«Καθάρισε» ο αρχηγός

Δύσκολη νίκη που ήρθε χάρη σε γκολ του Γιώργου Δελαπόρτα στο φινάλε της αναμέτρησης, πέτυχε ο Φοίβος Κρεμαστής στη Λέρο με σκορ 1-0 κόντρα στην τοπική Αθλητική Ένωση, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries (1ος όμιλος) και παρέμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας πλέον «γκέλα» του Διαγόρα που αγωνίζεται σήμερα. Από την πλευρά της η ΑΕ Λέρου παραμένει στη μέση της κατάταξης του ομίλου, χωρίς να κινδυνεύει με υποβιβασμό και όντας η δεύτερη ομάδα της κατηγορίας μαζί με τον Ιάλυσο που δεν έχει φέρει ακόμη ισόπαλο αποτέλεσμα στο φετινό πρωτάθλημα.

Η επικράτηση των Κρεμαστενών δεν ήρθε εύκολα, καθώς για περίπου 90 λεπτά η Λέρος στάθηκε πολύ καλή αμυντικά και κατάφερε να μην δεχθεί γκολ, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν νωρίτερα και να πάρουν το «τρίποντο» χωρίς να αγχωθούν. Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο νεαρός τερματοφύλακας της Λέρου, Ταχιράι, ο οποίος σε πολλές περιπτώσεις έμοιαζε να παίζει «μόνος» απέναντι στους Κρεμαστενούς. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε εν μέσω έντασης, με ορισμένους μάλιστα φιλάθλους των γηπεδούχων να εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που προκάλεσε τη διακοπή του για περίπου πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο και τον Φοίβο να αναλαμβάνει σταδιακά την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να πιέσει την άμυνα των γηπεδούχων και να βρει διαδρόμους προς την εστία τους. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο διάστημα αυτό να δημιουργήσουν κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στα καρέ της Λέρου, χωρίς όμως να καταφέρουν να φτάσουν στο γκολ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το ισόπαλο και «στείρο» 0-0.

Στην επανάληψη η ομάδα του Σάββα Ορφανίδη ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοση της και ουσιαστικά «έκλεισε» τους γηπεδούχους στο μισό γήπεδο, προσπαθώντας να πετύχει το γκολ που θα της χάριζε και τη νίκη, βάσει της εικόνας που είχε το ματς μέχρι εκείνη τη στιγμή. Η άμυνα της Λέρου λειτούργησε σωστά στις περισσότερες των περιπτώσεων που ο Φοίβος απείλησε την εστία της, όμως ο αρχηγός της ομάδας της Κρεμαστής έδωσε τη «λύση» στο 89ο λεπτό και με προσωπικό του τέρμα, έδωσε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στους φιλοξενούμενους.

Διαιτησία: Ωραιόπουλος, Σταυρουλιάς, Γεωργάς.

ΑΕ Λέρου: Ταχιράι, Καστής, Φουντουκάκης, Καρπάθιος, Γιαννουκάς, Τσάτσος, Ηλίας, Κουρεβέλης, Πλόχωρος (86’ Βασιλείου), Φουντής, Μεραμπελιώτης

Φοίβος Κρεμαστής: Κεφάλας, Μπιλιάς, Ορφανίδης, Λαμάι, Φελεγκάκης, Παϊζάνος, Αξιώτης, Δελαπόρτας, Μόσχου (46’ Τζιβίλογλου), Γεωργαλλής, Αγγελόπουλος (75’ Σεβδαλής)