Γ’ Εθνική Κατηγορία: Γκρέμισε το κάστρο η Θύελλα Ραφήνας

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης στις αποσκευές της έφυγε από το «Οικονομίδειο» η ομάδα της Θύελλας Ραφήνας, καθώς επικράτησε με σκορ 2-0 του ΓΑΣ Ιάλυσος στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο.
Ο σύλλογος της Ραφήνας με την επικράτηση του, έβαλε τέλος στο αήττητο εντός έδρας σερί που είχα οι «τοξοβόλοι» στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας από την περασμένη σεζόν.
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τον χώρο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Ο ΓΑΣ Ιάλυσος όσο περνούσε ο χρόνο είχε μια ελαφρά υπεροχή και δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του τερματοφύλακα της Θύελλας Παπαδόπουλου, με αποκορύφωμα τα δύο δοκάρια με τους Σπάρταλη και Παυλίδη.
Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.
Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΓΑΣ Ιάλυσος είχε την υπεροχή και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, ωστόσο μετά από το 50ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης.
Η Θύελλα ευτύχησε να προηγηθεί στο 51ο λεπτό με αυτογκόλ του Μιχάλη Φυλακούρη, μετά από ασυνεννοησία με τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο και στο 65ο λεπτό έκανε το 2-0 με δράστη τον Βαζέχα, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την νίκη, καθώς στην συνέχεια παρά τις προσπάθειες των «τοξοβόλων» το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Θεόδωρου Πουλόπουλου.
3ο λεπτό, συνεργασία Δελαπόρτα με Χατζηφούντα, ο πρώτος έκανε την πάσα στο Σπάρταλη που έκανε το πλασέ, με την μπάλα στα σταματάει στο δοκάρι.
14ο λεπτό, επικίνδυνο σουτ του Χαρακτίδη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.
31ο λεπτό, σέντρα του Δελαπόπρτα, είχε αποδέκτη τον Παυλίδη που έκανε το διαγώνιο σου τα με την μπάλα τα σταματάει στην συμβολή των δοκαριών των φιλοφενούμενων.
36ο λεπτό, κάθετη πάσα του Δελαπόρτα στον Παυλίδη, ο τελευταίο έκανε την παράλληλη πάσα προς τον Σπάρταλη, με τον επιθετικό του ΓΑΣ Ιάλυσος να κάνει το πλασέ με την μπάλα να κοντράρει στον Γκίκα και να καταλήγει κόρνερ.
42ο λεπτό, σέντρα- φάουλ του Φύτρου, ο Παναγιωτόπουλος έκανε την κεφαλιά με τον τερματοφύλακα των «τοξοβόλων» να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
48ο λεπτό, σέντρα- σουτ του Ζέκιο, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.
51ο λεπτό, γκολ. Σέντρα του Ζέκιο, ασυνεννοησία του Φυλακούρη με τον Παπαδόπουλο, με τον πρώτο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ( αυτογκόλ), ανοίγοντας το σκορ για την Θύελλα (1-0).
55ο λεπτό, σέντρα του Χατζηφούντα, ο Σπάρταλης έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
65ο λεπτό, γκολ. Πάσα του Αφράτη μέσα στην περιοχή του ΓΑΣ Ιάλυσος, ο Βαζέχα κέρδισε την κόντρα από τον Φυλακούρη και πλάσαρε εύστοχα, κάνοντας το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.
67ο λεπτό, κεφαλιά πάσα του Σπάρταλη στον Δελαπόρτα, ο τελευταίος δεν μπόρεσε να κάνει τον κοντρόλ, βρισκόμενος σε ευνοϊκή θέση.
85ο λεπτό, σέντρα του Παυλίδη στο πίσω δοκάρι, ο Μόσχος έκανε το γύρισμα μέσα στην μικρή περιοχή, όμως οι αμυντικοί της Θύελλα έδιωξαν την μπάλα.
88ο λεπτό, δυνατό σουτ του Παυλίδη μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο τερματοφύλακας της Θύελλας.
ΓΑΣ Ιάλυσος: Παπαδόπουλος, Αχείμαστος, Κοκκίνης, Φυλακούρης ( 67ο Καρπαθάκης), Βαλιτζό, Λίτσος ( 78ο Μόσχος), Ρεκλείτης, Δελαπόρτας, Σπάρταλης, Χατζηφούντας, Παυλίδης.
Θύελλα Ραφήνας: Παπαδόπουλος, Γκίκας, Φύτρος, Μανουσάκης, Αφράτης, Δημητρίου, Χαρακτίδης, Βαζέχα ( 90ο Μπουντάκης), Ντόσκας ( 69ο Κουνάς), Παναγιωτόπουλος, Ζέκιο (53ο Στάφα).