Διαγόρας- Αλμωπός Αριδαίας: 1-1: «Ποδαρικό» με μοιρασιά στο δημοτικό στάδιο

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν ο Διαγόρας και ο Αλμωπός Αριδαίας στο πρώτο τους παιχνίδι για το 2023, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 1ο όμιλο (Βόρειο).
Ο «γηραιός» προηγήθηκε στο 65ο λεπτό με τον Καραμάνη, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στον 86ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Έππα.
Η εικόνα
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αλμωπό Αριδαίας να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, ελέγχοντας τον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Διαγόρας από την πλευρά του προσπαθούσε να βρει τα… πατήματα του.
Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απειλούσουν την εστία του «γηραιού», «σπαταλώντας» δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ στο 13ο και στο 16ο λεπτό. Αρχικά ο Παπαδόπουλος που βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση, πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια του Γαλάνη και στην συνέχεια ο Πέττας προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα άουτ.
Στο 18ο λεπτό ο Αλμωπός απείλησε εκ νέου με τον Τσιμπούκα να μην βρίσκει στόχο έπειτα από κόρνερ του Πέλκα.
Από το 20ο λεπτό οι «κυανέρυθροι» ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορροπώντας το παιχνίδι. Στο 24ο λεπτό ο Διαγόρας δημιούργησε την πρώτη του ευκαιρία, όμως το σουτ του Αντεσίνα Γκάτα πέρασε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα (28ο) οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν σωστά σε επικίνδυνο γύρισμα του Τάτση.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ακόμα μία σημαντική ευκαιρία για τον Αλμωπό, καθώς στο 41ο λεπτό ο Γαλάνης έδιωξε σε κόρνερ το επικίνδυνο σουτ του Πέττα από καλή θέση.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στα πρώτα του λεπτά, με τον Αλμωπό να απειλεί στο 62ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Τσιμπούκα. Στην πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ο Διαγόρας άνοιξε το σκορ.
Στο 65ο λεπτό συνεργάστηκαν ο Καραμάνης με τον Τσιαντούλα, με τον πρώτο να κάνει το πλασέ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 1-0.
Μετά το γκολ που δέχθηκε ο Αλμωπός ανέβασε την απόδοση του και πίεσε για να ισοφαρίσει, χωρίς όμως να δημιουργεί ευκαιρίες.
Ο χρόνος κυλούσε και όλα έδειχναν ότι ο Διαγόρας θα πάρει την νίκη, ωστόσο στο 86ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση από το σημείο του πέναλτι. Ο Γαλάνης ανέτρεψε τον Τσιπούρα, ο Έππας ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του «γηραιού» διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.
Φάσεις και γκολ
13ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τον Αλμωπό, με τον Έππα να κάνει άνω κάτω την άμυνα του Διαγόρα να πασάρει στον Παπαδόπουλο και ο τελευταίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γαλάνη.
16ο λεπτό: Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Αλμωπό. Ο Παπαδόπουλος έκανε παράλληλο γύρισμα, ωστόσο ο Πέττας με πλασέ προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα άουτ.
18ο λεπτό: Κόρνερ του Πέλκα για τους φιλοξενούμενους, ο Γαλάνης δεν έκανε καλή έξοδο, ωστόσο ο Τσιμπούκας δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Διαγόρα.
24ο λεπτό: Πρώτη καλή στιγμή από πλευράς Διαγόρα, με το σουτ του Αντεσίνα να περνάει πάνω από την εστία του Ντόκιτς.
28ο λεπτό: Επικίνδυνο γύρισμα του Τάτση μέσα στην περιοχή του Αλμωπού, ο Ασλαμπάλογλου πρόλαβε τον Παραστατίδη και έδιωξε την μπάλα.
41ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Αλμωπό, όταν μετά από λάθος του Μανιώτη, ο Πέττας έκανε το σουτ και ο Γαλάνης απομάκρυνε σε κόρνερ.
62ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον Αλμωπό με την κοντινή κεφαλιά του Τσιμπούκα έπειτα από την εκτέλεση φάουλ του Έππα να περνάει πάνω από την εστία.
65ο λεπτό, γκολ για το Διαγόρα: Καταπληκτική συνεργασία ανάμεσα σε Καραμάνη και Τσιαντούλα, τρομερό πλασέ του πρώτου με την μπάλα να καταλήγει στο «παραθυράκι» του Ντόκιτς, κάνοντας το 1-0 για τον «γηραιό».
76ο λεπτό: Ωραίο γυριστό σουτ του Καραμάνη, η μπάλα πέρασε άουτ.
77ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Παρασκευά με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
86ο λεπτό, ισοφάριση για τον Αλμωπό: Ο Γαλάνης ανέτρεψε τον Τσιπούρα με το διαιτητή της αναμέτρηση Γρηγόρη Ρηγόπουλο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Έππας, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του «γηραιού», ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους.
Οι συνθέσεις
Διαγόρας: (Πάρης Ανδράλας): Γαλάνης, Μαγκάκης, Πετράκης, Μανιώτης, Τάτσης, Καραμάνης, Παπαϊωάννου, Μπούμπας (59ο Καβαλιέρι), Τσιαντούλας, Παραστατίδης (52ο λ.τρ. Βουργουτζής), Αντεσίνα.
Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Παρασκευάς, Σουλιώτης, Τσιμπούκας, Μανωλάκης, Ασλαμπάλογλου (84ο Τούλης), Έππας, Κέρθι (66ο Τσιπούρας), Παπαδόπουλος (66ο Ρίβας), Πέττας, Πέλκας.