Άνετη νίκη στο Μετς για τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος!

Με χαρακτηριστική ευκολία Γ.Σ. Δωδεκάνησος κέρδισε στο Μετς τον Άτλαντα Αθηνών (για τρίτη φορά φέτος…) με 57-38 και συνέχισε την αήττητη (εντός παρκέ…) πορεία του στην Α1 Κατηγορία μπάσκετ με αμαξίδιο. Η ροδίτικη ομάδα ήταν καλύτερη, πιο ποιοτική και πρόσθεσε ακόμη ένα ροζ φύλλο στη συλλογή της, στο ξεκίνημα του β’ γύρου (6η αγωνιστική). Από την αρχή του αγώνα ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος πήρε το προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε 2-6 (2’)… Όταν μάλιστα πήρε μπροστά ο Γκιουρκάν, το σκορ έγινε 5-11 (7’) για να πλησιάσει ο Άτλας Αθηνών με τους Ραάσα και Χριστοδούλου σε 11-13 (9’). Οι Ροδίτες ξέφυγαν εκ νέου με 11-17 για να τελειώσει το α’ δεκάλεπτο 13-17 και τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος να είναι καλύτερος στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς.
Το β’ δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον Γ.Σ.Δ. και με πόντους του Χαμαντί η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (13-23 στο 12’). Με υπεροπλία μέσα στη ρακέτα (Γκιουρκάν και Χαμαντί ήταν ασταμάτητοι), η ομάδα του Γιώργου Μποσγανά και του Γιάννη Μαρουλλάκη ξέφυγε με +12 (13-25 στο 14’ και 15-27 στο 15’), με τον Χριστοδούλου να είναι η μοναδική απειλή για τους Ροδίτες. Ο Γκιουρκάν έπαιζε χωρίς αντίπαλο στο «ζωγραφιστό» (17-31 στο 17’) και μάλιστα το ημίχρονο τελείωσε με κάτι παραπάνω από νταμπλ-σκορ (17-35). Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Τούρκος σέντερ πέτυχε ένα πόντο περισσότερο απ’ όλη την ομάδα του Άτλαντα, αφού είχε φτάσει ήδη τους 18. Το επιμέρους σκορ στο β’ δεκάλεπτο ήταν 4-18!
Στο β’ ημίχρονο οι Αθηναίοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά και με σερί 8-0 μείωσαν σε 25-35 (24’), αφήνοντας για τέσσερα λεπτά άποντους τους Ροδίτες, που μπήκαν μουδιασμένοι στο παρκέ του Μετς. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την άμυνα πάνω στον Γκιουρκάν δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στον Γ.Σ. Δωδεκάνησος. Ο Γέρεμιτς με τρίποντο «ξεκόλλησε» τους φιλοξενούμενους (25-38 στο 25’), ενώ με πόντους των Χατζηδημητρίου Ε. και Χατζηκαντή, ο Γ.Σ.Δ. επανέφερε τα κεκτημένα του (27-42 στο 28’) για να λήξει η γ’ περίοδος με 31-45. Στο διάστημα ο Άτλας βελτίωσε αισθητά την άμυνα και έκανε επιμέρους σκορ 14-10, οπότε και ροκάνισε λίγο τη διαφορά.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος μπήκε αποφασισμένος να «τελειώσει» το παιχνίδι, με τους παίκτες της ομάδας μας να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι (31-49 στο 32’). Ο ρυθμός έπεσε πάρα πολύ (33-51 στο 37’), με τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος να παίρνει εύκολα τη νίκη στο Μετς, παίζοντας καλά μόνο στο α’ ημίχρονο όταν και απέκτησε τη διαφορά της νίκης. Το σημαντικό για τον Γ.Σ.Δ. είναι ότι έδειξε χαρακτήρα όταν ο Άτλας στο ξεκίνημα του γ’ δεκαλέπτου έγινε απειλητικός. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες όμως ήταν μεγάλη κι αυτό φάνηκε…
*Απαράδεκτες οι συνθήκες στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς, αφού έσταζε η οροφή και συχνά- πυκνά οι άνθρωποι σκούπιζαν τα νερά στο παρκέ
Tα δεκάλεπτα ήταν: 13-17, 17-35(ημ.), 31-45, 38-57
Διαιτητές: Θεονάς- Αρτεμάκη
ΑΤΛΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (Μελεούνης): Ντομγκιόνι 6, Ζώης, Λεγάκης 2, Ραάσα 4, Γκοτζαράι 2, Χριστοδούλου 12, Βατικιώτης, Ζαφειρόπουλος 2, Κωνσταντινόπουλος 10.
Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μποσγανάς- Μαρουλλάκης): Λουκάς, Χαρτερός, Μιχαήλου 6, Χαμαντί 5, Χατζηδημητρίου Ε. 2, Χατζηδημητρίου Μ. 2, Γέρεμιτς 7(1), Λυκοπάντης 2, Μαλωνάς, Γκιουρκάν 27, Χατζηκαντής 6, Μαρουλλάκης.