Θα τα «ξαναπούν» στο φάιναλ φορ

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε το Ροδίων Άθλησις από τον Ο.Φ.Η. στην Κρήτη, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για τα πλέι-οφ της Α2 Κατηγορίας (1ος υποόμιλος). Με τη νίκη αυτή, η ιστορική ομάδα του Ηρακλείου θα τερματίσει στην πρώτη θέση, ενώ το Ροδίων Άθλησις στη δεύτερη, εκτός κι αν ο Ο.Φ.Η. ηττηθεί από τον Πανερυθραϊκό στο φινάλε, κάτι που μοιάζει δύσκολο. Όπως κι αν είναι, τα πάντα θα κριθούν στο φάιναλ-φορ, όπου οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν λογικά το μοναδικό εισιτήριο για την άνοδο στη Volley League. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους Ροδίτες να κάνουν ένα κακό δεύτερο σετ. Ο Ο.Φ.Η. προηγήθηκε με 2-0, η ομάδα του Αλέξη Καμπερίδη μείωσε στο 3ο σετ, με τους Κρητικούς να παίρνουν τη νίκη πρωτιάς στο ντέρμπι.

Τα σετ: 25-23 (26’), 25-15 (21’), 23-25 (24’), 25-23 (30’)

Διαιτητές: Κούτσουλας- Τραχαλάκη

Ο.Φ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ: Μονιάκης, Κομητούδης, Μήρος, Τεφτσής, Μπάσης, Τζελάτι, Εφραιμίδης, Αντιφάκος, Κολτσιάκης, Καρασαββίδης, Δημητριάδης, Σκαρλατίδης.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Καμπερίδης): Μακρής, Σαρικεϊσογλου, Παππάς, Σακόγλου, Ποτολίδης, Προδρομίδης, Αρβανίτης, Ηλίας, Μοσχούς

Ο Πανερυθραϊκός επικράτησε στο άλλο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής των πλέι-οφ, αφού νίκησε με 3-1 σετ τον Πανιώνιο σε μία αναμέτρηση χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον. Στο φινάλε (6η αγωνιστική) το Ροδίων Άθλησις θα φιλοξενήσει τον Πανιώνιο, ενώ ο πρωτοπόρος Ο.Φ.Η. θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Πανερυθραϊκό.

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Ο.Φ. Ηρακλείου- Ροδίων Άθλησις 3-1 (25-23, 25-15, 23-25, 25-23)
Πανιώνιος- Πανερυθραϊκός 1-3 (20-25, 25-23, 17-25, 22-25)

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Ροδίων Άθλησις- Πανιώνιος
Πανερυθραϊκός-ΟΦΗ

Με Α.Σ. Κέρκης στον ημιτελικό

Μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση των πλέι οφ στους δύο υπό ομίλους του Α΄ ομίλου στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών και η κατάσταση ξεκαθαρίζει για τα ζευγάρια της ημιτελικής φάσης. Στα ημιτελικά εκτός απροόπτου θα παίξουν ΟΦΗ – ΔΑΣ Δραπετσώνας, Ροδίων Άθλησις – Α.Σ.Κέρκης αν και απομένουν οι αγώνες της 6ης αγωνιστικής. Οι νικητές θα προκριθούν στον τελικό όπου θα διεκδικήσουν ένα εισιτήριο για την άνοδο στην Volley League.

Στον Β΄ υπό όμιλο απομένουν οι αγώνες Απόλλων – Νέοι Βύρωνος και ΔΑΣ Δραπετσώνας – ΑΣ Κέρκης που δεν θα αλλάξουν την βαθμολογία.

ΠΛΕΪ ΟΦ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ 1-4

1ος Υπό όμιλος – Θέσεις 1-4