Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20: «Χάλκινος» στο Βελιγράδι ο Κριαράς

Ακόμα μία επιτυχία πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Παύλος Κριαράς. Ο Ρόδιος αθλητής του ΑΓΕΣ Κάμειρος, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20 που διεξήχθη την Κυριακή στο Βελιγράδι, με επίδοση 4,90 μέτρα.
Στη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε ο ΣΕΓΑΣ προς ενημέρωση, αναφέρονται τα εξής:
«Η νέα γενιά του ελληνικού στίβου “φώναξε” με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ότι είναι εδώ! Στο Βελιγράδι όπου έγινε την Κυριακή το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20 η ελληνική αποστολή κατέκτησε συνολικά έξι μετάλλια εκ των οποίων ένα χρυσό, τρία ασημένια και δύο χάλκινα!
Ο Πασχάλης Γεννίκης έκανε πολύ καλό αγώνα στο ύψος και με τα 2,06μ. που ξεπέρασε κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο. Με την επίδοση αυτή μάλιστα ο 17χρονος άλτης ισοφάρισε το απόλυτο ατομικό του ρεκόρ!
Με νέο ατομικό ρεκόρ θα επιστρέψει στην Ελλάδα ο Γιώργος Γρέψιος. Ο 18χρονος πρωταθλητής του τριπλούν είχε καλύτερο άλμα στα 15,49μ. με το οποίο κατέλαβε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο.
Δύο ασημένια μετάλλια κατέκτησαν και δύο κορίτσια της Εθνικής μας Ομάδας. Η Μαρία Ραφαηλίδου έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις στη σφαιροβολία και με 14,81μ. κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Μάλιστα μέχρι την πέμπτη βολή ήταν στην πρώτη θέση αλλά στην έκτη προσπάθεια η Βέσνα Κλάγεβιτς από το Μαυροβούνιο με 14,89μ. πήρε το χρυσό μετάλλιο. Στο επί κοντώ η Εβίνα Παναγιώτου κατάφερε να ξεπέρασε τα 4,00μ. και να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα στους Άνδρες Κ20 ο Παύλος Κριαράς με 4,90μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
Καλή εμφάνιση σημείωσε και ο Δημήτρης Αντωνάτος στην σφαιροβολία. Ο ‘’χάλκινος’’ πρωταθλητής Ευρώπης στην Ιερουσαλήμ με καλύτερη βολή στα 19,27μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα. Μάλιστα με την επίδοση αυτή ο 17χρονος πρωταθλητής βελτίωσε το ρεκόρ της χειμερινής περιόδου.