Μόνο περηφάνια για τα παιδιά της μικτής Κ14

Με τη στεναχώρια ενός αποκλεισμού που δεν άξιζαν, αλλά και με την περηφάνια μίας εξαιρετικής προσπάθειας που επιβεβαίωσε την ποιότητά τους και τη μέχρι σήμερα πορεία τους, επέστρεψαν στη βάση τους οι ποδοσφαιριστές της μικτής ομάδας Κ14 της ΕΠΣΔ, μετά την ήττα τους με 1-0 από την αντίστοιχη μικτή της ΕΠΣ Αθηνών στο πλαίσιο του ημιτελικού του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων της ΕΠΟ.
Τα παιδιά του Γιώργου Τριχιά εμφανίστηκαν την Κυριακή στο γήπεδο του Άρη Βούλας όπως ακριβώς απαιτούσε η συνάντησή τους με μία ποιοτική ομάδα και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν, φτάνοντας ουκ ολίγες φορές κοντά στο γκολ. Η κορυφαία στιγμή καταγράφηκε στο 25’, όταν ο Κυριόπουλος είδε το απ’ ευθείας φάουλ του να αποκρούεται πρώτα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και στη συνέχεια από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 50’, οι Δωδεκανήσιοι φώναξαν για πέναλτι σε χέρι αμυντικού, μετά το 55’ οι Αθηναίοι ανέβασαν την απόδοσή τους και άρχισαν να γίνονται πιο απειλητικοί, ωστόσο και πάλι, η καλύτερη στιγμή ήρθε για την ομάδα του Γιώργου Τριχιά, μόνο που αποδείχθηκε ξανά άτυχη, καθώς το σουτ του Ισκά στο 70’ σταμάτησε ξανά στο οριζόντιο δοκάρι.
Το ματς έμελλε να κριθεί στο… 10ο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από κόρνερ της μικτής Δωδεκανήσου, οι Αθηναίοι βγήκαν στη γρήγορη αντεπίθεση και ο Ποντίκης δεν λάθεψε από θέση τετ α τετ, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.
Διαιτητής του αγώνα ήταν Πειραιώτης Λαθύρης, με βοηθούς τους συντοπίτες του Καρακελέ και Παπαδάμ.