Αδειάζει η…κλεψύδρα της παραμονής!

Χειρότερος δεν ήταν, αλλά έχασε… Ο Γ.Σ. Διαγόρας ηττήθηκε με 1-0 και από την Α.Ε. Καραϊσκάκης και πλέον τα πράγματα έχουν γίνει πάρα πολύ δύσκολα για την παραμονή του στη Super League 2. Οι «κυανέρυθροι» έχασαν στο δημοτικό στάδιο της Ρόδου, από μία ομάδα η οποία έκανε μία ευκαιρία και σκόραρε, παίρνοντας το «τρίποντο» της παραμονής στο παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής. Το γκολ του Πριονά στο 15ο λεπτό έκρινε και την αναμέτρηση στο δημοτικό στάδιο και πλέον ο Διαγόρας ψάχνει την υπέρβαση για να παραμείνει στην κατηγορία.
Στο α’ ημίχρονο ο Γ.Σ. Διαγόρας ήταν καλύτερος, αλλά στάθηκε εξαιρετικά άτυχος… Οι «κυανέρυθροι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, έλεγξαν το ρυθμό, αλλά στη μοναδική της ευκαιρία η Α.Ε. Καραϊσκάκης κατάφερε να «σοκάρει» τον «γηραιό» και να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα του Γιάννη Προβίδα προς το τέλος του ημιχρόνου, έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά Μουμίν και Μπαστιάνος δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα, με αποτέλεσμα να μείνει το 0-1.
Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός «έπεσε», με τον Διαγόρα να έχει τον έλεγχο, αλλά να μην μπορεί να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός και την Α.Ε. Καραϊσκάκης να παίρνει τη νίκη στη Ρόδο, σ’ ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα λόγω της εξαιρετικά μέτριας ποιότητας του.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
15’: Στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι η Α.Ε. Καραϊσκάκης άνοιξε το σκορ… Η άμυνα του Διαγόρα αδράνησε και ο Πριονάς με πολύ ωραίο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αιφνιδίασε τον Μπίντση και έκανε το 0-1
23’: Σουτ του Δερμιτζάκη, μπλόκαρε στη γωνία του ο Μπίντσης
33’: Πολύ ωραία και έξυπνη πάσα του Τσιαντούλα στον Λαμπίρη, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε για να τη στείλει στα δίχτυα
38’: Κόρνερ του Λαμπίρη, αδράνεια της άμυνας της Α.Ε. Καραϊσκάκης, η μπάλα έφτασε στον Τοπάλ που αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι απειλητικό προς την εστία του Λάζαρεφς
42’: Μεγάλη ευκαιρία του Διαγόρα με τον Μουμίν, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Λάζαρεφς, ο οποίος τον κέρδισε και κράτησε το 0-1
44’: Τεράστια ευκαιρία για τον Διαγόρα με τον Μπαστιάνο, αλλά το διαγώνιο σουτ του πέρασε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι
48’: Ο Τσιαντούλας έστρωσε τη μπάλα στον Μπλάνκο, ο οποίος σούταρε δυνατά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λάζαρεφς
51’: Λάθη του Ρουγκάλα αρχικά και στη συνέχεια του Μπίντση, ευτυχώς τα σουτ των Πέντρο αρχικά και Βαφειάδη στη συνέχεια δεν βρήκαν στόχο
74’: Σουτ του Ναζίμ, δεν ανησύχησε ο Μπίντσης
89’: Μετά από κόντρες, η μπάλα έφτασε στο Ζούνη, ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς
94’: Διαμαρτυρίες για χέρι των αμυντικών της Α.Ε. Καραϊσκάκης, δεν έδειξε τίποτα ο Γκάμαρης
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης (86’ Σάιμπερτ), Ζούνης, Ρουγκάλας, Λαμπίρης (69’ Παραστατίδης), Μουμίν, Γιώργου (58’ Καρατάσιος), Τσιαντούλας, Τοπάλ, Μπαστιάνος, Σινγκ (46’ Μπλάνκο)
Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Λάζαρεφς, Πριονάς, Μπεκατώρος, Νταλακούρας, Φαν Ίπερεν, Πέντρο (82’ Ζιώβας), Κλιγγόπουλος, Δερμιτζάκης (46’ Ναζίμ), Γιαννιώτης, Βαφειάδης (66’ Χελοβάνι), Μίλιτς (87’ Μερτύρης)
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Α.Ο. Χανιά- Παναθηναϊκός Β’ 2-0, Αστέρας Βλαχιώτη- Γ.Σ. Εργοτέλης 4-0 και Α.Ο. Αιγάλεω- Α.Ο. Επισκοπής 1-1.