Μόνο κάποιος που δεν ζει σ’ αυτή τη χώρα θα έπεφτε από τα σύννεφα βλέποντας τους τελευταίους βανδαλισμούς σε Πανεπιστημιακό Ιδρυμα. Δεκαετίες ολόκληρες γίνεται ακριβώς το ίδιο. Οι χώροι των Πανεπιστημίων ήταν και είναι στη διάθεση μπαχαλάκηδων. Τα κλείνουν όποτε γουστάρουν με λουκέτα, καταστρέφουν, βανδαλίζουν, χτίζουν καθηγητές και φυσικά έχουν μετατραπεί σε μικρομάγαζα κομμάτων. Χωρίς καμία απολύτως αντίδραση του κράτους και των αρχών ασφαλείας. Οι αφορμές αλλάζουν και οι κυβερνήσεις. Όλα τα άλλα μένουν ίδια. Με πρωταγωνίστρια την απροθυμία του κράτους να επιβάλλει τον νόμο. Την πλήρη απουσία του κράτους.
Η πλήρης απουσία
![](https://www.dimokratiki.gr/wp-content/uploads/2016/08/455.jpg)