Να που υπάρχει ζωή στον «πλανήτη Άρη»

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries πανηγύρισε ο Άρης, ο οποίος επιβλήθηκε σήμερα στον Αρχάγγελο της Αναγέννησης Ασφενδιού με 3-1 στο πλαίσιο του χρονικά τελευταίου παιχνιδιού της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου.
Παρότι το ματς τους «στράβωσε» από νωρίς, οι «κιτρινόμαυροι» του Χρήστου Τζίμα δεν το έβαλαν κάτω και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν την κατάσταση «τούμπα», κερδίζοντας ψυχολογία και αυτοπεποίθηση ενόψει της συνέχειας των υποχρεώσεών τους.
Οι Κώοι κατάφεραν να προηγηθούν πριν καλά καλά οι δύο ομάδες ζεσταθούν.
Αφού μόλις στο 2’ ο Σπύρου «σημάδεψε», με σουν από πλάγια θέση, το δεξί δοκάρι της εστίας του Καντιμοίρη, στο 15’ και μετά από σέντρα του Μαυρίδη, ο άτυχος Τσακουρίδης σκόραρε με κεφαλιά εις βάρος της ομάδας του, στην προσπάθειά του να απομακρύνει.
Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι είδαν το τέρμα του Πη να ακυρώνεται μετά από υπόδειξη του βοηθού Γιαννούλη για οφσάιντ, κάτι που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες τους, ενώ από το δεύτερο μισό του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι άρχισαν να προειδοποιούν για τα όσα θα ακολουθούσαν στην επανάληψη.
Η είσοδος στο ματς του Αμανατίδη στο 58’ έδωσε φρεσκάδα και ιδέες στους Αρχαγγελίτες, οι οποίοι έφτασαν στο 70’ στην ισοφάριση, χάρη σε κοντινό πλασέ του Νικολού, έπειτα από σέντρα του Τζιανπάολι και κακή εκτίμηση από τον Σωτήρι.
Ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 79’ ευτύχησε να πετύχει δεύτερο τέρμα με προβολή του Νοβέμπρε, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την κάθετη μπαλιά του Λαμπριανού και την ασυνεννοησία των αντίπαλων αμυντικών.
Το «κερασάκι» ήρθε για τους γηπεδούχους στο 88’ δια ποδός Αμανατίδη, που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 έπειτα από το πλασέ του Μαχμουτάι στο αριστερό δοκάρι της εστίας της Αναγέννησης.
Η τελευταία τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής, στις καθυστερήσεις, του Ζιώγα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πατσιόπουλος, με βοηθούς τους Κοκμοτό και Γιαννούλη.