Κακή εμφάνιση και δίκαιη ήττα του Κολοσσού!

Πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό και έχοντας τα ατού του σε κακή μέρα, ο Κολοσσός ητττήθηκε με 87-69 στην Καρδίτσα και πλέον δυσκολεύει πολύ η πρόκριση του στα πλέι-οφ. Καλύτερη ήταν η Καρδίτσα στο α’ ημίχρονο του αγώνα και με αιχμή του δόρατος τον ασταμάτητο Μπιουκάναν (5/7 τρίποντα και 17 πόντους), κατέφερε να έχει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, ενώ στην αντίπερα όχθη εξαιρετική παρουσία είχε ο Κολοβέρος (14π), με τον Μπράϊκοβιτς να χρεώνεται από το 12ο λεπτό με τρία φάουλ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά (5-0) και με αιχμή του δόρατος τον Μπιουκάναν ξέφυγαν με 12-6 (5’). Ο Κολοσσός είχε πολλά αμυντικά θέματα και οι Θεσσαλοί ξέφυγαν με διψήφιο αριθμό (16-6), κυριαρχώντας στο παρκέ (22-13 στο 9’). Το α’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με διψήφια διαφορά (25-15) και τον Μπιουκάναν να έχει 14 πόντους με 4/5 τρίποντα.
Το β’ δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κολοβέρου (25-21 στο 12’). Η άμυνα του Κολοσσού βελτιώθηκε και με κορυφαίο τον Κολοβέρο, οι Ροδίτες μείωσαν σε 33-31, χάνοντας αρκετές φορές την ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου το εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο (37-31) και μάλιστα στο τελευταίο δίλεπτο βρήκε λύσεις και κατάφερε να ξεφύγει με +9 (44-35) στο ημίχρονο έχοντας 7/13 τρίποντα, ενώ Γκάουντλοκ και Μπραϊκοβιτς είχαν μαζί 5 πόντους.
Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι «έτρεξαν» σερί 7-0 και ξέφυγαν με +16 (51-35 στο 22’), αναγκάζοντας τον Κούρο Σεγούρα, να καλέσει τάιμ-άουτ. Η ψαλίδα άνοιξε στους 18 πόντους (56-38), με την Καρδίτσα να κρατάει… εκτός αγώνα τους Γκάουντλοκ και Μπραϊκοβιτς. Ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 58-47 (26’), ενώ η μηχανή της ροδίτικης ομάδας πήρε μπροστά και με συνεχόμενα τρίποντα από Κολοβέρο και Γκάουντλοκ, πλησίασε σε 60-55. Το -18 έγινε… -5 και το παιχνίδι απέκτησε ξανά ενδιαφέρον. Η Καρδίτσα πέτυχε κρίσιμα καλάθια (64-55 στο 29’) για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με καλάθι του Γκάουντλοκ (64-57). Η Καρδίτσα προηγήθηκε με 56-38, αλλά ο Κολοσσός με σερί 8-19 πλησίασε και μπήκε ξανά στο παιχνίδι.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Καρδίτσα κράτησε γερά, ο Κολοσσός ήταν άστοχος, δεν πήρε βοήθειες από τα ατού του και μοιραία έχασε το παιχνίδι. Το 66-59, έγινε 75-59 (34’) με σερί 9-0, ενώ με Χατζηνικόλα και 4/4 βολές από Μπραϊκοβιτς και Ουτόμι, οι «θαλασσί» έκαναν την τελευταία προσπάθεια αντεπίθεσης (75-66 στο 36’). Ο Μακ Κάλουμ έβαλε καθοριστικό δίποντο (77-66), με την Καρδίτσα να κάνει το 80-66. Ο Χατζηνικόλας (έπρεπε να μπει νωρίτερα στο παιχνίδι) μείωσε σε 80-69, αλλά το νερό είχε μπει στο αυλάκι και η Καρδίτσα με 7-0 στο τέλος, κέρδισε με +18. Από τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Μπιουκάναν, ενώ βοήθησαν σημαντικά οι ΜακΚάλουμ, Μακ και Ουάιτ, ενώ από τον Κολοσσό διασώθηκε μόνο ο Κολοβέρος.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 25-15, 44-35(ημ.), 64-57, 87-69
Διαιτητές: Συμεωνίδης- Τσολάκος- Τσώνος
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 12, Μπιουκάναν 22(5), Δίπλαρος, Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ 3, Καμπερίδης 6(2), ΜακΚάλουμ 18, Μακ 16(11), Γιάνκοβιτς 8.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγούρα): Γκάουντλοκ 10(1), Ουτόμι, Κολοβέρος 17(3), Μπραϊκοβιτς 6, Πετρόπουλος 2, Χατζηνικόλας 6(2), Καμαριανός 4, Σίτου 4, Παπαδάκης, Πόλεϊ 8(2), Περάντες 5(1)