Άνετη νίκη με… βάρκα την ελπίδα!

Δια περιπάτου (όπως αναμενόταν), ο Γ.Σ. Διαγόρας κέρδισε τον Ίκαρο Ικαρίας (52-30) και τερμάτισε στη δεύτερη θέση του β’ υποομίλου των αγώνων μπαράζ, που διεξάγονται στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς. Οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου θα παίξουν σήμερα το πρωί (10:00) με τον Αιγέα Χίου (τερμάτισε στη δεύτερη θέση του άλλου ομίλου) σε αγώνα κατάταξης για το ενδεχόμενο να αδειάσει θέση ή θέσεις στον όμιλο νότου της Α2 Κατηγορίας. Οι «κυανέρυθρες» δεν άφησαν τις αντιπάλους τους να «ανασάνουν»… Από την αρχή του αγώνα πίεσαν σε όλο το γήπεδο και με την Θωμάρεις να είναι «ζεστή» ξέφυγαν 8-0 στο 2’. Από το… τζάμπολ ήταν φανερό ότι ο «γηραιός» δεν θα συναντούσε την παραμικρή δυσκολία απέναντι στον πιο αδύναμο Ίκαρο Ικαρίας και έτσι το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο με πρωταγωνίστριες τις παίκτριες του Διαγόρα. Με την Θωμάρεις να είναι ασταμάτητη (10π.) το σκορ έγινε 15-4 (6’), ενώ η Αργυρίου έκανε το 20-6 (8’), για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με καλάθι της Βελούδου και το σκορ 22-7.
Στη β’ περίοδο οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά, με τη Θωμάρεις να κάνει στο 14’ το 25-7, ενώ με λέι-απ της Βελούδου η ψαλίδα άνοιξε στο +20 (27-7 στο 15’). Το ημίχρονο τελείωσε με 33-14 για τον Διαγόρα, που ήταν εμφανώς καλύτερος και έκανε συντήρηση δυνάμεων για το παιχνίδι με τον Αιγέα Χίου. Το β’ ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία για τον «γηραιό» που έκανε το 45-20 (28’) με δίποντο της Κουρδουμπά, με τη ψαλίδα να ανοίγει στο +28 (48-20), με την πολύ καλή παρουσία και πάλι της Αργυρίου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Διαγόρας χαλάρωσε (50-25 στο 33’), ο ρυθμός «έπεσε» (50-30 στο 37’) και οι «κυανέρυθρες» πήραν τη νίκη, με την οποία κατέκτησαν τη δεύτερη θέση και αύριο θα παλέψουν για τη νίκη ελπίδας κόντρα στον Αιγέα Χίου.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-7, 33-14(ημ.), 48-20, 52-30
Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας- Σκουλαρίκης
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Σακκή, Σούλο, Αργυρίου 12, Βελούδου 15(1), Παπαντωνίου, Γαλαχουσίδη 1, Αρβανίτη 4, Κουρδουμπά 2, Θωμάρεϊς 18, Ποντικάκη, Ξουρή, Τσιπλάκη.
ΙΚΑΡΟΣ ΙΚΑΡΙΑΣ (Λαμπρόπουλος): Φουντούλη 5, Τριπόδη Ε. 2, Τσακάι, Τριπόδη Κ. 5, Τσαντέ, Μπραχιμάι, Τσίκνη 3(1), Σταυρινουδάκη 2, Περρή 5, Στεργιώτη 5(1), Κουρέλη, Κοτσάμπα 3.