Αιγάλεω- Διαγόρας: 1-2: Επική ανατροπή και παραμονή στην Super League 2

Την παραμονή της στην Super League 2 πανηγυρίζει η ΠΑΕ Διαγόρας, μετά από την εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1 σε βάρος του Αιγάλεω στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» για την 34η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου (Νότιου).
Ο «γηραιός» παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι και το 90ο λεπτό, με μία επική ανατροπή στις καθυστερήσεις, έφερε… τούμπα το παιχνίδι κατακτώντας το «τρίποντο» , με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπαστιάνο που πέτυχε και τα δύο γκολ.
Το Αιγάλεω προηγήθηκε στο 87ο λεπτό, με ωραίο διαγώνιο σουτ του Αλέξανδρου Αρναρέλλη και εκεί που όλα έδειχναν χαμένα για τους «κυανέρυθρους», ανέλαβε δράση ο Γιάννης Μπαστιάνος.
Στο 91ο λεπτό, ο έμπειρος μεσοεπιθετικός με κοντινό πλασέ, ισοφάρισε σε 1-1 και στο 92ο λεπτό με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σικαλιά διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, υπογράφοντας την παραμονή του Διαγόρα στην Super League 2.
Να σημειώσουμε ότι στο 40ο λεπτό ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ γκολ του Γιάννη Γιώργου έπειτα από σέντρα του Γιάννη Μπαστιάνου.
Τέλος, να αναφέρουμε ότι οι ομάδες που υποβιβάζονται από την Super League 2 στην Γ’ Εθνική Κατηγορία είναι η Ζάκυνθος, η Ρόδος, η Α.Ε. Καραϊσκάκης και ο Αστέρας Βλαχιώτης (ηττήθηκε με σκορ 2-1 από τον Ηρόδοτο στο δημοτικό στάδιο Νέας Αλικαρνασσού).
Τα γκολ
87ο λεπτό, γκολ: Αντεπίθεση για το Αιγάλεω, ο Αρναρέλλης με ωραία διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σκαφίδα, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.
91ο λεπτό, γκολ: Σέντρα του Λαμπίρη, κεφαλιά του Ρουγκάλα, απέκρουσε ο Σικαλιά και στην επαναφορά ο Μπαστιάνος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Διαγόρα.
92ο λεπτό, γκολ. Πάσα του Τάτση, ο Μπαστιάνος με ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σικαλιά κάνοντας το 2-1, ολοκληρώνοντας την ανατροπή του σκορ.
Οι συνθέσεις
Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παπουτσογιαννόπουλος, Αναστασίου, Καλύβας, Χοτζάλλι, Σταματάκης, Πιαστόπουλος, Δακτυλίδης (58ο Τσιλιγκίρης), Σέχου (46ο Μπαρμπαρούσης), Παυλής (46ο Καββαδίας) (72ο λ.τρ. Αρναρέλλης), Ντρενογιάννης (46ο Τριμμάτης).
Διαγόρας (Προβίδας): Σκαφίδας, Τάτσης, Ζούνης, Ρουγκάλας, Γιώργου (82ο Ραφίνια), Καρατάσιος, Τοπάλ, Παραστρατίδης (56ο Καβαλιέρι), Σίνγκ (65ο Σάιμπερ), Μπαστιανος, Λαμπίρης.