Θετική η παρουσία των Δωδεκανήσιων στο Λουτράκι!

Θετική η παρουσία σε ένα ακόμη τελικό τουρνουά πανελληνίου πρωταθλήματος για το δωδεκανησιακό μπιτς βόλεϊ. Στο LOUTRAKI JUNIORS K17 FINALS που διεξήχθη 30 και 31 Ιουλίου στις εγκαταστάσεις του Sport Camp στο Λουτράκι στα αγόρια, ο Δημήτρης Παπαϊωάννου από την Κω και ο συμπαίκτης του Μάνος Μουτάφης (Κρήτη) νίκησαν στον μικρό τελικό τους Παύλο Αυγερινίδη/ Μάριο Σδραυκάκη με 2-0 (21-11,21-12) και κατέκτησαν την 3η πανελλήνια θέση στους παίδες. Πρωταθλητές Ελλάδας αναδείχθηκαν οι Κυριάκος Κεσκίνης και Ανδρέας Κοντοστάθης αφού επικράτησαν στον τελικό των Αθηναίων Νίκου Μάντζιου και Ανδρέα Μωραΐτη με 2-0 σετ (21-12, 21-16).
Αποτελέσματα ομάδας:
Ντανίκας / Σταμούλης -Μουτάφης / Παπαϊωάννου 0 – 2 (10-21,16-21)
Αυγερινίδης / Σδραυκάκης – Μουτάφης / Παπαϊωάννου 2 – 1 (8-21,22-20,15-11)
Γαλιάκης / Γαλιάκης vs Μουτάφης / Παπαϊωάννου 0-2 (12-21,19-21)
Ημιτελική φάση:
Κεσκίνης /Κοντοστάθης – Μουτάφης / Παπαϊωάννου 2 – 0 (21-18,21-15)
Μικρός τελικός:
Μουτάφης / Παπαϊωάννου – Αυγερινίδης / Σδραυκάκης 2 – 0 (21-11,21-12)

Στα κορίτσια φετινές πρωταθλήτριες Ελλάδας στις κορασίδες είναι η Ελένη Καλουτσάκη και η Θέμις Ματαλλιωτάκη από την Κρήτη που νίκησαν σε ένα συναρπαστικό τελικό, στο τάι μπρέικ, τις Θεσσαλονικιές Ελένη Αλεξόγλου και Μυρτώ Πασχαλάκη (2-1, 13- 21, 21-17, 15-12). 5ες στην Ελλάδα κατατάχτηκαν οι ροδίτισσες Νικολέτα Γκίκα / Κάλλια Θαρρενάκη και Αγάπη Ευθυμίου / Ραφαέλα Κουκιά.β Να σημειωθεί ότι τις δύο ήττες που έκαναν τα δύο ροδίτικα ζευγάρια ήταν από τις φιναλίστ του τουρνουά.