Football League: Φινάλε με νίκη για τα «ελάφια» και ήττα για τους «τοξοβόλους»

Το πρωτάθλημα της Football League στο Νότιο όμιλο ολοκληρώθηκε με την διεξαγωγή της 18ης αγωνιστικής, με τις ομάδες του νησιού μας να αγωνίζονται εκτός έδρας.
Ο Α.Σ. Ρόδος φιλοξενήθηκε από την υποβιβασμένη Ένωση Ασπροπύργου, με τα «ελάφια» να επικρατούν με σκορ 2-0 , ενώ ο ΓΑΣ Ιάλυσος αντιμετώπισε στο δημοτικό στάδιο Παραλίας την πρωταθλήτρια Καλαμάτα με τους «τοξοβόλους» να γνωρίζουν την ήττα με σκορ 4-0.
Οι «πράσινοι» της πόλης μας τερμάτισαν στην 2η θέση (εκκρεμεί η απόφαση των ενστάσεων που κατέθεσε η Σαντορίνη σε βάρος του Α.Σ. Ρόδος που ενδεχομένως να αλλάξει την βαθμολογία) και οι «ερυθροκίτρινοι» στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Ένωση Ασπροπύργου- Α.Σ. Ρόδος: 0-2
Φάσεις και γκολ
15ο λεπτό. Δυνατό σουτ του Νικολόπουλου έξω από την μεγάλη περιοχή, απέκρουσε ο Γκέκας.
17ο λεπτό. Οι παίκτες της Ρόδου άλλαξαν ωραία τη μπάλα και ο Αρναρέλλης με πλασέ από κοντά κάνει το 1-0 για τα «ελάφια».
26ο λεπτό. Σέντρα του Βουργουντζή για τον Αρναρέλλη, πρόλαβε ο Γκέκας.
37ο λεπτό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα, η μπάλα στην αγκαλιά του Γκέκα.
66ο λεπτό. Η Ένωση Ασπροπύργου θα συνεχίσει με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Νάα με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Βουργουντζή.
67ο λεπτό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα, άουτ η μπάλα.
74ο λεπτό. Η Ρόδος κάνει το 2-0. Ο Λίχτι με σουτ μέσα από την περιοχή πετυχαίνει το δεύτερο γκολ των «πρασίνων».
Οι συνθέσεις:
Ένωση Ασπροπύργου (Ηλίας Φυντάνης): Γκέκας, Αργυρόπουλος, Θεοδώρου, Παπαθανασίου, Βασιλείου, Να, Τζανουλίνος, Λάμπογλου, Μαρούδας, Τραορέ, Κατίδης.
Α.Σ. Ρόδος: (Κώστας Βελιτζέλος): Αθανασόπουλος, Παγώνης, Πεχλιβανόπουλος, Χιούσι (45 λ.τ. Ριτάκο), Μακρυδημήτρης, Δελαπόρτας, Μαρτσάκης, Καραγεώργης, Νικολόπουλος, Αρναρέλλης, Βουργουντζής (70ο Λίχτι).
Καλαμάτα- ΓΑΣ Ιάλυσος: 4-0
12ο λεπτό. Πάσα του Χατζησάββα στον Παπαδόπουλου, που σούταρε στην αγκαλιά του Ταΐρη.
18ο λεπτό. Σέντρα ακριβείας του Μπουσμπίμπα, ο Μαρκόφσκι βρέθηκε μόνος στην «καρδιά» της άμυνας και με κεφαλιά κάνει το 1-0 για την πρωταθλήτρια Καλαμάτα.
34ο λεπτό. Σουτ του Παυλίδη πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
39ο λεπτό. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΓΑΣ Ιάλυσος. Ο Σαββάκης έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Χατζησάββα, ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
49ο λεπτό. Τακουνάκι του Ηλιόπουλου, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία.
58ο λεπτό. Δυνατό σουτ του Κέρι έξω από την περιοχή και η Καλαμάτα κάνει το 2-0.
65ο λεπτό. Εξαιρετικό μακρινό δυνατό σουτ του Παυλίδη, η μπάλα στα δίχτυα και η Καλαμάτα διαμορφώνει το 3-0.
76ο λεπτό. Σουτ του Κέρι, η μπάλα κόντραρε στον Καρπαθάκη και έφυγε κόρνερ
87ο λεπτό. Μακρινή μπαλιά του Αναστασόπουλου για τον Παναγιώτου που σέντραρε από δεξιά και ο Μαρκόφσκι με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας πέτυχε το 4-0.
Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Παναγιώτου, Τσελεπίδης, Ευαγγέλου, Κωνσταντινόπουλος, Παυλίδης, Παπατόλιος (63ο Αναστασόπουλος), Σουμπίνιο (63ο Νατσιόπουλος), Μπουσμπίμπα, Μαρκοφσκι, Φελίπε.
ΓΑΣ Ιάλυσος (Βαγγέλης Χαντές): Τσιγάρος, Καρπαθάκης, Καντούτσης, Σκεντεράι, Σαββάκης, Παπαδόπουλος (82ο Καραμανώλης), Σταθόπουλος (90ο Παπουτσογιαννόπουλος), Πατσίλης, Χατζησάββας, Μανιώτης, Μαστραντωνάκης (19ο λ.τ. Χριστόπουλος)
Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι ποδοσφαιριστές του ΓΑΣ Ιάλυσος προχώρησαν σε μια ξεχωριστή κίνηση πριν από την έναρξη της αναμέτρησης με την «Μαύρη Θύελλα», καθώς χειροκρότησαν (το γνωστό από τα ισπανικά γήπεδα pasillo) τους πρωταθλητές του Νοτίου ομίλου της Football League, ενώ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο πρόεδρο των «τοξοβόλων» Μιχάλης Χατζηνικήτας απένειμε τιμητική πλακέτα στον μεγαλομέτοχο της Καλαμάτας Γιώργο Πρασσά για την κατάκτηση του τίτλου.
Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο πρόεδρος της Ένωσης S.L. 2-F.L. Λεωνίδας Λεουτσάκος απένειμε το κύπελλο του πρωταθλητή του Νοτίου ομίλου της Football League στην ομάδα της Καλαμάτα και ακολούθησε η φιέστα της «Μαύρης Θύελλας».
Τα υπόλοιπα αποτελέσματα
Αιγάλεω-Καλλιθέα: 0-0
Επισκοπή- Νίκη Βόλου: 0-0
Αστέρας Βλαχιώτη- Σαντορίνη: 2-1 (24ο Νικολάου, 76ο Παπουτζίδης – 32ο Σκαθαρούδης)