Ροδίων Άθλησις: Παλικαρίσια νίκη κόντρα στον Ιωνικό!

Το Ροδίων Άθλησις μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο κυριακάτικο παιχνίδι κόντρα στον Ιωνικό, όμως αντέδρασε και πανηγύρισε μία ακόμη σπουδαία νίκη.

Οι αθλητές του Ροδίων Άθλησις κέρδισαν με 3-1 σετ τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο νότου της Α2 Κατηγορίας, σ’ ένα παιχνίδι που μόνο εύκολο δεν ήταν.

Μετά το ισόπαλο 12-12, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πήραν το σετ με 18-25 σε 22 λεπτά. Στο 2ο σετ, η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αφού έχανε με 17-22. Όμως οι Ροδίτες αντέδρασαν μείωσαν σε 23-24 και τελικά με εντυπωσιακό φινάλε κέρδισαν το σετ με 26-24 και ισοφάρισαν σε 1-1. Από κει και πέρα μίλησε η ψυχολογία και ο κόσμος.

Το Ροδίων Άθλησις επανήλθε στις γνώριμες εμφανίσεις του, μείωσε τα λάθη του σε υποδοχή και σερβίς και πήρε το 3ο σετ με 25-17 (σε 22 λεπτά) και το τέταρτο σε 25-22 (σε 25 λεπτά). Αν μη τι άλλο ήταν μία σπουδαία νίκη σε παιχνίδι- «παγίδα», με το Ροδίων Άθλησις να συνεχίζει την εξαιρετική τοθ πορεία στον 2ο όμιλο νότου της Α2 Κατηγορίας.

Τα σετ: 18-25 (22’), 26-24 (27’), 25-17 (22’), 25-22 (25’)
Διαιτητές: Σταρίδας- Ζώης

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Δεληγιώργης Α., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Ε., Γιώτης Δ., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ν., Ρουσέττος Σ., Γεράκης Μ., Αρβανίτης Ν., Παπάς Α., Ποτολίδης Π.
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Κώστας Νικηφορίδης): Μανίτσας Ε., Γαβαλάς Α., Μιχαλόπουλος Α., Κατσακούλας Ν., Πατσιάλης Δ., Λέπουρας Α., Κάλφας Π., Κοτζαμπάσης Μ., Φιλιππαίος Ε., Μανιάτης Ν., Τοπαλίδης Κ., Τζωρτζωνάς Π.