Κύπελλο Δωδεκανήσου: Πρόκριση για τον Α.Σ. Τήλος

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου προκρίθηκε ο Α.Σ. Τήλος, μετά από την επικράτησή του με σκορ 2-1 επί των Ιπποτών στο γήπεδο του νησιού, με τους γηπεδούχους να παίρνουν θέση στην κλήρωση.
Οι Τηλιακοί πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης από το πρώτο λεπτό, δείγμα της διάθεσς που είχαν για να προκριθούν.
Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να ανοίξουν το σκορ, καθώς στο 17ο λεπτό ο Αγκόλι με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0.
Μετά το τέρμα που δέχθηκαν οι Ιππότες αντέδρασαν, ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στην ισοφάριση με τέρμα του Ζαγκότση στο 27ο λεπτό, ωστόσο ο Α.Σ. Τήλος πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, με δράστη και πάλι τον Αγκόλι στο 35ο λεπτό, με το 2-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης, είχαν την κατοχή της μπάλας και διατήρησαν με ευκολία το προβάδισμά τους μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Νίκου Διακοφιλιππή, που του έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι για τον Α.Σ. Τήλος πέρασαν ως αλλαγή στο παιχνίδι τρεις νεαροί ποδοσφαιριστές, ηλικίας από 14 έως 16 ετών, όπου πραγματοποίησαν την πρώτη τους επίσημη εμφάνιση με τον σύλλογο του νησιού τους.
Α.Σ. Τήλος: Χατζηνικόλας, Χατζηφούντας, Ρούκο, Σακελλάρης Κυρ., Κωστίδης ( 67ο Φυλακούρης), Χριστοφής ( 70ο Βογιατζής), Φλέγκας, Σακελλάρης Η. ( 90ο Δανιήλ), Αγκόλι, Νικολής, Οικονόμου.
Ιππότες: Φουκάρας, Μαρίνος, Κουράνι, Ζωάννου, Μουστούκης, Τσάκε, Αρετόγλου, Γκίνος Ζαγκότσης, Εμίρογλου, Σότα.