Ήττα- αποκλεισμός από Παναθηναϊκό

Ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο γνώρισε τη βαριά ήττα με σκορ 84-54 και αποκλείστηκε- αναμενόμενα- από την ημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Οι «θαλασσί» δεν μπόρεσαν να είναι ανταγωνιστικοί, έπαιξαν κακή άμυνα, έχασαν όλα τα ριμπάουντ και μοιραία γνώρισαν τη συντριβή από έναν καλύτερο και σαφώς πιο ποιοτικό αντίπαλο… Το ζητούμενο για τους Ροδίτες ήταν να παλέψουν και να βάλουν δύσκολα στον Παναθηναϊκό, κάτι όμως που δεν έγινε, αφού είχαν μάλλον περισσότερο στην πρεμιέρα της Basket League (Σάββατο 17:00) με το Ρέθυμνο.
Απόλυτος κυρίαρχος ήταν στο α’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός στο «Βενετόκλειο». Με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ,, την υπεροπλία μέσα στη ρακέτα, την εξαιρετική άμυνα και την ποιότητα των αθλητών της στο παρκέ, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στον Κολοσσό, ο οποίος είχε αμυντικά προβλήματα και δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τους νταμπλούχους Ελλάδας. Με το «καλημέρα» το… «τριφύλλι» φρόντισε να δείξει τις άγριες διαθέσεις του και με πρωταγωνιστή τον κυρίαρχο των… αιθέρων Ίαν Βουγιούκα, προηγήθηκε με 0-6. Ο Κολοσσός ισορρόπησε το παιχνίδι και βρήκε λύσεις (5-8 και 7-10), αλλά οι «πράσινοι» είχαν κέφια και μεγάλωσαν τη ψαλίδα στο 9-16. Για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (11-21 στο 8’). Μάλιστα με τρίποντο του Παππά το σκορ έγινε 14-28, που ήταν και η μέγιστη τιμή στο α’ δεκάλεπτο.
Στο β’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός ξεκίνησε αρκετά καλά (20-30) και με τρίποντο του Πρόστραν έκανε το 23-33 (13’). Μετά τα μέσα της β’ περιόδου, ο Παναθηναϊκός πίεσε στην άμυνα, έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και με σερί 2-14 μετέτρεψε το σκορ από 25-35 σε…. 27-49. Στο διάστημα αυτό, οι «πράσινοι» πετούσαν… φωτιές στην επίθεση, πέτυχαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό από τα πολλά παιδαριώδη λάθη των γηπεδούχων και «καθάρισαν» το παιχνίδι από το α’ ημίχρονο. Καλάθης, Ντένμον και Βουγιούκας ήταν οι παίκτες που τράβηξαν το… κουπί στο σκοράρισμα, ενώ από τον Κολοσσό λύσεις έδωσε ο Τζόουνς, ο οποίος όμως είναι αδύναμος στα αμυντικά του καθήκοντα, ιδιαίτερα με πιο σωματώδεις αντιπάλους.
Στο β ημίχρονο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννης ξεκίνησε με σερί 5-0 (32-49), όμως ο Παναθηναϊκός (με την είσοδο και του Όγκαστ) απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έκανε το 32-54 (23’). Μόλις στο 24’ ο Τζόουνς κάθισε στον πάγκο με τέσσερα φάουλ, με το παιχνίδι να μην αλλάζει εικόνα και τους «πράσινους» να συντηρούν την υπάρχουσα διαφορά. Ένα νέο ξέσπασμα της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ έκανε το σκορ 34-64 (27’), με τον Άρη Λυκογιάννη να παίρνει άμεσα τάιμ-άουτ, βλέποντας τον Κολοσσό να χάνει κάθε επαφή με το σκορ και τον Παναθηναϊκό να κάνει ότι θέλει μέσα στο παρκέ. Η ψαλίδα συνέχισε να μεγαλώνει (40-74 στο 32’) με τους δύο προπονητές να χρησιμοποιούν όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους και τον Παναθηναϊκό να παίρνει άνετα (πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε) την πρόκριση στη Ρόδο.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-28, 27-49(ημ.), 40-69, 54-84
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος- Δεσλής- Μαγκλογιάννης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 7(1), Χάρις 5(1), Τζόουνς 13(1), Σχίζας 4, Πρόστραν 3(1), Γεωργαλλής 2, Μπιλλής 1, Αγγελάκος 3(1), Σταμάτης 5, Μπρέι 5(1), Παπαδάκης 4(1), Ράιτ 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 11(3), Μποχωρίδης, Παππάς 9(1), Ντένμον 10(2), Γκιστ, Βουγιούκας 14, Γκάμπριελ, Όγκαστ 6, Λοτζέσκι 14(2), Καλάθης 13(3), Μήτογλου 3(1).