Σούπερ ο Παπασταματάκης στη Θεσσαλονίκη

Σούπερ εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα Θησέας – Worldofbike, στο διεθνές ποδηλατικό διήμερο, που διοργανώθηκε στην Θεσσαλονίκη, από την δραστήρια ομάδα της πόλης, Βέλος Cycling Team.

Η ενίσχυση του ρόστερ του Θησέα με τον φορμαρισμένο Κυριάκο Παπασταματάκη του Ροδήλιου, έδωσε το μοναδικό ελληνικό μετάλλιο, στον νεαρό Ροδίτη και φυσικά στην ομάδα. Όσο για τον νικητή, ο Ρουμάνος Marius Petrache ήταν ο κορυφαίος και στους δυο αγώνες.

Εκτός του χάλκινου μεταλλίου, στο σιρκουί στην πόλη της Θεσσαλονίκης, ο Κυριάκος Παπασταματάκης αναδείχθηκε 4ος στον αγώνα Αντοχής 140χλμ, με αφετηρία και τερματισμό, την όμορφη κωμόπολη Σταυρός του Δήμου Βόλβης. Στον ίδιο αγώνα, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι υπόλοιποι ποδηλάτες του συλλόγου, με τον Αριστείδη Ντότσικα να καταλαμβάνει την 12η θέση, σε σύνολο 90 και πλέον αθλητών.

Στο σιρκουί της πόλης της Θεσσαλονίκης, σε μια διαδρομή με εκατοντάδες θεατές, πράγμα σπάνιο για ελληνική ποδηλασία, ο Πέτρος Γκαζώνης πλασαρίστηκε στην 9η θέση, και έτσι μαζί με το μετάλλιο του Παπασταματάκη, η ομάδα του Θησέα δίκαια αναδείχθηκε ως η καλύτερη του διημέρου, από ελληνικής πλευράς.