Τρίτος ο Ζαννάκης στην Πάρνηθα

Στην 32η ανάβαση Υμηττού με 170 συμμετοχές συμμετείχαν το περασμένο Σάββατο ο Μάνος Ζαννάκης και ο Νίκος Βαρνάβας του ΑΣΡ Έλαφος.

Ήταν ο πιο γρήγορος αγώνας τα τελευταία χρόνια αφού έγινε νέο ρεκόρ διαδρομής με 26 λεπτά από τον πρωταθλητή Ελλάδας, Περικλή Ηλία. Ο Μάνος Ζαννάκης κατέλαβε την 5η θέση στο σπριντ, ενώ ο Νίκος Βαρνάβας έκανε τον καλύτερο αγώνα του και κατέκτησε την 10η θέση μεταξύ 22 παίδων.

Οι δύο αθλητές του Έλαφου πήραν μέρος και στην 56η Ανάβαση Πάρνηθας που έγινε την Κυριακή και είναι ένας από τους πιο ιστορικούς αγώνες στην Ελλάδα. Ο Μάνος Ζαννάκης μετά από έναν καταπληκτικό αγώνα που πάλι κρίθηκε στο σπριντ κατέλαβε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο! Ο Νίκος Βαρνάβας στάθηκε άτυχος καθώς ένα τεχνικό πρόβλημα στο σαζμάν μετά από πέσιμο σε λακκούβα του στέρησε τη δυνατότητα να αγωνιστεί όπως αυτός ήθελε και έτσι κατέλαβε την 15η θέση.

Σύνοδος των δύο αθλητών του Έλαφου ήταν ο προπονητής της ομάδας Κυριάκος Κελεπέρας.