Η Οργανωτική επιτροπή των 27ων Αιγαιοπελαγίτικων Αγώνων στίβου, που θα διεξαχθούν το σαββατοκύριακο στο Νέο Στάδιο Ανταγόρα της Κω, ανακοίνωσε το πρόγραμμα των αγώνων, αλλά και τους αθλητές και προπονητές που θα βραβεύσει για τις επιτυχίες τους.
Αναλυτικά:
«Με απόφαση της οργανωτικής επιτροπής των αγώνων και λόγω της αναχώρησης των σωματείων του Βορείου Αιγαίου την Κυριακή το βράδυ, το πρόγραμμα των αγώνων της Κυριακής τροποποιείται και οι αγώνες θα διεξαχθούν το πρωί της ίδιας ημέρας με ώρα έναρξης 09:45.
Το τελικό πρόγραμμα έχει ως εξής:

Α΄ ΗΜΕΡΑ – ΣΑΒΒΑΤΟ 27 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2014
16.00 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
17.00 100 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
ΜΗΚΟΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’ TEΛIKOΣ
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ TEΛIKOΣ
ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17.10 100 μ. Α με Α (ΓΥΝΑΙΚΩΝ) ΤΕΛΙΚΟΣ
17.20 100 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
17.30 100 μ. Α με Α (ΑΝΔΡΩΝ) ΤΕΛΙΚΟΣ
17.40 1.000 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
17.50 1.000 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄ ΤΕΛΙΚΕΣ
ΣΕΙΡΕΣ
18.00 60 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄ TEΛIKOΣ
ΜΗΚΟΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄ TEΛIKOΣ
18.15 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18.20 60 μ. Α με Α (ΠΠ – ΠΚ) ΤΕΛΙΚΟΣ
18.40 60 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.50 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΙΔΩΝ TEΛIKOΣ
18.55 800 μ. ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.00 ΜΗΚΟΣ Α με Α (Α – Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
19.05 800 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.15 300 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.30 300 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄ ΤΕΛΙΚΟΣ
ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ TEΛIKOΣ
19.45 1.000 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
ΜΗΚΟΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄ ΤΕΛΙΚΟΣ
20.00 1.000 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ TEΛIKOΣ
20.15 400 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
20.25 400 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
20.40 3.000 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
Β΄ ΗΜΕΡΑ – ΚΥΡΙΑΚΗ – ΠΡΩΙ – 28 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2014
ΩΡΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
09.45 3.000 μ. ΒΑΔΗΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ TEΛIKOΣ

10.00 ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ TEΛIKOΣ
ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ TEΛIKOΣ
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄ ΤΕΛΙΚΟΣ
ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ TEΛIKOΣ
ΜΠΑΛΑΚΙ Α με Α (ΠΠ-ΠΚ) ΤΕΛΙΚΟΣ
10.15 400 μ. ΕΜΠΟΔΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ
ΣΕΙΡΕΣ
10.30 80 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄ ΤΕΛΙΚΕΣ
ΣΕΙΡΕΣ
10.45 80 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄ ΤΕΛΙΚΕΣ
ΣΕΙΡΕΣ
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄ TEΛIKOΣ
ΜΗΚΟΣ Α με Α (ΠΠ) ΤΕΛΙΚΟΣ
11.05 150 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄ ΤΕΛΙΚΕΣ
ΣΕΙΡΕΣ
11.20 150 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄ ΤΕΛΙΚΕΣ
ΣΕΙΡΕΣ
11.30 ΥΨΟΣ ΑΝΔΡΩΝ TEΛIKOΣ

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄ TEΛIKOΣ
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Α με Α (Α – Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ TEΛIKOΣ

ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ

11.40 200 μ. ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚEΣ ΣΕΙΡΕΣ

11.55 200 μ. ΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

12.10 ΜΗΚΟΣ Α με Α (ΠΚ) ΤΕΛΙΚΟΣ
12.15 1.500 μ. ΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
12.30 1.500 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ TEΛIKOΣ

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ TEΛIKOΣ

12.45 3.000 μ. ΑΝΔΡΩΝ TEΛIKOΣ
12.50 ΜΗΚΟΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄ TEΛIKOΣ
13.10 4 Χ 100 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ TEΛIKΕΣ
ΣΕΙΡΕΣ
13.30 4 Χ 100 μ. ΑΝΔΡΩΝ TEΛIKΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
14.00 ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

Η οργανωτική επιτροπή των 27ων Αιγαιοπελαγίτικων αγώνων, όπως γίνεται κάθε χρόνο, θα βραβεύσει τους αθλητές του Αιγαίου που το 2014, πέτυχαν μια από τις παρακάτω επιτυχίες:
– Πρώτοι νικητές σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα
– Πρώτοι νικητές στο Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα Λυκείων
– Κέρδισαν μετάλλιο σε Βαλκανικούς αγώνες
– Συμμετείχαν σε Παγκόσμια ή Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα
– Μαζί με τους αθλητές και τις αθλήτριες θα τιμηθούν και οι προπονητές τους με την προϋπόθεση ότι είναι σωματειακοί προπονητές στα σωματεία του Αιγαίου.

