Αναγέννηση Καρδίτσας- Διαγόρας: 4-1: Υπέκυψε ο «γηραιός»

Βαριά ήττα με σκορ 4-1 γνώρισε η ΠΑΕ Διαγόρας στο δημοτικό στάδιο Καρδίτσας από την τοπική Αναγέννηση, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 1ο όμιλο (Βόρειο).
Οι «κυανέρυθροι» δεν μπόρεσα να αντισταθούν στους γηπεδούχους, οι οποίοι και επικράτησαν δίκαια, με τον «γηραιό» να χάνει για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.
Η εικόνα
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Αναγέννηση Καρδίτσας, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Βασίλη Μπούζα να κάνει το 1-0.
Ο Διαγόρας προσπάθησε να αντιδράσει και έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 11ο λεπτό, όπως η κεφαλιά του Μανιά, έπειτα από σέντρα του Σταμένκοβιτς, αποκρούστηκε αρχικά από τον Τσέλιο και στην συνέχεια από το κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.
Η Αναγέννηση προηγήθηκε με 2-0 στο 26ο λεπτό με τον Γιάκο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπίντζη, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκες.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Λάμπρο Πολίτη στο 47ο λεπτό, με τον ίδιο στο 67ο λεπτό να σημειώνει το 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικείμενη νίκη των γηπεδούχων.
Το μόνο που κατέφερε ο Διαγόρας ήταν να μειώσει στο 72ο λεπτό με τον Γιάννη Παραστατίδη να διαμορφώνει το τελικό 4-1.
Τα γκολ
9ο λεπτό: Ο Βασίλης Μπούζας έγινε αποδέκτης της μπάλας και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Μπίντζη, κάνοντας το 1-0 για την Αναγέννηση Καρδίτσας.
26ο λεπτό: Ο Ευριπίδης Γιάκος με σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.
47ο λεπτό: Με δυνατό σουτ ο Λάμπρος Πολίτης έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας των «κυανέρυθρων», σημειώνοντας το 3-0 για την Αναγέννηση Καρδίτσας.
67ο λεπτό: Ο Λάμπρος Πολίτης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.
72ο λεπτό: Ο Διαγόρας μειώνει το σκορ σε 4-1 με σουτ του Γιάννη Παραστατίδη.
Οι συνθέσεις
Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Τσέλιος, Κοζορώνης (63ο Αναστασόπουλος), Σταμόπουλος (71ο Αλιατίδης), Δημόπουλος, Γκόλιας, Μπούζας, Λαγός, Πολίτης (80ο Κορέλας), Ελιβέλτο, Γιάκος (71ο Μπάτροβίτς), Αθανασιάδης (63ο Βερνάρδος).
Διαγόρας (Κώστας Βελιτζέλος): Μπίντσης, Γιανναράκης, Γκρόζντακ, Τάτσης, Μαγκάκης (63ο Πετράκης), Μανιώτης, Τσιαντούλας, Παπαϊωάννου (35ο λ.τρ. Μιχόπουλος), Σταμένκοβιτς, Μανιάς, Παραστατίδης (79ο Μπούμπας).