Κακή εμφάνιση και βαριά ήττα στην πρεμιέρα για τον Κολοσσό

Κατώτεροι των περιστάσεων στο β’ ημίχρονο οι έφηβοι του Κολοσσού ηττήθηκαν με 66-47 από την Ασπίδα Ξάνθης στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Καβάλα. Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου έχασαν ίσως τη μοναδική τους ευκαιρία να κάνουν μία νίκη στο final-6, παίζοντας πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και πάρα πολύ κακά στο δεύτερο και στο τέταρτο. Ο Κολοσσός είχε σε πολύ κακή μέρα βασικά του στελέχη… Ο Μιρόσαβιτς είχε 0/14 προσπάθειες (!) και 2 λάθη, ο Τσακίρης 0/6 και 3 λάθη, ο Γκοτζάι 0/5 και 2 λάθη και ο Κουρμαδιάς ακόμη σουτάρει τρίποντα (1/9 και 4 λάθη). Με 5/32 τρίποντα και 12/43 δίποντα ο Κολοσσός δεν μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο στο παιχνίδι. Και να φανταστεί κανείς ότι στο α’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός ήταν εξαιρετικός αλλά στα τρία επόμενα… εξαφανίστηκε από το γήπεδο.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα που έκαναν οι έφηβοι του Κολοσσού στην πρεμιέρα με την Ασπίδα Ξάνθης. Με κορυφαίο τον Φίλιππο Βαρβαρέσο, που έκανε πράγματα και θαύματα στο α’ δεκάλεπτο (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ), οι «θαλασσί» πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ (3-0, 7-2) και σταδιακά μεγάλωσαν τη διαφορά, αφού έδειξαν μία καλύτερη εικόνα. Μάλιστα με τρίποντο του Φεσάκη, το σκορ έγινε 15-4 (8’) για να μειώσουν οι πρωταθλητές Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. σε 15-6.

Στο β’ δεκάλεπτο η Ασπίδα μείωσε σε 15-10, κάνοντας καλύτερο ξεκίνημα, με τον Μπακίρη να σκοράρει για τους «θαλασσί», κάνοντας το 17-10 (12’). Με τον Παυλάκη το σκορ έγινε 17-13 (13’), αναγκάζοντας τον Μάριο Γρεμμενά να ζητήσει τάιμ-άουτ. Ο Κουρμαδιάς με έξι συνεχόμενους πόντους έκανε το 25-13 (15’), με τους Ξανθιώτες να μειώνουν σε 25-19 (16’), κάνοντας σερί 0-6, με κορυφαίο τον Παπαδόπουλο. Ο Κουρμαδιάς έστειλε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-19), πετυχαίνοντας οκτώ πόντους σε πέντε λεπτά και παίρνοντας τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από το Φίλιππο Βαρβαρέσο. Ο Κολοσσός «κόλλησε» και η Ασπίδα μείωσε σε 29-25 (18’). Τα συνεχόμενα λάθη των «θαλασσί», έδωσε το δικαίωμα στους τυπικά φιλοξενούμενους να μειώσουν κι άλλο με τον Χαραλαμπίδη (29-28 στο 19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η αστοχία του Κολοσσού και τα συνεχόμενα λάθη των Ροδιτών, έκαναν κυρίαρχη στο διάστημα αυτό την Ασπίδα Ξάνθης.

