Και ξανά προς τη δόξα τράβα ο Κολοσσός!

Κάνοντας ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο (28-9 το επιμέρους σκορ)… ο Κολοσσός κέρδισε και μάλιστα άνετα τη Λάρισα με 93-75, στο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής, με το οποίο άνοιξε η αυλαία του β’ γύρου στη Basket League και επέστρεψε στις νίκες, μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες.
Καλύτερος ήταν ο Κολοσσός στο μεγαλύτερο μέρος του α’ ημιχρόνου στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας. Οι «θαλασσί» ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 6-2 (2.30’) και 9-5 (3’) με «ζεστό» τον Τιλί και τη Λάρισα να μειώνει σε 12-10 με τον Κρουμπάλι (5.30’) και 14-13 (6.30’) με τον Μούντι. Με την είσοδο του ο Φλόιντ έδωσε λύσεις στον Κολοσσό (19-13), για να τελειώσει το α’ δεκάλεπτο με 21-16. Οι Ροδίτες ήταν αρκετά εύστοχοι, είχαν ρυθμό και παίζοντας καλή άμυνα, περιόρισαν αισθητά τους Θεσσαλούς.
Στο β’ δεκάλεπτο η ομάδα του Φώτη Τακιανού ξεκίνησε καλύτερα και βρήκε λύσεις με τους Τσαϊρέλη και Σπυρόπουλο, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (23-24 στο 13’). Αμέσως σήμανε… συναγερμός και ο Κολοσσός ανέβασε στροφές. Οι «θαλασσί» έκαναν σερί 20-6(!) και με πολύ καλούς τους Ούλιαμς και Μαργαρίτη κατάφεραν να ξεφύγουν με +13 (43-30 στο 17’), με τη Λάρισα να απαντάει με σερί 0-8 και να μειώνει με τους Χάντσον και Κρουμπάλι σε 43-38, που ήταν και το αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου.
Στο β’ ημίχρονο η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα και με αιχμές του δόρατος τους Μούντι και Τσαϊρέλη κατάφερε να κάνει επιμέρους σκορ 3-10 και να πάρει το προβάδισμα με 46-48. Οι «θαλασσί» επέστρεψαν (51-50 στο 23’) με τρίποντο του Ποτ, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με σερί 0-8 (51-58 στο 26’). Ο Κολοσσός βρήκε λύσεις και μείωσε σε 58-60 (27.30’), με τους διαιτητές σε μεγάλο βαθμό να κάνουν πολλά λάθος σφυρίγματα. Το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο, με τη Λάρισα να κλείνει το γ’ δεκάλεπτο με 65-66.
Στην τελευταία περίοδο μετά το 68-68 (31’), ο Κολοσσός πάτησε το πόδι στο γκάζι και με τους Ουίλιαμς, Μαργαρίτη και Φλόιντ ξέφυγε με 76-68 (33’). Από κει και πέρα μία ομάδα υπήρχε στο παιχνίδι και αυτή ήταν ο Κολοσσός. Οι Ροδίτες επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και συνολικά το σερί έφτασε το 18-1(!) στο πιο κομβικό σημείο του αγώνα. Το σκορ έγινε 86-69 (35’) και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, αφού το νερό είχε μπει στο αυλάκι με τη Λάρισα να μειώνει (88-75 στο 38’). Ο Κολοσσός πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη αν και ζορίστηκε για τρία δεκάλεπτα και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-16, 43-38(ημ.), 65-66, 93-75
Διαιτητές: Κορομηλάς- Λόρτος- Μηλαπίδης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Πράπας, Καμπούρης, Μομίροφ, Ουίλιαμς 16(2), Μαργαρίτης 23(3), Μπιλλής 5(1), Μίλερ 7, Τιλί 13(1), Φλόιντ 22(3), Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης, Ποτ 5(1).
ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 16(1), Κρουμπάλι 13, Τσαϊρέλης 13, Σπυρόπουλος 4, Γκριν 2, Μπέρζινς 3, Ζάρας 7(1), Καράμπελας, Παπαντωνίου, Μάριτς, Μούντι 17(5)