Οικογενειακό «τρίποντο» για Δόξα

Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Δόξα Ψίνθου, η οποία επικράτησε με σκορ 5-1 του Ανταγόρα, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Οι «βυσσινί» ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη ημέρα τους Μιχάλη και Θοδωρή Λυριστή που πέτυχαν και τα πέντε τέρματα.
Το παιχνίδι δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής, καθώς οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, παρότι από το 39ο αγωνίστηκαν με αριθμητικό μειονέκτημα, έπειτα από την αποβολή του Γιάννη Μπαρμπαντώνη με απευθείας κόκκινη κάρτα.
Ο «χορός» των γκολ άνοιξε στο 14ο λεπτό, με τον Μιχάλη Λυριστή να πλασάρει εύστοχα για το 1-0, ενώ στο 23ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής από το σημείο του πέναλτι έκανε το 2-0.
Το 3-0 έγινε στο 51ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Θοδωρή Λυριστή και στο 50ο λεπτό, ο ίδιος ποδοσφαιριστής πλάσαρε εύστοχα για το 4-0.
Στο 73ο λεπτό, ο Ανταγόρας μείωσε σε 4-1 με πλασέ του Αρκούδα, με το τελικό 5-1 να διαμορφώνεται στο 81ο λεπτό με δράστη τον Μιχάλη Λυριστή που πέτυχε το τρίτο του προσωπικό τέρμα.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία της Μαριέττας Φιλιππάκου και των βοηθών της Λευτέρη Χαρισμανίδη και Χρύσα Βασιλείου.
Δόξα Ψίνθου: Ηλίας, Χατζηνικόλας, Καρίκης, Κωστομοίρης Γ. (70ο Μαχραμάς Δ.), Μπαρμπαντώνης Χ., Τσούλλος (56ο Μαχραμάς Ν.), Κυριαζής, Τσοπάνογλου, Λυριστής Θ. (62ο Κωστομοίρης Β.), Μπαρμπαντώνης Ι., Λυριστής Μ.
Ανταγόρας: Μέξι, Λαζαρίδης, Μπάση, Πέτσας, Αποστολόπουλος, Ζιώγος, Γουμπιός, Μουτσομπέγκα, Κατσαμούνδης, Κουρζής, Αρκούδας.