από τον Ραμίρεζ, ο Σταμένκοβιτς έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Αυγερινού.
69ο λεπτό: Σουτ του Σταμένκοβιτς, μπλόκαρε ο Αυγερινός.
70ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για το Αιγάλεω. Ο Σταμένκοβιτς κατέβασε πολύ όμορφα την μπάλα από γέμισμα του Μπάμπη, απέφυγε τον Αρίας, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Αυγερινός έδιωξε σωτηρία την μπάλα.
75ο λεπτό: Σουτ του Βάρκα, ο Αυγερινός με γροθιές έδιωξε την μπάλα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.
94ο λεπτό, γκολ: Εκτέλεση φάουλ από τον Αρίας, ο Τσιμόπουλος έδιωξε προσωρινά την μπάλα, η οποία έφτασε στον Μανιά, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ στέλνοντάς την στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για το Διαγόρα.
104ο λεπτό, γκολ: Ωραίο πλασέ του Αντεσίνα από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, έδιωξε ο Τσιμόπουλος, η μπάλα έφτασε στον Μανιά που από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0 υπέρ του «γηραιού».
11ο λεπτό: Το Αιγάλεω κέρδισε πέναλτι, έπειτα από χέρι του Σταματούλλα σε προσπάθεια του Ζυγκερίδη. Ο Ζυγκερίδης ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Οι συνθέσεις
Αιγάλεω (Ντρ. Τζουκάνοβιτς): Τσιμόπουλος, Βάρκας, Παυλάκης, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Καμαρά, Σταμένκοβιτς (72ο Ζυγκερίδης), Μπάμπης (98ο Μπάλλας), Κολλάς, (72ο Πέτκοβιτς), Ναζίμ (57ο Ραμίρεζ), Γκάβριτς (57ο Νταβιώτης).
Διαγόρας (Θ. Γράφας): Αυγερινός, Αρίας, Νικόλης(77ο λ. τρ. Μανωλάκης), Δημητρίου, Σταματούλλας, Μουντές, Μασούρας, (83ο Μέντεζ), Λούκιτς (77ο Τσιαντούλας), Πάρντο (54ο Αντεσίνα), Λεσάι, Μανιάς.