Στο β’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με την ομάδα της Ξάνθης να παίρνει το προβάδισμα (29-30) με δίποντο του Παυλάκη. Με Κωνσταντούρα και Βαρβαρέσο, ο Κολοσσός ξέφυγε ξανά με +4 (39-35 στο 25’) για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 39-37. Στην τελευταία περίοδο τα δεδομένα άλλαξαν, αφού η Ασπίδα βρήκε λύσεις έξω από τα 6.75. Με τους Βαρβαρέσο Φ. και Μπακίρη το σκορ έγινε 43-37 (31’), όμως η Ασπίδα με συνεχόμενα τρίποντα από τους Παπαδόπουλου και Παπαϊωάννου ισοφάρισε 43-43 (33’). Ο Κολοσσός προσπάθησε αλλά με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χαραλαμπίδη, η Ασπίδα ξέφυγε με +4 (47-51 στο 35’), ενώ Δελιανίδης και Παπαδόπουλος με 1/2 βολές έκαναν το 47-53 (36.30’). Τα πάντα κρίθηκαν στα δύο νέα τρίποντα από τους Παπαδόπουλο και Καρανικολίδη… Το σκορ έγινε 47-59 στο 38’ και η ψαλίδα έκλεισε στο +19 για την Ασπίδα με το επιμέρους σκορ στο β’ ημίχρονο να είναι 18-38! Από τον Κολοσσό καλύτεροι ήταν οι Βαρβαρέσος Φ. (12π, 12 ριμπ.) και Βαρβαρέσος Δ. (13π, 14 ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-6, 29-28(ημ.), 39-37, 47-66

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Γρεμμενάς): Τσακίρης, Μπακίρης 6, Κουρμαδιάς 9(1), Βαρβαρέσος Δ. 13(1), Ζαχαρίας, Φεσάκης 5(1), Βαρβαρέσος Φ. 12(2), Κωνστάντουρας 2, Μιρόσαβιτς, Γανωτάκης, Γκοτζάι.
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγλου 2, Χαραλαμπίδης 17(4), Παναγιωτόπουλος, Παπαδόπουλος 15(2), Καρανικολίδης 7(1), Μπουγιουκλού 2, Παυλάκης 12, Παπανικολάου 5, Τιτόπουλος, Παπαϊωάννου 3(1), Μακρίδης, Δελιαννίδης 3.

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Άρης- Ολυμπιακός 69-81
Προμηθέας Πάτρας- Περιστέρι 64-73
Κολοσσός Ρόδου- Ασπίδα Ξάνθης 47-66

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1.Ασπίδα Ξάνθης            2 (1-0)      66-47(+19)
2.Ολυμπιακός                 2 (1-0)      81-69(+12)
3.Περιστέρι                     2 (1-0)      73-64(+9)
4.Προμηθέας Πάτρας     1 (0-1)      64-73(-9)
5.Άρης                            1 (0-1)      69-81(-12)
6.Κολοσσός Ρόδου        1 (0-1)      47-66(-19)

Κασαρτζίδης: «Δείξαμε ότι είμαστε ομάδα»

Ο προπονητής των νικητών Ανδρέας Κασαρτζίδης τόνισε μετά το τέλος του αγώνα:
«Δεν ξεκινήσαμε καλά όμως στην τελευταία περίοδο, βάλαμε τα σουτ και πήραμε τη νίκη, δείχνοντας ότι είμαστε πάνω από όλα ομάδα».

Γρεμμενάς: «Παλέψαμε για τρία δεκάλεπτα»

Από την μεριά του ο κόουτς της ομάδας της Ρόδου, Μάριος Γρεμμενάς ανέφερε: «Ήμασταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όμως στο τέλος οι αντίπαλοί μας ήταν καλύτεροι, έβαλαν κρίσιμα σουτ και πήραν δίκαια τη νίκη».

*Εξαιρετικά δύσκολο έργο επρόκειτο να έχουν χθες το βράδυ οι έφηβοι του Κολοσσού, οι οποίοι κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν τον πανίσχυρο Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για την τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος.

Οι κορυφαίοι της πρεμιέρας

Η πρώτη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων ολοκληρώθηκε και σας παρουσιάζουμε τους κορυφαίους παίκτες από τους μέχρι τώρα αγώνες σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Ο Διονύσης Βαρβαρέσος του Κολοσσού είναι κορυφαίος ριπάουντερ και πρώτος στα κοψίματα. Αναλυτικά οι τρεις πρώτοι σε κάθε στατιστική κατηγορία