Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων: «Χάλκινος» ο Παύλος Κριαράς

• 12η στην σφυροβολία η Παρασκευή Πουλλή

Ακόμα ένα μετάλλιο κατέκτησε η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων που διεξάγεται στο Μάριμπορ της Σλοβενίας, το οποίο έχει ξεχωριστεί σημασία για το νησί μας.
Ο Παύλος Κριαράς του ΑΓΕΣ Κάμειρος, στο άλμα επί κοντώ ξεπέρασε τα 5,05μ. και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα με νέο ατομικό ρεκόρ στον ανοιχτό στίβο.
Ο άλτης του Κώστα Τσαταλού έκανε πολύ καλό αγώνα και διεκδίκησε μέχρι το τέλος ακόμη και το χρυσό μετάλλιο. Ο 17χρονος Ροδίτης χρειάστηκε τρίτο άλμα για να ξεπεράσει το 4,90μ. και μετά το πρώτο άκυρο στα 5,00μ. επέλεξε να δοκιμάσει στα 5,05 μ., ύψος που ξεπέρασε με την πρώτη.
Ο πήχης στη συνέχεια πήγε στα 5,10μ. ύψος όπου κρίθηκε το χρυσό μετάλλιο. Μετά τα δύο πρώτα άκυρα ο αθλητής επέλεξε να συνεχίσει στα 5,15μ., για να διεκδικήσει την πρώτη θέση στον αγώνα.
Ο Παύλος Κριαράς σε λίγες ημέρες θα αναχωρήσει για το Ισραήλ προκειμένου να λάβει μέρος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20. Ο Κριαράς είχε ατομικό ρεκόρ στον ανοιχτό 5,00μ., ενώ τον χειμώνα ξεπέρασε τα 5,10 μέτρα. Ο αθλητής το 2022 ήταν δεύτερος στην αντίστοιχη διοργάνωση στη Μπάνσκα Μπίστριτσα. Νικητής του αγώνα ήταν ο Ισπανό Μάρκο Φάμπιο με 5,10μ. και δεύτερος με 5,05μ. ο Κρίστιαν Κάρλ Πόχλακ.
Από εκεί και πέρα, η Παρασκευή Πουλλή του ΑΓΕΣ Κάμειρος, τα έδωσε όλα στον τελικό της σφυροβολίας και κατέλαβε την 12η θέση με βολή στα 57,42 μέτρα. Η 17χρονη Ροδίττισα έχει ατομικό ρεκόρ στο αγώνισμα 61,50 μέτρα.
Τέλος, στην ανακοίνωση που εξέδωσε ο ΑΓΕΣ Κάμειρος για την επιτυχία του Παύλου Κριαρά, αναφέρονται τα εξής:
«Μέσα στην μαυρίλα που ζούμε, μια αχτίδα ελπίδας και ένα χαμόγελο υπερηφάνειας μας χάρισε ο πρωταθλητής μας Παύλος Κριαράς, με την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.
Συγχαρητήρια στον Παύλο μας και στον προπονητή του Κώστα Τσαταλό».