Επηρεασμένη από την απραξία η Ρόδος!

Τυχερή και… ισόπαλη 0-0 με τον Παναθηναϊκό Β’ αναδείχθηκε η Ρόδος, στο σημερινό ματς της 16ης αγωνιστικής για τον όμιλο νότου της Super League 2. Το ”τριφύλλι” ήταν καλύτερο στο δημοτικό στάδιο, έχασε κλασικές ευκαιρίες ειδικά στο β’ ημίχρονο, με τη Ρόδο να μένει ικανοποιημένη με βάση την εικόνα της στο δημοτικό στάδιο. Σ’ έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, που έγινε πιο ακόμη πιο… βαρύς από τη βροχή, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς, με τη Ρόδο να μένει ευχαριστημένη από την ισοπαλία, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς.
Αρκετά σκληρό παιχνίδι ήταν στο α’ ημίχρονο, αυτό που έγινε στο δημοτικό στάδιο… Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έχασε τις καλύτερες ευκαιρίες, χωρίς όμως να υπάρχει κάποια κλασική. Είναι χαρακτηριστικό ότι σημειώθηκαν πάρα πολλές διακοπές, με τον διαιτητή να κρατάει μόλις δύο λεπτά καθυστερήσεις, Η Ρόδος έχασε με τραυματισμό από νωρίς τον Μαρκόφσκι, προσπάθησε να βρει ρυθμό, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού ήταν εμφανής η παρατεταμένη αγωνιστική απραξία. Στο β’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανώς καλύτερος, έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει το «τρίποντο», όμως στην τελική προσπάθεια του οι παίκτες του ήταν επιπόλαιοι. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τη Ρόδο να μένει με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Σουλάι λίγο πριν από το τέλος.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
4ο: Ο Μαραθωνίτης έκανε ωραία ατομική ενέργεια, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά άουτ
14ο: Κόρνερ του Μίγγου, κεφαλιά του Σταματελόπουλου, η μπάλα στην αγκαλιά του Ξενόπουλου
34’: Επικίνδυνο σουτ του Αθανασακόπουλου, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς της Ρόδου, έφτασε στον Ηλιάδη, που σούταρε ψηλά άουτ
39’: Δυνατό σουτ του Ηλιάδη, απέκρουσε εντυπωσιακά στη γωνία του ο Θεοδωράκης
49’: Έξυπνο δυνατό σουτ του Τσάβες, η μπάλα έφυγε άουτ
53’: Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό Β’… Ο Μαραθωνίτης έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με Θεοδωράκη, ο οποίος τον κέρδισε.
54’: Στη συνέχεια της φάσης και στο κόρνερ του Αθανασακόπουλου, ο Σιδεράς έκανε την κεφαλιά, η οποία βρήκε το δεξί δοκάρι του Θεοδωράκη. Δεύτερη συνεχόμενη τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό Β’.
79’: Ευκαιρία για τους «πράσινους»… Ο Κρυπαράκος προσπάθησε να γυρίσει το σώμα του και να σκοράρει, αλλά δεν βρήκε τη μπάλα όπως ήθελε και το χλιαρό πλασέ κατέληξε στον Θεοδωράκη.
84’: Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό Β’… Ο Κούτσιας έδωσε στον Κρυπαράκο, το πλασέ του οποίου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της Ρόδου.
90’: Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σουλάι για τη Ρόδο…
91’: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασοπούλου, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
ΡΟΔΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Σαάντο, Σταματελόπουλος, Παπάζογλου, Μίγγος (59’ Χιούσι), Τσάβες, Μαρτσάκης, Αδαμάκης (71’ Βουργουντζής), Καψάλης, Μάρκοβιτς (59’ Σουλάι), Μαρκόφσκι (25’ λ.τ. Καραγεώργης)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χαβιέρ Βάθκεθ): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Θεοχάρης, Κούτσιας, Αθανασακόπουλος, Αντωνίου, Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης, Μαραθωνίτης (75’ Καρβούνης), Τσιριγώτης, Ηλιάδης (75’ Κρυπαράκος)