Ήταν Κολοσσός για 27 λεπτά…

Με το μυαλό περισσότερο στον Ηλυσιακό, ο Κολοσσός ΒΑΠ γνώρισε την ήττα χθες το βράδυ στο Ο.Α.Κ.Α. από τον Παναθηναϊκό (102-69) αν και για 27 περίπου λεπτά έδειξε το καλό του πρόσωπο και κοίταξε στα μάτια την ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη. Χωρίς τον Τρέβις Σίμπσον (τραυματίας) και Στέφαν Νάτζφεϊ (πήγε στη Σερβία για ένα προσωπικό του θέμα), ο Κολοσσός ΒΑΠ ήταν πολύ καλός στο α’ ημίχρονο, αλλά δεν άντεξε περισσότερο και γνώρισε αναμενόμενη ήττα στο παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής.
Πολύ καλή παρουσία είχε ο Κολοσσός ΒΑΠ στο α’ ημίχρονο, κοιτάζοντας στα μάτια τον Παναθηναϊκό. Ακόμη και όταν οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +12, οι «θαλασσί» βρήκαν τον τρόπο να… «μαζέψουν» τη διαφορά χάρη κυρίως στις προσπάθειες των παικτών του μέσα στη ρακέτα, αφού οι Κακαρούδης, Σμιθ και Πάντιτς πέτυχαν μαζί 29 πόντους στο α’ ημίχρονο. Οι «πράσινοι» είχαν το μυαλό τους περισσότερο στο παιχνίδι με τη Μάλαγα, ο Κολοσσός ΒΑΠ στον Ηλυσιακό και ως εκ τούτου, οι άμυνες πήγαν περίπατο και όσοι βρέθηκαν στο Ο.Α.Κ.Α. παρακολούθησαν ένα ελεύθερο παιχνίδι. Οι «θαλασσί» μετά το αρχικό 2-4 (1’), δέχθηκαν σερί 8-0 και με αιχμή του δόρατος τον Λάσμε, ξέφυγαν με 10-4. Με ηγέτη τον πολύ καλό Κακαρούδη, η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού πλησίασε σε 10-8 (3’), αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 10-0 και πήρε τη μεγαλύτερη του διαφορά στο α’ ημίχρονο (20-8 στο 6’) με δίποντο του Ούκιτς. Με τον Παπαντωνίου να πυροβολεί από την περιφέρεια και τον Σμιθ να δίνει λύσεις, οι Ροδίτες μείωσαν σε 22-16 και σ3 28-24, που ήταν και το αποτέλεσμα της α’ περιόδου.
Στο β’ δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά και σε χρονικό διάστημα ενός λεπτού έκανε σερί 7-0, με αποτέλεσμα να ξεφύγει 35-24 (11’)… Ο Μιχάλης Κουταλιανός κάλεσε τάιμ-άουτ και με πρωταγωνιστή τον Κακαρούδη, οι «θαλασσί» ροκάνισαν ξανά τη διαφορά (39-35). Ο Κολοσσός ΒΑΠ έπαιξε κλειστή άμυνα για να μην δώσει διαδρόμους στον Παναθηναϊκό (41-37 στο 15.30’), με τον Παναθηναϊκό πάντως να βρίσκει λύσεις και να ξεφεύγει με +9 (46-37 στο 16’ και 48-39’). Με τρίποντο του Τσαρ και με προσπάθεια του Σμιθ, ο Κολοσσός κατάφερε και πάλι να μειώσει στο ημίχρονο σε 49-45, δείχνοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο κυρίως στην επίθεση.
Στην «επανάληψη» ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να βελτιώσει την άμυνα του και να «τελειώσει» από νωρίς το παιχνίδι, κάτι που κατάφερε με κορυφαίο τον Κάρι, ο οποίος σε δυόμισι λεπτά πέτυχε 8 πόντους και η ψαλίδα άνοιξε στο +18. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά και με επιμέρους σκορ 13-2, έδειξαν τις διαθέσεις τους, κάνοντας το 62-47 (23’). Η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη έσφιξε την άμυνα της, ο Κολοσσός δεν μπορούσε να βρει λύσεις και έτσι με αιχμή του δόρατος τον Κάρι το σκορ έγινε 74-56. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τη διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους (76-56 στο 31’) και τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους. Οι Ροδίτες πάντως προσπάθησαν όσο μπορούσαν (78-63 στο 33’), αλλά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την βαριά ήττα στο Ο.Α.Κ.Α., αφού κατέρρευσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο (95-65 στο 37’)
Τα δεκάλεπτα ήταν: 28-24, 49-45(ημ.), 74-56, 102-69
Διαιτητές: Καλδίρης- Τσούνας- Συμεωνίδης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος 7(1), Κάρι 14(2), Φώτσης 2, Ούκιτς 8, Λάσμε 18, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης 11(2), Γκιστ 10(1), Παππάς 4, Γιάνκοβιτς 8(2), Ματσιούλις 4, Ράιτ 8.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 8(2), Τσαρ 6(1), Ματσαμάς, Γεωργαλλής 5, Χόπκινς, Σμιθ 10, Στεφανίδης 2, Τσάμης 2, Κακαρούδης 18(1), Πάντιτς 18, Δανάς.