Πλήρωσε το κακό ημίχρονο!

Πάλεψε για την ολική ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε… Ο Κολοσσός ηττήθηκε από την Α.Ε.Ν. Κηφισιάς με 90-87, πληρώνοντας την κακή του εικόνα στο α’ ημίχρονο όταν και δέχθηκε 53 πόντους. Οι «θαλασσί» βρέθηκαν ακόμη και στο -20 (36-56), αλλά επέστρεψαν, προσπάθησαν αλλά ηττήθηκαν και έμειναν εκτός εξάδας. Με βάση τη λογική ο Κολοσσός θα τερματίσει στην 7η θέση και θα πέσει πάνω στον Παναθηναϊκό στα πλέι-οφ, ενώ η Α.Ε.Ν.Κ. θα είναι είτε 5η είτε 6η.
Τεράστια αμυντικά προβλήματα είχε ο Κολοσσός σε όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου, δίνοντας το δικαίωμα στην Α.Ε.Ν. Κηφισιάς, να πετύχει εύκολους πόντους με θεαματικά καρφώματα. Μετά το ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και παίζοντας καλό μπάσκετ, πέτυχε πολλά εύκολα καλάθια σε αντίθεση με τους «θαλασσί» που δεν είχαν αμυντικό προσανατολισμό. Αρχικά ο Γλυνιαδάκης και στη συνέχεια ο Ελ Αμίν, ο Χογκ και ο Γκίκας έδωσαν λύσεις στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μάλιστα προηγήθηκαν γρήγορα και με διψήφια διαφοράς. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή… Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ξεκίνησε δυναμικά (5-1 στο 2’), αλλά μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου, η Α.Ε.Ν. Κηφισιάς επέβαλε πλήρως το ρυθμό της… Με την είσοδο του Γκίκα και έχοντας χαρακτηριστική πολυφωνία στο σκοράρισμα και εκπληκτική ευστοχία, η Α.Ε.Ν.Κ. σταδιακά άρχισε να «χτίζει» μία σημαντική διαφορά, με τον Κολοσσό να έχει την πιο «τρύπια» άμυνα στις φετινές εμφανίσεις του. Μετά το 11-12 (6’), οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ με τους γηπεδούχους να έχουν πολύ κακές αντιδράσεις στο pick n roll της Κηφισιάς. Με οκτώ συνεχόμενους πόντους του Ελ Αμίν, το σκορ έγινε 13-18, ενώ το απόλυτο επιθετικό μπάσκετ της Α.Ε.Ν.Κ. συνεχίστηκε με τη ψαλίδα να φτάνει στο +9 (15-24) και το δεκάλεπτο να κλείνει με 17-26.
Στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου, μπορεί τα νέα να ήταν ευχάριστα με το 3ο φάουλ του Σμιθ, ωστόσο η Κηφισιάς έτρεξε στον αιφνιδιασμό, εκμεταλλεύθηκε τις αμυντικές αδυναμίες των Ροδιτών και μετά το 24-30 (12’), έκανε σερί 0-10 και με τον εξαιρετικό Κασελάκη να δίνει λύσεις ξέφυγε με +16 (24-40 στο 14’). Η ψαλίδα άνοιξε και στο +18 (26-44 στο 16’), με τον Κολοσσό να δίνει σημάδια ζωής και με κορυφαίο τον Σαλούστρο να πλησιάζει σε 31-44 (17’)… Δύο βολές του Γλυνιαδάκη και ένα τρίποντο του Κασελάκη, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +18 (31-49), για να λήξει τελικά το ημίχρονο με 36-53. Οι «θαλασσί» δεν δέχθηκαν 53 πόντους στο πρώτο ημίχρονο από καμία ομάδα που επισκέφτηκε το «Βενετόκλειο». Είναι χαρακτηριστικό ότι στο διάστημα αυτό η Α.Ε.Ν.Κ. είχε 16/21 δίποντα (76%).
Στο β’ ημίχρονο ο Ελ Αμίν μπήκε ξανά ζεστός και με τρίποντο έκανε το 36-56 στο 21’, αλλά ο Κολοσσός συνήλθε και με το Λαρεντζάκη να δίνει λύσεις μείωσε σε 41-58, ενώ ο Λίντεν με τρίποντο έκανε το 44-60 (23’). Οι «θαλασσί» μπήκαν πάντως για τα καλά στο παιχνίδι και όταν ανέβηκε ο Ρέλεφορντ παρέσυρε μαζί του όλη την ομάδα. Έτσι με τρίποντο του Αχόνεν, μείωσαν σε 53-64 στο 27’ και ξεσήκωσαν το φίλαθλο κόσμο. Οι φωνές του Άρη Λυκογιάννη στα αποδυτήρια έπαιξαν καταλυτικό ρόλο, αφού ο Κολοσσός ήταν εμφανώς βελτιωμένος στην άμυνα του και έτσι έκανε ξανά το παιχνίδι ντέρμπι (55-67 στο 28’ και 57-68 στο 29’). Ήταν φανερό ότι μόλις ανέβηκαν οι Ρέλεφορντ και Λαρεντζάκης και ο Κολοσσός βελτίωσε την άμυνα του, θα άλλαζε η εικόνα του αγώνα και έτσι το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 59-68. Στο διάστημα αυτό το επιμέρους σκορ ήταν 23-15 για τους «θαλασσί» που έδειξαν το γνώριμο τους πρόσωπο από κάθε άποψη.
Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και έτσι ο Ρέλεφορντ μείωσε σε 60-68 με την εύστοχη βολή, ενώ ο Αχόνεν με την έξτρα επίθεση έκανε το 62-68, προκαλώντας… «ντελίριο» στην κερκίδα. Ο Φινλανδός μάλιστα ήταν εξαιρετικός στο β’ ημίχρονο και με δικό του γκολ-φάουλ έκανε το 65-70 (32’). Στο σημείο εκείνο ο Γεωργαλλής έκανε το 4ο φάουλ του και οι «θαλασσί» χρεώθηκαν με τεχνική ποινή στον πάγκο. Ο Ελ Αμίν ευστόχησε στη βολή και ο Γλυνιαδάκης σε δίποντο, κάνοντας το 65-73 (32’). Ο Λίντεν έκανε το 67-73, αλλά ο Γλυνιαδάκης ξανά βρήκε το δρόμο προς το καλάθι (67-75 στο 34’). Μάλιστα με προσπάθεια του Χογκ η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφιο αριθμό (67-78 στο 35’), αλλά ο Λαρεντζάκης ήταν σπουδαίος στο β’ ημίχρονο και απάντησε με τον ίδιο τρόπο (70-78). Η κακή είδηση για τον Κολοσσό ήταν το 5ο φάουλ του Λαρεντζάκη, 3.26’ πριν το τέλος, αφού ο νεαρός αθλητής ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τους «θαλασσί» στο β’ ημίχρονο. Με 4/4 βολές του Μακ Γκι ο Κολοσσός πλησίασε σε 76-81 (37’), ενώ ο Σαλούστρος μείωσε σε 77-81 και μάλιστα έχασε λέι-απ στον αιφνιδιασμό για να ροκανίσει περισσότερο τη διαφορά. Ο Ελ Αμίν με 2/2 βολές (2.12’ πριν το τέλος) έκανε το 77-83. Ο Σαλούστρος κέρδισε το 5ο φάουλ του Χογκ. Ο Σαλούστρος με 2/2 βολές έκανε το 79-83 (1.50’ πριν το τέλος), αλλά ο Κασελάκης με απίθανο τρίποντο από τα 8 μέτρα (στην εκπνοή του χρόνου) διαμόρφωσε το 79-86 (στο 1.27’). Το άστοχο τρίποντο του Λίντεν και οι 3/4 βολές του Γκίκα έκαναν το σκορ 83-90 και ουσιαστικά τα πάντα τελείωσαν με νικήτρια. Οι Ροδίτες πάντως μείωσαν σε 85-90, χωρίς όμως να μπορέσουν κάτι καλύτερο και έτσι ηττήθηκαν στο «Βενετόκλειο».
*Με τον Κολοσσό δεν έπαιξε τελικά ο Κέλβιν Λιούις, που δεν ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του.
*Unfair κίνηση του Ηλία Παπαθεοδώρου να πάρει τάιμ-άουτ 0.1’’ πριν το τέλος του αγώνα. Ο προπονητής της Κηφισιάς αποδοκιμάστηκε έντονα μετά τη λήξη…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-26, 36-53(ημ.), 59-68, 87-90
Διαιτητές: Πηλοΐδης- Πουρσανίδης Κ.- Συμεωνίδης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 20(2), Μανωλόπουλος, Ντέιβις 4, Γεωργαλλής, Λίντεν 9(1), Ρέλεφορντ 13, Αχόνεν 13(2), Σαλούστρος 17, Μακ Γκι 11.
Α.Ε.Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 3, Γκίκας 9(1), Πόποβιτς 4, Κασελάκης 17(3), Χρυσικόπουλος 6(1), Χογκ 10(1), Σμιθ 4, Ελ Αμίν 20(3), Γλυνιαδάκης 17.
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Ρέθυμνο- Άρης 83-88, Γ.Σ. Λαυρίου- Τρίκαλα 75-80, Π.Α.Ο.Κ.- Κόροιβος Αμαλιάδας 92-78 και Αρκαδικός- Ε.Κ. Καβάλας 74-68