Οι αθλητές που θα τιμηθούν είναι:

1) Ρεμπούλη Ουρανία του Γ.Σ. Νέων Λέρου, 1η στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γυναικών 10.000 μ., συμμετοχή στο Πρωτάθλημα Ευρωπαϊκών Ομάδων 5.000 μ.

2) Ζωγραφάκη Μαρία του Καζώνη Καλύμνου, 1η στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νέων 5.000 μ.

3) Κυριακοπούλου Νικολέτα του Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος – Επι κοντώ, 1η στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γυναικών Ανοιχτού και Κλειστού στίβου, 7η στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και
12η στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κλειστού στίβου

4) Πιννή Μαρία του Γ.Α.Σ. Υγεία Ρόδου – 100 μ. Εμπόδια,
2η στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Γυναικών, 2η στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γυναικών.
Προπονητής: Μπότσαρης Λευτέρης

5) Γεωργίου Άλκηστις του Γ.Α.Σ. Υγεία Ρόδου – 100 μ. Εμπόδια, 1η στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Νεανίδων και 1η στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων
Προπονητές: Μπότσαρης Λευτέρης και Μάγος Σταμάτης

6) Ράμμου Τσαμπίκα – Νεφέλη του Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος – 100 μ. Εμπόδια, 1η στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κορασίδων και 4η στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κορασίδων.
Προπονητής: Μάγος Σταμάτης

7) Μαγκούλια Μαρία του Α.Σ. Καλυμνος 2000, 1η στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄.
Προπονητής: Κουτελάς Ξενοφών

8) Νταλαρής Αναστάσιος του Γ.Σ. Νέων Λέρου – Έξαθλο, 1ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄.
Προπονητής: Ροδάτης Νίκος

9) Αναστασιάδης Άντωνης του Γ.Σ. Διαγόρας Ρόδου, 1ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄.
Προπονητής: Παπαστάμου Στάθης

10) Δημητράκης Ανδρέας του Παναξιακός Α.Ο. – 1.500, 1ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών 800 – 1.500, 1ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών 1.500 Κλειστός στίβος, 1ος στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Ανδρών 800, 3ος στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Ανδρών 1.500 και 3ος στο Πρωτάθλημα Ευρωπαϊκών ομάδων 1.500

11) Παρδαλού Μαρία του Α.Ο. Μυκόνου – 3.000 Φ.Ε., 1η στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γυναικών, 6η στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Γυναικών και συμμετοχή στο Πρωτάθλημα Ευρωπαϊκών ομάδων

12) Μίνο Όργκες Γεώργιος του Α.Ο. Μυκόνου – 3.000 μ. Φ.Ε., 1ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών

13) Μερούσης Χριστόφορος του Φ.Ο. Βροντάδου, 1ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών – Μαραθώνιος

14) Φιάσκα Ευστρατία Μιχαέλα του Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης – 3.000, 1η στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος Κορασίδων.
Προπονητής: Κοντός Γρηγόρης

15) Αργυρού Μαρία Μύρτα του Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης – 300 μ., 1η στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄.
Προπονητής: Κοντός Γρηγόρης

16) Μητσέλη Βασιλική του Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης – Ακόντιο, 1η στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄.
Προπονητής: Πάνου Γιώργος

17) Χατζίου Πέτρος του Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης – Επί κοντώ, 1ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Λυκείων
Προπονητής: Κοντός Γρηγόρης

18) Θεριουδάκης Φανούριος του Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης – Ακόντιο, 1ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Λυκείων και 4ος στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Παίδων
Προπονητής: Πάνου Γιώργος

Ειδική Βράβευση:

1) Φαναρτζής Ιμπραήμ – Τοπικός αθλητής
Για την πολύχρονη συμμετοχή του σε Αιγαιοπελαγίτικους αγώνες».

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