Με την υπογραφή Παπαντωνίου!

Δια χειρός Νώντα Παπαντωνίου ήρθε η νίκη για τον Κολοσσό ΒΑΠ στο παιχνίδι κόντρα στον Άρη, αφού με τρίποντο του νεαρού πόιντ-γκαρντ, μόλις 1’’ πριν το τέλος, οι «θαλασσί» κέρδισαν με 72-69 και τερμάτισαν στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά την ήττα των Τρικάλων από τον Κ.Α.Ο. Δράμας και τη νίκη του Ρεθύμνου κόντρα στον Ηλυσιακό.
Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το α’ ημίχρονο του αγώνα ανάμεσα στον Κολοσσό ΒΑΠ και τον Άρη, με τους Θεσσαλονικείς πάντως να έχουν στο μεγαλύτερο μέρος ένα μικρό προβάδισμα. Το ξεκίνημα ήταν μοιρασμένο, με το 4-5 να γίνεται 8-8 (5’)… Με τον Πελεκάνο να δίνει λύσεις και τον Άρη να προσπαθεί να τρέξει σε ανοιχτό γήπεδο ο Άρης έκανε σερί 0-8 και μετέτρεψε το 12-10 σε 12-18 (8’), για να μειώσουν τελικά οι «θαλασσί» σε 16-18, έχοντας χαρακτηριστική πολυφωνία στο σκοράρισμα. Στο β’ δεκάλεπτο, ο Άρης με τρίποντο του Πελεκάνου έκανε το 16-21 (11’), ωστόσο με δύο «κολλητά» τρίποντα από τους Κακαρούδη και Στεφανίδη, η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού πήρε το προβάδισμα (24-23 στο 13’)… Ο Άρης αντέδρασε και με τους Μούρτο και Πελεκάνο προσπέρασε (24-28 στο 15’), αλλά ο Κολοσσός ΒΑΠ ήταν αρκετά… «ενοχλητικός» και με τον Χόπκινς έκανε το 30-31 (16’)… Ο Άρης θέλησε να τρέξει στον αιφνιδιασμό, αλλά πολλές φορές με λάθος τρόπο και έχασε εύκολα καλάθια, με τον Κολοσσό ΒΑΠ να ισοφαρίζει με τον Πάντιτς σε 39-39, που ήταν και το αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου. Απ’ τον Άρη οι Πελεκάνος και Βεζένκοφ ήταν ο βασικός κίνδυνος για τους Ροδίτες (πέτυχαν από 11 πόντους), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν σαφέστατα περισσότερες λύσεις με εννέα πόντους να χρίζονται σκόρερ στο α’ ημίχρονο.
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός ΒΑΠ ήταν καλύτερος και επέβαλε πλήρως το ρυθμό του απέναντι στον Άρη, ο οποίος έκανε πολλά λάθη και ήταν άστοχος από μέση και μακρινή απόσταση. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού είχε περισσότερες λύσεις και κατέφερε να προηγηθεί με 45-40 (22’), με τον Άρη να βρίσκει λύσεις με τους Μποχωρίδη και Βεζένκοφ και να πλησιάζει σε 49-48… Το ξέσπασμα του Κολοσσού ΒΑΠ έγινε μετά το τρίποντο του Πελεκάνου, με το οποίο η ομάδα του Μίλαν Μίνιτς ισοφάρισε σε 53-53. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και αυτό μετουσιώθηκε στο παρκέ, όταν ξέφυγαν με 61-53 (17’), για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 63-56.
Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και είχε συγκλονιστική εξέλιξη… Ο Άρης πήρε το προβάδισμα 65-66 με προσπάθεια του Χαρίση, αλλά με 2/2 βολές ο Γεωργαλλής έκανε το 67-66. Ο Άρης προηγήθηκε 67-69, αλλά ο Κακαρούδης ισοφάρισε 69-69 (38’)… Ακολούθησαν άστοχες προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων, ενώ στα 15’’ ο Βεζένκοφ αστόχησε σε τρίποντο και 1’’ πριν το τέλος ο Παπαντωνίου χάρισε τη νίκη στον Κολοσσό ΒΑΠ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-18, 39-39(ημ.), 63-56, 72-69
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.- Ανδρικόπουλος- Τσούνας
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 12(1), Τσαρ 3(1), Γεωργαλλής 3, Χόπκινς 7, Σμιθ 6, Στεφανίδης 3(1), Σίμπσον 10, Τσάμης 2, Κακαρούδης 14(1), Νατζφεϊ 4, Πάντιτς 8.
ΑΡΗΣ (Μινιτς): Μποχωρίδης 18(3), Χαντ, Πελεκάνος 17(3), Γκίκας, Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 8, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 16(2), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος 6(1).
ΕΠΕΣΑΝ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ-ΙΚΑΡΟΣ
Ο Ηλυσιακός «αυτοκτόνησε» στο Ρέθυμνο και ηττήθηκε με 63-62 από τον Α.Γ.Ο.Ρ. αποχαιρετώντας την κατηγορία, όπως και ο Ίκαρος Χαλκίδας που ηττήθηκε από τον Π.Α.Ο.Κ. με 88-74. Ο Πανελευσινιακός αν και έχασε στην έδρα του με 71-63 από την Α.Ε.Ν. Κηφισιά έμεινε στην Α1. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε στην Πάτρα τον Απόλλωνα με 95-79 και τέλος ο Κ.Α.Ο. Δράμας επικράτησε στα Τρίκαλα με το εντυπωσιακό 108-103!