Οι φρουροί της… Ρόδου!

Κερδίζει ακόμη κι όταν δεν παίζει καλά…. Νίκη- «χρυσάφι» πέτυχε ο Κολοσσός κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας με σκορ 60-54, σ’ ένα παιχνίδι που δεν ήταν καλό ποιοτικά, ωστόσο αυτό που μέτρησε ήταν η νίκη. Οι «θαλασσί», μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες από τον Ολυμπιακό και το Ρέθυμνο, ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, αφού την Κυριακή ακολουθεί ένα «χαμένο» παιχνίδι, αυτό με τον Παναθηναϊκό. Οι Ροδίτες μπορεί να μην είχαν την απόδοση και το ρυθμό που είχαν σε άλλα εντός έδρας παιχνίδια, αλλά πλέον αυτό που μετράει είναι η νίκη, με την οποία σταθεροποιούνται στις θέσεις για τα πλέι-οφ. Παίζοντας χωρίς τον τραυματία Γιάννη Γεωργαλλή και με τον Σαλούστρο εκτός γηπέδου από το 25’,ο Κολοσσός πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη και κοιτάζει το μέλλον με αισιοδοξία. Με τους Μανωλόπουλο, Ντέιβις και Μακ Γκι να δίνουν λύσεις, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πέτυχε μία ακόμη νίκη και πλέον άρχισε να δημιουργεί καλή παράδοση απέναντι στον μέχρι και πέρσι «κακό της δαίμονα». Δείγμα της εικόνας του αγώνα ήταν η εκνευριστική αστοχία και από τις δύο ομάδες (είχαν από 34% στα σουτ εντός παιδιάς), ενώ ο Απόλλων Πάτρας έπαιξε χωρίς τον Κέβιν Ντίλαρντ (βρέθηκε θετικός σε χρήση απαγορευμένων ουσιών). Οι φιλοξενούμενοι, εξάλλου, έχασαν από νωρίς με τραυματισμό τον Λαμπρόπουλο, που αποχώρησε αφού λογικά υπέστη διάστρεμμα.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΚΑΙ…ΧΩΡΙΣ ΡΥΘΜΟ
Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το α’ δεκάλεπτο στο «Βενετόκλειο», με τον Κολοσσό πάντως να βρίσκει λύσεις στη συνέχεια, χάρη κυρίως στο «τρικ» του Άρη Λυκογιάννη να παίξει με δύο πόιντ-γκαντ (Ρέλεφορντ, Αχόνεν) στην ίδια πεντάδα. Όταν μάλιστα πήρε το όπλο του ο Μανωλόπουλος και μέσα στη ρακέτα έδωσε λύσεις ο Ντέιβις, ο Κολοσσός ξέφυγε ακόμη και με +9 (31-22), που ήταν η μεγαλύτερη τιμή των «θαλασσί» στο παιχνίδι. Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδιαίτερα μουδιασμένο και για τις δύο ομάδες, με τους Πατρινούς να ξεκινούν καλύτερα στο παιχνίδι και να προηγούνται 3-7 στο 3’. Με πέντε πόντους του Μακ Γκι και τρίποντο του Λίντεν, ο Κολοσσός απάντησε με σερί 8-0 και προηγήθηκε 11-7. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι δεν πέτυχαν… πόντο για έξι περίπου λεπτά, με αποτέλεσμα το α’ δεκάλεπτο να τελειώσει 11-10 σε παιχνίδι, όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν το ρυθμό που ήθελαν.
Στη συνέχεια βελτιώθηκε αισθητά η εικόνα των γηπεδούχων, κι αυτό χάρη κυρίως στην πολύ καλή παρουσία των Μανωλόπουλου και Ντέιβις αλλά και την κοινή παρουσία στην πεντάδα των Ρέλεφορντ και Αχόνεν. Ο Κολοσσός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +6 (21-15 στο 14’), με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις με τον Μέιερ και να μειώνουν σε 24-22. Στο σημείο εκείνο, όμως ο Κολοσσός «έτρεξε» νέο σερί 7-0 και ξέφυγε με +9 (31-22 στο 18’), που ήταν και η μέγιστη τιμή του στο παιχνίδι. Με οδηγό τον πολύπειρο Αργυρόπουλο, ο Απόλλωνας κατάφερε και μείωσε τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (31-26). Στο διάστημα αυτό, ο Απόλλωνα πήρε εννέα ριμπάουντ περισσότερα απ’ ότι ο Κολοσσός (25-16), όμως είχε και μόλις 10/31 δίποντα.
Οι «θαλασσί» ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο β’ ημίχρονο και με τρίποντο του Λιούις ξέφυγαν 34-26 (21’) και 38-31. Στα μέσα της γ’ περιόδου και συγκεκριμένα 4.47’ πριν το τέλος αποβλήθηκαν (υπερβολική η απόφαση του Γκόντα) με ντισκαλιφιέ οι Σαλούστρος και Πάλμπλαντ που είχαν αψιμαχία. Το γεγονός ότι ο Κολοσσός έχασε τον Σαλούστρο και δεν έπαιξε ο τραυματίας Γιάννης Γεωργαλλής μίκρυνε ακόμη περισσότερο το ρόστερ της ομάδας, με τον Άρη Λυκογιάννη να ξεμένει από λύσεις. Πάντως με προσπάθεια του Λαρεντζάκη για πρώτη φορά η διαφορά πήγε σε διψήφιο αριθμό (43-33 στο 26’), αλλά οι Πατρινοί δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν με τρίποντο του Σάντλερ σε 43-38 και 45-40 με τον Τζαουάρα στο 29’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όσο κι αν προσπάθησε ο Απόλλων Πάτρας, ο Κολοσσός ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά. Το 47-44 (31’) έγινε 52-46, ενώ με δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο του Βεργίνη (ήταν κακός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα), το σκορ μετατράπηκε σε 56-52, 1.49’ πριν από το τέλος του αγώνα. Ένα λάθος του Γουντς (τράβηξε τη στεφάνη) και ένα δίποντο του Αχόνεν έκαναν το σκορ 60-52 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο «Βενετόκλειο». Η νίκη ήταν αγχωτική αλλά πολύ σημαντική, αφού πλέον η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη «πατάει» καλύτερα και νιώθει πιο άνετη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 11-10, 31-26(ημ.), 46-41, 60-54
Διαιτητές: Γκόντας- Καλδίρης- Δεσλής
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 5, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 12(2), Ντέιβις 11, Λίντεν 3(1), Ρέλεφορντ 6(1), Αγγελάκος, Αχόνεν 2, Σαλούστρος 4, Μακ Γκι 10, Λιούις 7(1).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Μέξας): Αργυρόπουλος 7, Βεργίνης 10(3), Κουζέλογλου, Πάλμπλαντ 8(2), Τζαουάρα 2, Λαμπρόπουλος, Μέιερ 12(3), Σάντλερ 9(1), Γουντς 6.
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Κόροιβος Αμαλιάδας- Ε.Κ. Καβάλας 72-78, Γ.Σ. Λαυρίου- Α.Ε.Ν. Κηφισιάς 74-70 και Τρίκαλα- Α.Ε.Κ. 65-70.