Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών και Γυναικών (Κ23) 2018 θα διεξαχθεί στη Λάρισα το Σαββατοκύριακο 28 και 29 Ιουλίου με τη συμμετοχή των κορυφαίων αθλητριών και αθλητών της κατηγορίας και είναι η τελευταία διοργάνωση στη σειρά των πρωταθλημάτων του στίβου για το 2018 και η οποία είναι αφιερωμένη στον Κώστα Παπαναστασίου, τον ανιδιοτελή “εργάτη” του κλασικού αθλητισμού, πρώην ΓΓ Αθλητισμού, αντιπρόεδρος και επίτιμος πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ. Στη Λάρισα σύμφωνα με τις δηλώσεις συμμετοχής θα βρεθούν το Σαββατοκύριακο πάνω από 700 αθλητές και αθλήτριες οι οποίοι θα εκπροσωπήσουν 130 σωματεία.

Οι δωδεκανησιακές συμμετοχές:

Χρήστος Παπαδόπουλος (ΑΟ Καλλιπάτειρα) 100μ., 200μ.

Διονύσιος Ζήκας (ΑΟ Σταματίου) 200μ., 400μ.

Γιάννης Ντέτσικας (ΑΟ Σταματίου) 400μ.

Γιώργος Εργάς (ΑΟ Σταματίου) 400μ.

Ευθύμιος Καραγιώργος (ΑΓΕΣ Κάμειρος) 400μ., 400μ. εμπ.

Σέργιος Διακοστεφανής (ΓΣ Εύδαμος) 800μ.

Νικόλαος Πιννής (ΑΟ Σταματίου) 110μ. εμπ.

Παναγιώτης Πανσεληνάς (ΑΓΕΣ Κάμειρος) 110μ. εμπ.

Νικόλαος Μηλιός (ΓΣ Διαγόρας) 110μ. εμπ.

Άγγελος-Μιχαήλ Παπαγρηγορίου (ΑΓΕΣ Κάμειρος) επί κοντώ

4Χ100μ. ΑΓΕΣ Κάμειρος (Καραγιώργος, Πανσεληνάς, Παπαγρηροίου, Ρούσσος)

4Χ400μ. ΑΟ Σταματίου (Ζήκας, Πιννής, Εργάς, Καλαθενός, Ντέτσικας)

Καλλιόπη Κουλιά (ΓΣ Εύδαμος) 200μ.

Έφη Γκιάτα (ΑΟ Καλλιπάτειρα) 400μ., 400μ. εμπ.

Παρασκευή Λουκίσσα (ΓΑΣ Υγεία Ρόδου) 400μ.

Μαρία Μάργαρη (ΑΓΕΣ Κάμειρος) 5000μ., 3000μ. στιπλ

Νεφέλη Ράμμου (ΑΓΕΣ Κάμειρος) 100μ. εμπ.

Νικολέτα Κουτή (ΓΣ Διαγόρας) 100μ. εμπ.

Αγγελική Κοτσομύτη (ΑΟ Καλλιπάτειρα) 100μ. εμπ., 400μ. εμπ.

Μαρία Μαγκούλια (Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000) σφαιροβολία, δισκοβολία

Μαρία Γιορδαμνή (ΑΓΕΣ Κάμειρος) σφαιροβολία, ακοντισμός

Τσαμπίκα Αλαφάκη (Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000) ακοντισμός

Για το πρωτάθλημα της κατηγορίας έχουν διεξαχθεί αγωνίσματα από τα οποία η βαθμολογία τους θα προστεθεί στη συνολική και θα αναδειχθούν οι πρωταθλητές σύλλογοι της κατηγορίας. Τα αγωνίσματα που έχουν διεξαχθεί είναι τα 50χλμ και 20χλμ Βάδην, 10.000μ. και τα Σύνθετα.

Στη μέχρι τώρα βαθμολογία της κατηγορίας στους Νέους προηγείται η ΓΕ Αγρινίου με 16 βαθμούς και ακολουθούν με 13 βαθμούς ΠΑΟΚ, Ολυμπιάδα Πάτρας και Τρίτων Χαλκίδας.
Στις Νέες προηγείται ο ΓΑΣ Ιλισός με 30 και ακολουθούν η Ολυμπιάδα Πάτρας με 20, ΟΚΑ Καβάλας και ΓΣ Κηφισιάς με 13 βαθμούς.

Αναλυτικά η βαθμολογία

  ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΝΕΟΙ  
1. ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 16.0
2. Π.Α.Ο.Κ. 13.0
  ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 13.0
  ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 13.0
5. ΓΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ 11.0
  ΠΑΟ ΘΕΡΣΙΠΟΣ Ο ΕΡΩΕΟΣ 11.0
  ΓΕ ΝΑΟΥΣΑΣ 11.0
8. ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 10.0
  ΓΑΣ ΠΑΙΑΝΙΑΣ 10.0
10. ΓΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 9.0
  ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 9.0
  ΑΕ ΕΣΠΕΡΟΣ 2004 9.0
13. ΟΑ ΚΟΥΡΟΣ ΑΙΓΙΝΑΣ 8.0
14. ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 7.0
15. ΣΑ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ 3.0
  ΑΣ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ 3.0
17. ΑΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ 1.0
  ΓΣ ΑΚΡΙΤΑΣ 2016 1.0
     
  ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΝΕΕΣ  
1. ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 30.0
2. ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 20.0
3. ΟΚΑ ΚΑΒΑΛΑΣ 13.0
  ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 13.0
5. ΓΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 11.0
  ΓΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 11.0
  ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ 11.0
8. ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ 10.0
9. Ο.Φ.Η. 9.0
  ΑΠΣ ΠΥΓΜΗ ΕΥΟΣΜΟΥ 9.0
11. ΠΑΟ ΘΕΡΣΙΠΟΣ Ο ΕΡΩΕΟΣ 8.0
  ΣΕΔΑΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ 8.0
13. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 7.0
14. ΓΑΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 6.0
15. ΓΑΣ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣ 5.0
16. ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΥΡΩΝΑ 4.0
17. ΦΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ 3.0
18. ΦΣΚΑ ΚΟΖΑΝΗΣ 2.0

Και σε αυτό το Πρωτάθλημα υποστηρικτής της προσπάθειας για τη διεξαγωγή μιας άρτιας και επιτυχημένης διοργάνωσης είναι και το ΟΑΚΑ, το οποίο παραχώρησε στον ΣΕΓΑΣ υλικοτεχνικό εξοπλισμό, ο οποίος θα χρησιμοποιηθεί στο ΕΑΚ της Λάρισας για το διήμερο της δράσης.

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